Porady medyczne

Rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej – dla kogo?

Rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej – dla kogo?

Fala uderzeniowa jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną, którą wykorzystuje się w leczeniu różnego typu schorzeń. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz pobudza krążenie krwi. W jakich przypadkach rekomendowana jest rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej?

Czym jest fala uderzeniowa?

Rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej to metoda terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów. Wykorzystuje ona falę mechaniczną, której ciśnienie w krótkim czasie doprowadzane jest do bardzo wysokich wartości. Jest to metoda nieinwazyjna zapewniająca bardzo dobre efekty leczenia schorzeń tkanek miękkich oraz przyczepów. Fala uderzeniowa pozwala poprawić metabolizm oraz zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie. Ponadto, rozpuszcza zwapniałe fibroblasty, zmniejsza napięcie mięśni, a także znacząco poprawia sprawność ruchową. Podczas zabiegu dochodzi do mikrourazów na poziomie tkanek, które wspomagają aktywny proces gojenia.

Fala uderzeniowa – dla kogo?

Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej polecane są pacjentom z:

  • ostrogami piętowymi,
  • zapaleniem ścięgna Achillesa,
  • bólami stawu barkowego czy biodrowego,
  • bólami nadgarstków, kręgosłupa, mięśnia czworobocznego, pachwin,
  • łokciem tenisisty,
  • zapaleniem przyczepów mięśniowych,
  • punktami spustowymi.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się na rehabilitację zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego – ortopedy bądź medyka innej specjalizacji. Czasami zabiegi poprzedzone są wykonaniem innych badań, takich jak na przykład USG stopy – Warszawa jest jednym z miast, w którym można je przeprowadzić. Dzięki temu rehabilitant wie, z jakim dokładnie problemem zgłasza się pacjent oraz jak oceniać efekty terapii. Częstotliwość przeprowadzania zabiegów z użyciem fali uderzeniowej jest kwestią indywidualną, a zależy głównie od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania oraz tego, jak pacjent reaguje na leczenie. Typowa częstotliwość zabiegów to około 3-6 sesji co 5-10 dni, jednak zawsze ustala się ją indywidualnie z osobą prowadzącą rehabilitację bądź z lekarzem. Do sesji nie trzeba się przygotowywać, jednak na pierwsze spotkanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną.

Zobacz także:  Jak przygotować odpady medyczne do transportu i wywozu?

Skuteczność fali uderzeniowej i przeciwwskazania do zabiegu

Badania pokazują, że fala uderzeniowa cechuje się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu różnego typu schorzeń ortopedycznych, które najczęściej dają objawy bólowe. Pierwsze efekty można odczuć już po jednej sesji, jednak zaleca się, aby wykonać ich całą serię, tak aby utrzymać pożądane rezultaty. Choć zabiegi z użyciem fali uderzeniowej w większości przypadków przynoszą oczekiwane korzyści, jednocześnie ograniczając do minimum efekty uboczne, nie są one dedykowane każdemu. Przeciwwskazaniem jest:

  • choroba nowotworowa,
  • ostre stany zapalne,
  • przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy zawał serca,
  • hemolifia,
  • osteoporoza w zaawansowanym stadium,
  • zakrzepica.

Osoby, które mają problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi, powinny przed pierwszym zabiegiem udać się do lekarza, aby ten ocenił, czy rehabilitacja może być przeprowadzona w normalnym trybie. Również kobiety w ciąży (bez względu na stopień zaawansowania), powinny unikać zabiegów z użyciem fali uderzeniowej, ewentualnie wcześnie poradzić się lekarza prowadzącego. Choć nie wykazano, aby fala uderzeniowa szkodliwie wpływała na rozwijający się płód, specjaliści radzą, aby zabieg przełożyć na czas, gdy kobieta wyda dziecko na świat. 


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *