Farmakologia

Leki w ciąży – czy są bezpieczne i jaki mają wpływ na rozwój płodu? Które medykamenty można stosować i kiedy?

Leki w ciąży – czy są bezpieczne i jaki mają wpływ na rozwój płodu? Które medykamenty można stosować i kiedy?

Leki w ciąży to często dyskutowany temat wśród młodych rodziców i lekarzy. Nic w tym dziwnego, bowiem każdej mamie zależy na tym, żeby płód rozwijał się prawidłowo i urodzić zdrowego niemowlaka.

Leki w ciąży to złożony temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony leki są szkodliwe dla rozwijającego się płodu, niemniej jednak są takie sytuacje w życiu przyszłej mamy, że nie może zrezygnować z przyjmowania medykamentów, bo nie pozwala jej na to jej stan zdrowia, co wtedy? Czy można temu zapobiec? Na te i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego nie można brać leków w ciąży?

Otóż wszystkie stosowane przez matkę leki przenikają do płodu, co może bezpośrednio wpłynąć na jego rozwój i zdrowie. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie medykamentów w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem mogą wykazywać działanie teratogenne, czyli prowadzić do trwałych wad płodu, dlatego wiele z nich jest całkowicie zakazanych. W następnych trymestrach nieustannie występuje duże niebezpieczeństwo toksyczności leków dla rozwijającego się płodu.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Zażywanie leków przeciwbólowych w trakcie ciąży powinno być ograniczone do minimum, czyli do absolutnej konieczności. Wiele kobiet uskarża się na bóle i zawroty głowy w trakcie ciąży. Paracetamol ma opinię najbezpieczniejszego środka przeciwbólowego, jednak ostatnie badania naukowe podważają tę teorię i zalecają ograniczenie zażywania go ze względu na wykrywalne zaburzenia funkcji poznawczych i płodności dziecka. Mimo to nadal jest stosowany w celu zwalczania gorączki u ciężarnych.

Antybiotyki w ciąży

Antybiotyki to specjalna grupa medykamentów, która służy do niszczenia lub zatrzymania namnażania się drobnoustrojów. Stosowane są przy infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych. Ogólnie przyjmuje się, że są bezpieczne i zawierają niewiele toksyn, mimo to nie zawsze można je stosować (dlatego sprzedawane są wyłącznie na receptę). W kontekście ciężarnych wytyczne dotyczące stosowania są jeszcze bardziej rygorystyczne. Z pewnością całkowitemu zakazowi przyjmowania podczas ciąży objęte są antybiotyki z grup szczególnie niebezpiecznych dla rozwoju płodu:

  • tetracyklin – może prowadzić do zaburzenia wzrostu kości i przebarwień zębów;
  • fluorochinolony – mogą skutkować uszkodzeniem chrząstek stawowych;
  • aminoglikozydy – mogą doprowadzić do głuchoty u dziecka.

Pacjentka zawsze powinna poinformować lekarza, o tym, że jest w ciąży, bo tylko wtedy będzie on w stanie dobrać bezpieczny antybiotyk dostosowany do jej potrzeb i nie będzie zagrażał zdrowiu kobiety i dziecka. bezpieczne antybiotyki stosowane w trakcie ciąży to:

  • penicylina;
  • cefalosporyna II generacji;
  • ampicylina;
  • amoksycylina;
  • erytromycyna;
  • cefuroksym;
  • azytromycyna (jeżeli to konieczne, to tylko po I trymestrze);
  • metronidazol.

Przyjmowanie leków i karmienie piersią

Bezdyskusyjnie kobieta karmiąca piersią nie powinna stosować leków, których działanie jest niepewne i które nie są sklasyfikowane. Wydaje się, że najbezpieczniejsze dla płodu są lekarstwa jednoskładnikowe i krótko działające. Natomiast bezwzględnie przeciwwskazane są środki o przedłużonym działaniu i w zwiększonych dawkach.

Najważniejsza kwestia polega na tym, aby nie stosować, absolutnie żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza prowadzącego lub rodzinnego. Tylko specjalista może ocenić, czy dana sytuacja wymaga zastosowania środka farmakologicznego oraz, czy korzyść z podania leku w ciąży będzie większa od efektów niepożądanych.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *