Porady medyczne

Prosty sposób na idealnie białe zęby

Prosty sposób na idealnie białe zęby

Każda osoba marzy o tym, aby mieć piękny uśmiech i białe zęby. Śnieżnobiały uśmiech nie tylko poprawia samopoczucie, ale też pomaga w kontaktach międzyludzkich. Tylko jak osiągnąć taki efekt, bez szkody dla uzębienia?

Co wpływa na kolor zębów?

Na kolor zębów wpływają zarówno geny, jak i płeć, wiek, dieta oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Geny i upływ czasu

Jednym z głównych czynników wpływających na barwę uzębienia są geny, które decydują o mineralizacji tkanek oraz grubości i odcieniu szkliwa.

W miarę upływu czasu ściera się szkliwo, a im jest ono cieńsze, tym bardziej widoczna jest ciemniejsza tkanka zębiny, która prześwituje spod szkliwa.

Sposób mycia zębów

Często za nieatrakcyjną barwą naszych zębów stoi po prostu niestaranne mycie zębów. Aby osiągnąć i utrzymać biel zębów, należy regularnie i dokładnie je myć.

Palenie papierosów

Papierosy to jeden z najważniejszych czynników zewnętrznych wpływających na kolor naszych zębów. Porzucenie tego nałogu nie tylko pozytywnie wpłynie na barwę uzębienia, ale także sprawi, że poprawi się kondycja dziąseł i zdrowie całej jamy ustnej.

Barwniki w jedzeniu

Kofeina, zawarta zarówno w kawie, jak i herbacie, przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach. Jeśli jesteś zapalonym kawoszem, ciekawym rozwiązaniem będzie picie kawy przez słomkę – zabezpieczy to szkliwo przed bezpośrednim kontaktem z kofeiną.

Również czerwone wino, jagody czy wiśnie mogłyby zabarwić szkliwo. A barwniki zawarte w marchewkach, burakach i pomidorach osadzają się na zębach i przekształcają się w kamień nazębny.

Zobacz także:  Sukces e-recept – czy rzeczywiście stanowią one przełom w świadczeniu usług medycznych XXI wieku?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Możemy wymienić kilka metod wybielania zębów: maskowanie, wybielanie zębów lampą i zastosowanie nakładki.

Wybielanie zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Zanim rozpoczniemy proces wybielania zębów, warto najpierw pójść na podstawowe zabiegi dentystyczne – czasem wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia nazębnego, aby zęby stały się jaśniejsze. Do wyboru jest scaling, usuwanie kamienia ultradźwiękami oraz piaskowanie zębów.

Maskowanie

Licówki to cienkie płytki, które przykleja się do przedniej powierzchni zębów. Licówki najczęściej robione są z porcelany lub żywicy kompozytowej, której barwa dopasowana jest do koloru otaczających zębów. Licówkę nakłada się na ząb, formuje w odpowiedni kształt, następnie utwardza za pomocą specjalnego światła oraz finalnie wygładza i poleruje.

Lampa

Wybielanie zębów za pomocą lampy jest szybkim, bo jednorazowym zabiegiem. Zabieg trwa około godziny i pozwala rozjaśnić zęby o więcej niż 5 tonów.

Na zęby nakłada się preparat wybielający, w skład którego wchodzi nadtlenek wodoru i mocznik. Jednakże stężenie czynników aktywnych jest na tyle duże, że stomatolog nakłada na dziąsła specjalny środek ochronny, a wokół szyjek zębów mocuje gumową osłonkę. Po zabezpieczeniu wrażliwych sfer lekarz nakłada na zęby środek wybielający i następnie naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu.

Nakładka

Wybielanie zębów za pomocą nakładki wykonuje się głównie w domu. Jednak najpierw należy udać się do gabinetu stomatologicznego, aby wykonać taką nakładkę. Nakładka robiona jest według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, w związku z czym wszystko jest idealnie dostosowane. Stomatolog przepisuje także odpowiedni żel wybielający, ale już samo wybielanie przeprowadza się w domu. Nakładkę należy zakładać na 2 godziny 2 razy dziennie albo jeśli takie są preferencje użytkownika, to na 4 godziny nocą.

Co warto wiedzieć o zabiegach?

Warto wiedzieć, że zęby martwe nie poddają się wybielaniu. Aby nadać im białą barwę, należy je wybielić od wewnątrz – preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba. Plomb i koron również nie można rozjaśnić.

Zobacz także:  Znaczenie badań prenatalnych w ochronie zdrowia matki i dziecka

Efekt wybielania utrzymuje się nawet do 2 lat.

Jeśli szukasz profesjonalnego gabinetu zajmującego się wybielaniem zębów w Poznaniu, świetnym wyborem będzie Klinika Kwiatek.

profesjonalne wybielanie zębów lampą

Nadwrażliwość zębów skutkiem ubocznym

Wśród skutków ubocznych wybielania zębów można wymienić nadwrażliwość zębów, która utrzymuje się do 2 dni po zabiegu i podrażnienie dziąseł, które również mija po kilku dniach. Jeśli jednak będą utrzymywać się dłużej, koniecznie skontaktuj się ze swoim stomatologiem.

Domowe sposoby, by mieć białe zęby

W Internecie znaleźć można całe multum sposobów dotyczących wybielania zębów w domowym zaciszu.

Pasty wybielające

Stosowanie pasty wybielającej to jeden z najprostszych sposobów na białe zęby. Służą do usuwania niewielkich przebarwień i rozjaśniają zęby nawet o 2 tony. W skład past wybielających wchodzą enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, oraz substancje ścierne mechanicznie usuwające osad. Warto pamiętać, aby podczas zakupów zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności danej pasty – nie powinien być wyższy niż 200 RDA, gdyż wtedy może powodować ścieranie szkliwa. Co więcej, taka pasta powinna być używana nie dłużej niż przez 2 miesiące.

Uzupełnieniem pasty wybielającej powinny być: specjalne szczoteczki do zębów, które pomiędzy włóknami czyszczącymi posiadają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne, które ograniczają powstawanie płytki nazębnej.

Metoda nakładkowa domowa

Podana metoda różni się nieco od sposobu, który rozpoczyna się od wizyty w gabinecie stomatologicznym. W tym wypadku plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć, by dokładnie dopasować nakładki do swojego uzębienia. Nakładki te wypełnia się 2 razy dziennie preparatem wybielającym na 30 minut, a następnie umieszcza na obu szczękach.

Paski wybielające

Niezwykle popularne są elastyczne paski nasączone preparatem wybielającym, które przyklejane są do zębów górnych i dolnych, ale tylko od czwórek do czwórek. Wystarczy je przytrzymać w jamie ustnej, na dolnej i górnej szczęce, przez 20 minut dziennie przez 5 dni, aby uzyskać efekt wybielania.

Zobacz także:  Zarobki lekarzy i pielęgniarek -  ile zarabia pielęgniarka?

Preparaty do malowania zębów

Wśród preparatów do nakładania na zęby w celu ich wybielenia, można wymienić lakiery, woski i żele wybielające. Aczkolwiek należy pamiętać, że nie docierają one do przestrzeni międzyzębowych.

Jak wybielić zęby domowymi środkami?

Do zmienienia barwy swoich zębów możemy spróbować użyć naturalnych, domowych środków. Są to bardziej środki doraźne, które nie są alternatywą dla zabiegów wybielających. Między innymi można zmieszać niewielką ilość sody (ok. 1 g) z 2 kroplami wody utlenionej na szczoteczce i umyć tą mieszanką zęby.

Jak zachować białe zęby?

Aby jak najdłużej cieszyć się białym uzębieniem i pięknym uśmiechem, należy pamiętać, że wybielenie zębów nie utrzyma się na długo, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej. Po chemicznym wybielaniu zębów warto stosować pasty wybielające, aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo. Trzeba też pamiętać, że najlepsze, a przy tym bezpieczne dla zębów, efekty można uzyskać tylko przy profesjonalnym zabiegu stomatologicznym.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *