Choroby oczu

Zaćma – jakie są przyczyny i dostępne metody leczenia katarakty ocznej?

Zaćma – jakie są przyczyny i dostępne metody leczenia katarakty ocznej?

Jedno jest pewne, nie należy lekceważyć żadnych sygnałów ze strony organizmu, które świadczą o tym, że wzrok się pogarsza. W takich przypadkach pierwszą czynnością powinna być wizyta u okulisty, który przeprowadzi szczegółowe badania. To jedyna droga, aby nie stracić całkowicie wzroku w wyniku tej choroby. 

Co to jest zaćma?

Czym jest zaćma? Na czym dokładnie polega to schorzenie? Wiesz już, że zmętnienie soczewki nazywane jest kataraktą lub zaćmą. Zaćma może być wrodzona lub nabyta, może pojawić się u młodych osób obciążonych chorobami lub u osób starszych, u których występują zaburzenia metaboliczne. Problem pojawienia się katarakty ocznej dotyczy wielu ludzi. Według WHO operacje, których celem jest usunięcie zaćmy, są jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Zaćma może mieć nagły i szybki przebieg lub utrata wzroku może przebiegać stopniowo i trwać kilka miesięcy, lub nawet lat. Obraz w tym czasie staje się coraz bardziej nieostry. 

Rodzaje katarakty

Mówi się o kilku rodzajach zaćmy. Pierwszą, o której już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, jest zaćma starcza. Osoba, której dotyczy ten problem, boryka się z pogorszeniem wzroku, zarówno z bliska, jak i z daleka. Niestety nie jest możliwa korekta tej wady przy pomocy okularów. W początkowym etapie zaćmy starczej soczewka nie mętnieje całkowicie. Proces ten postępuje stopniowo, aż do całkowitego zmętnienia. Ostatni etap nazywany jest zaćmą przejrzałą, wtedy dochodzi do całkowitego zniszczenia soczewki. 

Drugi rodzaj katarakty to zaćma wrodzona. W tym przypadku pojawia się ona już od momentu urodzenia i rozwija się w pierwszych miesiącach lub latach życia. Przyczyn zaćmy w tym przypadku może być wiele i nie da się jednoznacznie stwierdzić, co wywołało taki stan u dziecka. Może to być zażywanie niektórych leków w ciąży, przebyte choroby lub różne problemy metaboliczne, czy problemy z chromosomami. 

Zobacz także:  Alergiczne zapalenie spojówek – co robić, gdy oczy swędzą, pieką i puchną?

Trzeci rodzaj zmętnienia soczewki to zaćma nabyta lub zaćma wtórna. W tym przypadku pojawia się ona nagle w pewnym momencie życia. W tym przypadku choroba również może przebiegać w różnych fazach od lekkich, po całkowitą utratę wzroku. W tym przypadku zaćma zazwyczaj jest wynikiem chorób lub urazów. W grupie ryzyka znajdują się osoby chore na cukrzycę, czy atopowe zapalenie skóry. 

Zaćma – objawy

Jakie są objawy zaćmy? Wiesz już, że istnieje kilka rodzajów zaćmy i każdy z nich wywołują różne czynniki, których jednak nie da się do końca sprecyzować. Główne objawy, które mogą świadczyć o katarakcie ocznej, to między innym:

  • brak ostrości obrazu;
  • zaburzenia lub całkowita utrata wzroku;
  • zmiany w kolorze źrenicy z czarnego na coraz jaśniejszy w kierunku szarości;
  • w polu widzenia mogą pojawić się plamy i nowe punkty, kolory stają się delikatniejsze;
  • większa wrażliwość na światło.

Niestety, pogarszającej się wadzie wzroku nie są w stanie pomóc żadne okulary. W zaawansowanej fazie mogą pojawić się problemy z poruszaniem i wykonywaniem codziennych czynności. 

Zaćma – leczenie farmakologiczne 

Jak przebiega leczenie zaćmy? Czy możliwe jest leczenie farmakologiczne zaćmy? A może jedynym rozwiązaniem jest operacja zaćmy? Za chwilę wszystkiego się dowiesz. Pierwszą czynnością, którą powinieneś zrobić, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, to wizyta u okulisty. Doświadczony lekarz będzie w stanie zdiagnozować twój problem i zaproponować najlepsze leczenie zaćmy. W lżejszych przypadkach, gdy zmętnienie nie objęło jeszcze całej soczewki oka, możliwe jest leczenie farmakologiczne katarakty. Jednym z rozwiązań jest stosowanie specjalnych kropli. 

Katarakta oczna – operacja

W wielu przypadkach ostatecznym rozwiązaniem, które może uratować wzrok, jest operacja katarakty. Zabieg usunięcia zaćmy jest bardzo skuteczny, więc nie należy się go bać. Lekarz wszczepia soczewkę syntetyczną. Istnieje małe ryzyko, że mimo operacji wzrok się nie poprawi, jednak zdecydowanie należy spróbować. 

Zobacz także:  Jakie są wady wzroku? Najczęstsze wady wzroku

Zaćma, podobnie jak inne schorzenia oczu, to bardzo trudny temat dla pacjentów. Jednak nigdy nie można tracić nadziei. W przypadku zaćmy istnieje duża szansa na odzyskanie wzroku i normalne funkcjonowanie. Kluczem jest oczywiście wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Właśnie z tego względu nie wolno lekceważyć dolegliwości i odwlekać wizyty u okulisty. Jedynie doświadczony specjalista może pomóc ci w tej uciążliwej dolegliwości i uchronić cię od całkowitej utraty wzroku. Zmętnienie soczewki oka to powszechny problem, na szczęście operacja jest skuteczną metodą walki z tym schorzeniem.


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *