Porady medyczne

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

Słowo „stres” słyszymy obecnie bardzo często. Narażonych na ten stan emocjonalny jest wielu ludzi, również, a może przede wszystkim w trakcie wykonywania pracy zawodowej. Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Jak objawia się stres?

W niektórych zawodach ryzyko wystąpienia stresu jest wyższe, niż w innych. Dotyczy to m.in. strażaków, policjantów czy ratowników medycznych, którzy biorą bezpośredni udział w walce o ratowanie ludzkiego życia.

Stres jest odpowiedzią organizmu na zagrożenie lub presję. Może, oczywiście wystąpić także w pracy biurowej, kiedy nasz szef nie należy do najprzyjemniejszych osób lub gdy popełnimy błąd, kosztujący wiele nerwów i pieniędzy.

Zdenerwowanie odczuwamy nie tylko w umyśle, ma ono również bezpośrednie przełożenie na nasz organizm. Stres wywołuje zwiększenie ilości hormonu nazywanego adrenaliną, a ten wpływa bezpośrednio na nasz układ nerwowy. To dzięki temu odczuwamy szybsze bicie serca, drżenie i pocenie się rąk, płytszy oddech.

Jeśli sytuacja stresogenna trwa dłużej, jest stała, organizm zaczyna wykazywać oznaki wyczerpania. Stres nie działa wówczas mobilizująco, lecz staje się ogromnym obciążeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. W skrajnej fazie występuje wówczas tzw. dysters, czyli stres o bardzo dużym natężeniu, będący bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Jak przeciwdziałać stresowi?

Jest kilka metod radzenia sobie ze stresem. Można stosować metody pozytywnej motywacji. Warto uwierzyć we własne możliwości i nauczyć się pozytywnego myślenia. To, w jaki sposób myślimy o sobie ma duże przełożenie na to, jak radzimy sobie ze stresem.

Pomocne może być nauczenie się metod relaksacyjnych. Sytuacje stresogenne można zneutralizować podczas odprężania się, np. wykonując ulubione czynności, uprawiając sport czy idąc na masaż.

Wsparciem mogą być różnego rodzaju suplementy wyciszające, które znaleźć można m.in. na Bionic. Na przykład Noble Health Wyciszenie na noc zawiera ekstrakty ziół, dzięki czemu preparat ułatwia zaśnięcie, regenerację i odpoczynek. Melatonina skraca czas potrzebny na zaśnięcie, melisa pomaga się zrelaksować, lawenda przyczynia się do zmniejszenia napięcia, witamina B6 wspiera pracę układu nerwowego, ekstrakt z szyszek chmielu wspomaga ośrodkowy układ nerwowy dzięki uspokajającemu działaniu humulonu i lupulonu, kozłek lekarski wspomaga zdrowy sen, bazylia święta pomaga zachować odporność na stres, a ryboflawina przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia.

Zobacz także:  Lekomania - wszystko co musisz wiedzieć na jej temat

Pomocny podczas stresu może być również Swanson Full Spectrum Feverfew, zawierający m.in. złocień maruna, który chroni komórki, DNA i lipidy przed uszkodzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Wchodząca w skład suplementu wrotycz maruna przyczynia się do zachowania dobrego samopoczucia i pozwala wypocząć, a Tanacetum parthenium wpływa na prawidłowe krążenie krwi.

Jeśli te metody nie pomogą, skontaktuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że długotrwały stres jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *