Badania

Koronarografia, czyli specjalistyczne badanie drożności tętnic wieńcowych

Koronarografia, czyli specjalistyczne badanie drożności tętnic wieńcowych

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega zabieg? Jakie są wskazania do wykonania koronarografii? Czy to bolesne badanie? Koniecznie przejdź do dalszej części artykułu. Odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania. 

Co to jest koronarografia?

Pierwsze podstawowe pytanie, które może pojawić się w twojej głowie, brzmi: co to jest koronarografia? Za chwilę się tego dowiesz. Jednak wcześniej musisz wiedzieć, że zwężenie tętnic wieńcowych może prowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, a w konsekwencji nawet do zawału i śmierci. Z tego względu trzeba regularnie wykonywać odpowiednie badania, takie jak koronografia. 

Po co wykonuje się koronoskopię serca?

Koronarografia to specjalistyczne badanie drożności tętnic wieńcowych. W tym badaniu lekarz może stwierdzić, czy doszło do zwężenia tętnic, a także zobaczyć, w jaki sposób pracują ściany serca, wykryć nieprawidłowości przedsionków i komór serca. To bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie lub zdecydować o konieczności przeprowadzenia operacji. 

Scyntygrafię wykonuje się w trybie pilnym lub w trybie planowym. Wszystko zależy od okoliczności i decyzji kardiologa. Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie zleca szereg dodatkowych badań przed zabiegiem. Do tego badania ważne jest także dokładne przygotowanie, ale o wszystkich zaleceniach powinien poinformować cię lekarz prowadzący. 

Warto jednak podkreślić, że koronoskopia to badanie inwazyjne, które wymaga hospitalizacji pacjenta. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przy użyciu cewnika wprowadza się środek kontrastowy. Następnie nagrywa się serię zdjęć rentgenowskich, które obrazują stan naczyń krwionośnych. Mimo tego, że nie jest to szybkie i delikatne badanie ogólne, warto je wykonać, ponieważ pomoże sprawdzić stan tętnic wieńcowych i wdrożyć w odpowiednim czasie najlepsze leczenie pacjenta. Tylko w taki sposób można uniknąć powikłań związanych z niedrożnością tętnic. 

W jakich przypadkach zalecane jest pacjentowi wykonanie koronarografii? 

Scyntygrafia zalecana jest w przypadku chorób związanych z sercem. Wskazaniem do wykonania koronoskopii może być:

  • przebyty zawał serca;
  • podejrzenie znaczących zmian w naczyniach wieńcowych;
  • bóle wieńcowe;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • wady serca;
  • niewydolność serca;
  • przebyte zatrzymanie krążenia. 

Tak jak już wiesz, to lekarz jest jedyną osobą, która może skierować się na taką diagnostykę, jeśli będzie widział taką konieczność.

Przeciwwskazania do koronarografii serca

Koronarografia inwazyjny zabieg diagnostyczny, na który może skierować cię wyłącznie specjalista. Przed zabiegiem wykonuje się szereg innych badań, które dopiero pozwolą ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wszelkie przeciwwskazania do zabiegu również musi ocenić kardiolog. Jednak wymienia się takie przeciwwskazania jak: 

Jak się przygotować do zabiegu scyntygrafii?

Jeśli zostałeś zakwalifikowany do wykonania koronarografii, dokładne zalecenia dotyczące tego, jak powinieneś przygotować się do zabiegu, z pewnością dostaniesz od swojego lekarza prowadzącego. Jednak możemy wskazać na ogólne zalecenia, o których powinien pamiętać pacjent przed zabiegiem. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś się nimi sugerować, tylko zapytać o dokładne wytyczne swojego kardiologa. 

Pacjent przed wykonaniem koronarografii powinien przede wszystkim powiadomić lekarza o wszystkich lekach, które przyjmuje, przebytych zabiegach i innych dolegliwościach. W niektórych przypadkach może okazać się, że dodatkowe badania przed zabiegiem należy wykonać na własną rękę. W większości przypadków jednak wykonywane są one w szpitalu przed zabiegiem. Jednak jest to element, o który warto wcześniej zapytać lekarza. Jeśli już kiedyś miałeś podawany środek kontrastowy i wiązało się to z jakimiś niepożądanymi reakcjami ze strony twojego organizmu, także poinformuj o tym lekarza. 

Ile trwa koronarografia? Jak sie przygotować? 

Do zabiegu przystępuje się na czczo. Dzień wcześniej należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypić wystarczającą ilość wody. 

Koronarografia a ryzyko

Czy jest się czego obawiać? Badanie to jest badaniem inwazyjnym, dlatego, tak jak inne wiąże się z pewnym ryzykiem. To bardzo ważne badanie, które może pomóc zdiagnozować problem i wdrożyć  odpowiednie leczenie. Jako skutki uboczne koronarografii można wymienić: ból i zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach niedokrwienie kończyn, czy zaburzenia rytmu serca. Jednak trzeba pamiętać, że powikłania po koronografii zdarzają się niezwykle rzadko. 

Przebieg zabiegu koronoskopii

Jak przebiega zabieg scyntygrafii serca? Ile trwa koronarografia? Pacjent powinien przygotować się na minimum dobę w szpitalu, niekiedy może zostać tam nawet 2 doby. Natomiast zabieg koronoskopii trwa krótko, bo około 30-40 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. O wszystkich dokładnych zaleceniach przed i po badaniu z pewnością poinformuje cię lekarz. Pacjent powinien leżeć przez około 8 godzin po wykonaniu badania, dopiero po tym czasie może wstać. Po badaniu przede wszystkim zalecane jest picie dużej ilości wody. 

Nie należy obawiać się koronarografii, to bardzo ważne badanie, które może pomóc w podjęciu odpowiedniego leczenia.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Andrzej pisze:

    Pierwszy raz słyszę o tym, o czym tutaj czytałem. Ogólnie wydaje mi się, że mam dosyć duże braki w wiedzy, ale odkąd zacząłem nieco bardziej was czytać, to mam wrażenie, że nieco więcej wiem na temat świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *