Zapalenie ścięgna Achillesa jest nie tylko urazem sportowców. Na kontuzję narażeni są wszyscy, bez względu na wiek czy rodzaj uprawianej aktywności. Może się też przydarzyć osobom, które praktykują siedzący tryb życia, sporadycznie decydując się na aktywność. Jednym z pierwszych objawów jest ból odczuwany w okolicy łydki, szczególnie przy dotyku, ale również w trakcie ruchu.
Dlaczego dochodzi do zapalenia ścięgna Achillesa?
Warto zacząć od tego, że ścięgno Achillesa umożliwia człowiekowi ruch i przemieszczanie się, przez co szczególnie narażone jest na urazy i przeciążenia. Zbudowane jest z mocnych włókien kolagenowych, które są dość elastyczne, ale mają swoje ograniczenia, jeśli chodzi o rozciąganie i sprężystość. Mimo że to jedna z mocniejszych struktur aparatu ruchu to dość często dochodzi w jej obrębie do stanów zapalnych, a także urazów, łącznie z przerwaniem ciągłości całego ścięgna. W tym ostatnim przypadku konieczna jest interwencja chirurga, dlatego warto pamiętać, aby nie bagatelizować nawet niewielkiego stanu zapalnego, który już osłabia strukturę włókien.
To, jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa zależy od określenia rozległości urazu i stopnia uszkodzenia struktury ścięgna. Stan zapalny w obrębie Achillesa często jest diagnozowany u osób, które profesjonalnie, ale też rekreacyjnie uprawiają sport, ale nie jest to regułą. Może być też spowodowany brakiem odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem czy sporadyczną aktywnością bez odpowiedniego przygotowania. Właśnie dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na dobrą rozgrzewkę (również po treningu) i prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń oraz dobierać właściwe obciążenia do kondycji naszego organizmu. W każdym przypadku, jeśli pojawi się ból w okolicy łydki, konieczne jest odciążenie kończyny i specjalistyczna konsultacja z lekarzem ortopedą.
Jak leczyć stan zapalny ścięgna Achillesa?
Postępowanie przy urazie ścięgna Achillesa powinno obejmować przede wszystkim odciążenie kończyny i rezygnację z intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli tego nie zrobimy, zwiększa się ryzyko, że stan zapalny pogłębi się, a w efekcie osłabione włókna ścięgna będą podatne nawet na całkowite zerwanie. W leczeniu skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które poza łagodzeniem bólu zmniejszają zapalenie tkanek. Leki, które zawierają ketoprofen, ibuprofen lub naproksen dostępne są w aptece bez recepty. Niezależnie który z nich wybierzemy, należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką.
W doraźnym zmniejszaniu bólu, ale też w celu ograniczenia stanu zapalnego warto miejscowo stosować maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli ból wystąpił nagle, jak najszybciej należy zastosować zimne okłady z gotowych kompresów chłodzących lub kostek lodu zawiniętych w miękki ręcznik. Obniżenie temperatury w miejscu urazu zahamuje rozwój stanu zapalnego. Warto pamiętać, aby kostek lodu nie przykładać bezpośrednio na skórę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń ciągłości naskórka.
Zobacz też:
- Skąd bierze się ból pięty? Co robić, gdy każdy krok jest wyzwaniem?
- Ból i sztywność w stawach, czyli zapalenie kaletki – jak wrócić do pełni sił i mobilności?
- Ból łydek – co go powoduje i jak mu przeciwdziałać? Ciesz się sprawnymi nogami bez bólu
- Zapalenie dziąseł – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać? Zwalcz stan zapalny szybko i sprawnie!
- Zapalenie otrzewnej – diagnostyka i rokowania. Sprawdź, czy silny ból brzucha to objaw, który może doprowadzić do sepsy!
- Wyrostek mieczykowaty – czym jest? Jakie są choroby wyrostka mieczykowatego?
- Ból pod kolanem – jak go leczyć i przywrócić nogom ich dawną sprawność?
- Ból biodra promieniujący na nogę: sprawdź, co może być jego przyczyną