Objawy

Krew z ucha – co oznacza taki objaw?

Krew z ucha – co oznacza taki objaw?

Krew z ucha przeważnie niepokoi – i słusznie, bo taki objaw jest najczęściej powiązany z chorobami narządu słuchu. Dowiedz się, dlaczego w takich sytuacjach powinieneś jak najszybciej udać się do laryngologa.

W skrócie:

  • Krew z ucha jest związana głównie z chorobami narządu słuchu i wymaga natychmiastowej wizyty u laryngologa. ✔️
  • Krew z ucha może wynikać z urazu mechanicznego lub chorób przewodu słuchowego i zawsze powinna być traktowana poważnie. ✔️
  • Krew z ucha jest ważnym objawem, który nie powinien być lekceważony, ponieważ uszy są delikatne i mogą wystąpić poważne komplikacje, włącznie z utratą słuchu. ✔️
  • Szybka reakcja jest istotna, ponieważ stany zapalne ucha mogą wpływać na inne narządy i układy, a szybkie leczenie może zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. ✔️
  • Krew z ucha może być spowodowana urazami mechanicznymi, urazami akustycznymi, obecnością ciała obcego w uchu, stanami zapalnymi lub podrażnieniem przewodu słuchowego. ✔️
  • Profilaktyka polega na prawidłowej higienie ucha zewnętrznego i unikaniu używania patyczków do czyszczenia woskowiny. ✔️

Krew z ucha może pojawić się przy niektórych chorobach przewodu słuchowego, ale także w wyniku urazu mechanicznego. Niezależnie od tego, jaka będzie przyczyna, w każdej takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza. Dowiedz się, dlaczego krwawienie z ucha to ważny objaw, który powinien być sygnałem do rozpoczęcia leczenia.

Dlaczego krew z ucha jest objawem, którego nie powinno się lekceważyć?

Zarówno samo ucho, jak i przewód słuchowy i powiązane z nim narządy mają bardzo delikatną strukturę. Już niewielki uraz lub stan zapalny mogą poważnie wpłynąć na ich funkcjonowanie. Stany zapalne i infekcje uszu bywają trudne do wyleczenia, a ich konsekwencje pacjent może odczuwać przez wiele lat (w poważnych przypadkach grozić może nawet utrata słuchu). 

nawet jeśli krwawy wyciek jest niewielki, warto skonsultować go z lekarzem

To właśnie dlatego krew z ucha jest objawem, na który zawsze powinno zwracać się uwagę. Już nawet niewielka ilość krwi to wystarczający powód do konsultacji z lekarzem. Możesz mieć pewność, że laryngolog nie zbagatelizuje takich objawów i zaproponuje ci jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Dlaczego odpowiednio szybka reakcja jest ważna?

Zapalenia ucha i innych chorób nie powinno się lekceważyć także ze względu na to, że ucho jest powiązane z innymi narządami i układami. Infekcje i stany zapalne mogą wpływać np. na stan górnych dróg oddechowych. Jeśli odpowiednio szybko zaczniesz leczyć chorobę ucha, możesz uniknąć sytuacji, gdy bakterie lub wirusy zajmują nos, lub gardło.

Jak może wyglądać wyciek z ucha?

W niektórych przypadkach na powierzchni ucha może pojawić się niewielka ilość krwi. Taki objaw świadczy najczęściej o tym, że doszło do niezbyt poważnego urazu, wywołanego np. zbyt intensywnym czyszczeniem uszu za pomocą patyczka. Urazy dotyczą często także przewodu słuchowego zewnętrznego.

Pamiętaj ⚕️

W przypadku chorób i infekcji pojawia się najczęściej wyciek z ucha. Na zewnątrz oprócz krwi może wydostawać się także ropa. Ilość wydzieliny jest niewielka, ale wyciek trwa dość długo.

Kiedy taki problem jest szczególnie groźny?

Krew z ucha może lecieć także po wypadkach i urazach, podczas których doszło do uderzenia w głowę. W takich przypadkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy wraz z krwią nie wydostaje się wodnista wydzielina. To płyn mózgowo-rdzeniowy, którego obecność świadczy o poważnym zagrożeniu dla życia – w takich sytuacjach potrzebna jest jak najszybsza pomoc medyczna.

Szczególnie niebezpiecznym objawem jest wyciek dużej ilości krwi z ucha. Taki problem może pojawić się u osób z nadciśnieniem tętniczym i świadczy niekiedy o wylewie.

W jakich przypadkach może pojawić się krwawienie z ucha?

krew z ucha bierze się od ciał obcych, zapaleń, podrażnień lub urazów

Najczęstsze przyczyny związane z pojawieniem się krwi z ucha to:

  • urazy mechaniczne – mowa tu nie tylko o urazach zewnętrznych, lecz także uszkodzeniach błony bębenkowej i innych położonych głębiej struktur;
  • urazy akustyczne – krew z ucha może się pojawić w wyniku narażenia na duży hałas, np. wybuch lub bardzo głośną muzykę;
  • ciało obce w uchu – takie wypadki zdarzają się zwłaszcza dzieciom. Krew z ucha u dziecka może się pojawić w wyniku uszkodzenia zewnętrznego przewodu słuchowego lub perforacji błony bębenkowej za pomocą ostrego przedmiotu;
  • stany zapalne bakteryjne lub wirusowe – zapalenie ucha zewnętrznego lub ostre zapalenie ucha środkowego;
  • podrażnienie przewodu słuchowego wywołane np. gromadzeniem się wody, noszeniem słuchawek dousznych, występowaniem czopu woskowinowego.

Objawy towarzyszące a przyczyna pojawienia się krwi

Aby dokładnie ustalić przyczynę krwawienia z ucha, należy zwrócić uwagę na towarzyszące mu inne objawy, np.:

  • silny ból ucha;
  • zawroty głowy;
  • pogorszenie słuchu;
  • szumy uszne;
  • wydostawanie się dodatkowej wydzieliny z ucha;
  • zaburzenia równowagi;
  • gorączka.

Pamiętaj, że niektóre objawy mogą być wspólne dla wielu chorób i mało charakterystyczne. Właśnie dlatego nie powinno się przeprowadzać diagnozy na własną rękę ani rozpoczynać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Co robić, gdy zauważysz krew z ucha u siebie lub u dziecka?

W przypadku zauważenia krwi z ucha należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Podczas wizyty powiedz o innych objawach, a także o możliwych przyczynach – np. gdy dziecko uderzyło się w głowę. Pozwoli to laryngologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu ustalić przyczyny krwi z ucha i zaplanować dalszą diagnostykę. Jak najszybsza pomoc medyczna jest ważna szczególnie wtedy, gdy krwawienie jest bardzo silne oraz wtedy, gdy mogło dojść do urazu podstawy czaszki lub wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Profilaktyka i jej metody

Ważne jest także, by zapobiegać urazom i chorobom uszu. Możesz to robić na co dzień, prawidłowo dbając o higienę ucha zewnętrznego. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak czyścisz uszy.

  1. Patyczki służą jedynie do usuwania zanieczyszczeń z zewnętrznej warstwy ucha.
  2. Nie powinno się ich wkładać w głąb małżowiny usznej.
  3. Występowanie niewielkich ilości woskowiny chroni wnętrze przewodu słuchowego przed zanieczyszczeniami. Nie należy więc stosować środków, które mogłyby ją zniszczyć.

Leczenie zapalenia ucha zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Ważne jest, by zrobić to jak najszybciej. W innym przypadku choroba może przerodzić się w przewlekłe zapalenie ucha. Skuteczne wyleczenie stanów zapalnych na wczesnym etapie jest natomiast dość łatwe – w przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki, a w przypadku chorób o podłożu wirusowym nie trzeba nawet zażywać leków, a jedynie pozostawać pod kontrolą lekarza.

Krew z ucha jest objawem, którego trudno nie zauważyć. To sygnał, który daje ci twój organizm – dzięki szybkiej reakcji będziesz mieć większe szanse na powrót do zdrowia!

Najczęściej zadawane pytania

Czy przy zapaleniu ucha leci krew?

Może, ale nie zawsze się to zdarza. Krew z ucha może być objawem, bądź następstwem zapalenia. 

Jak oczyścić ucho z krwi?

Jeśli wyciek był niewielki, można samemu delikatnie starać się oczyścić miejsce wodą lub Octeniseptem. Możesz do tego użyć patyczka, ale nie wkładaj go w kanał. Reszta powinna być oczyszczona przez lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *