Ból

Ból biodra promieniujący na nogę: sprawdź, co może być jego przyczyną

Ból biodra promieniujący na nogę: sprawdź, co może być jego przyczyną

Silny ból biodra promieniujący na całą nogę to nie tylko uciążliwa, ale również poważna dolegliwość. Nie należy jej lekceważyć. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego rodzaju bólu i w jaki sposób leczy je się farmakologicznie oraz za pomocą innych metod.

W skrócie

 • Do najczęstszych przyczyn bólu biodra promieniującego do całej nogi należą zmiany zwyrodnieniowe stawu, rwa kulszowa i rwa udowa.
 • Zmiany zwyrodnieniowe są spowodowane starzeniem się i drobnymi urazami, które nie zostały wyleczone, podczas gdy rwa kulszowa jest spowodowana przepukliną jądra miażdżystego kręgosłupa.
 • Leczenie bólu biodra promieniującego do całej nogi obejmuje zastrzyki do torebki stawowej, środki zwiotczające mięśnie, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • W poważniejszych przypadkach konieczne mogą być również zastrzyki zewnątrzoponowe lub chirurgiczne usunięcie przepukliny.
 • Konsultacja z lekarzem jest niezbędna do zdiagnozowania i prawidłowego leczenia bólu biodra promieniującego na całą nogę.

Najczęstsze przyczyny bólu biodra promieniującego na nogę

Ból biodra może mieć wiele przyczyn. Jeśli jednak jest odczuwany nie tylko w samym biodrze, ale również w pośladku, udzie i łydce, przyczyną mogą być:

 • zmiany zwyrodnieniowe w biodrze;
 • rwa kulszowa;
 • rwa udowa.

Czym mogą być spowodowane zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych?

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym nie pojawiają się z dnia na dzień. Narastają najczęściej przez kilka lat, a dopiero po pewnym czasie ból staje się mocno odczuwalny i zaczyna promieniować na nogę na wysokości uda, kolana, a nawet łydki.

Przyczyna zmian zwyrodnieniowych jest prosta – to nic innego jak proces wynikający ze starzenia się organizmu. Do niewielkich urazów w biodrze dochodzi przez całe życie, jednak młody organizm jest w stanie szybko się zregenerować. W późniejszym wieku staje się to niemożliwe. Takie niezagojone uszkodzenia prowadzą stopniowo do deformacji stawu. Właśnie to jest przyczyną uczucia sztywności (szczególnie rano), strzykania czy chrupania, a także bólu biodra promieniującego na całą nogę.

Ważne!

Pierwsze zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się najczęściej około 45. roku życia. Proces ten może rozpocząć się szybciej, jeśli w przeszłości doszło u ciebie do urazów biodra, a także jeśli masz wrodzone lub nabyte deformacje stawów (dysplazję, konflikt udowo-panewkowy).
ból biodra promieniujący na nogę - przyczyny

Co to jest rwa kulszowa i udowa?

Rwa kulszowa i udowa powodująca ból biodra promieniujący do całej nogi to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Przyczyną tej choroby jest przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa (zwana potocznie przepukliną kręgosłupa), która uciska na korzenie rdzeniowe i powoduje rozwój stanu zapalnego.

Czym różni się rwa kulszowa od rwy udowej? W przypadku rwy kulszowej mamy do czynienia z bólem biodra promieniującym do całej nogi w jej tylnej części (także do pośladka). Ból towarzyszący rwie udowej jest odczuwany głównie w przedniej części uda i łydki.

Inne charakterystyczne dla rwy kulszowej i udowej objawy to:

 • uczucie drętwienia nogi;
 • osłabienie mięśni;
 • pogorszenie czucia w stopach;
 • zaburzenia kontrolowania oddawania moczu i stolca.

Jak leczy się przyczyny bólu biodra promieniującego na całą nogę?

Choroby powodujące ból biodra promieniujący na całą nogę można wyleczyć, choć niekiedy leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Warto jednak udać się do specjalisty – lekarz nie tylko dobierze skuteczne środki przeciwbólowe, ale zajmie się także zlikwidowaniem przyczyn bólu. Aby sprawdzić, co jest powodem bólu w biodrze, wykonuje się badanie rentgenowskie, czasem również rezonans magnetyczny.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym możliwości leczenia są następujące:

 • zastrzyki podawane bezpośrednio do torebki stawowej: z kwasem hialuronowym, sterydami, osoczem bogatopłytkowym lub tzw. płynną endoprotezą;
 • leczenie ruchem – używanie laski do chodzenia, jazda na rowerze, ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty;
 • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych;
 • suplementacja dostarczająca substancji przeciwzapalnych (np. kurkuma) i odbudowujących chrząstkę stawową (np. glukozamina);
 • endoproteza – operacyjne wszczepienie sztucznego stawu.

Leczenie rwy kulszowej lub udowej polega głównie na stosowaniu:

 • niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
 • sterydów;
 • leków na rozluźnienie mięśni;
 • leków przeciwpadaczkowych;
 • leków osłaniających żołądek.

Aby pozbyć się przepukliny kręgosłupa, podaje się zastrzyki nadtwardówkowe, dzięki którym można dostarczyć leki przeciwzapalne bezpośrednio w okolicę nerwu. W poważniejszych przypadkach usuwa się przepuklinę operacyjnie.

zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym - leczenie

Co robić, gdy ból staje się nie do zniesienia?

Ból biodra promieniujący na całą nogę jest szczególnie silny w przypadku rwy kulszowej i udowej. Najskuteczniej uśmierzą go leki przepisane przez lekarza, przed wizytą możesz sobie jednak pomóc za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Najlepiej sprawdzą się leki, które działają jednocześnie przeciwzapalnie, czyli takie, których składnikiem aktywnym jest ibuprofen. W razie potrzeby możesz je stosować zamiennie z paracetamolem, który jednak tylko łagodzi objawy i nie ma wpływu na przyczynę bólu.

Czujesz ból biodra promieniujący na całą nogę? Koniecznie umów się do lekarza

Ból biodra promieniujący na całą nogę wywołany zmianami zwyrodnieniowymi lub rwą rzadko mija samoistnie. Aby pozbyć się tej dolegliwości, konieczne jest dłuższe leczenie pod okiem lekarza. Bagatelizowanie zmian zwyrodnieniowych, rwy kulszowej czy udowej może prowadzić do poważniejszych zmian w obrębie bioder i kręgosłupa. Jest też przede wszystkim uciążliwe – ból biodra przy tych chorobach jest często na tyle silny, że utrudnia chodzenie i wykonywanie innych czynności.

Ból biodra promieniujący na nogę to nieprzyjemna dolegliwość, która może wiązać się z poważniejszym schorzeniem, ale niekoniecznie. Obserwuj swoje ciało i natężenie bólu, by zorientować się, na ile poważna jest ta dolegliwość w twoim przypadku.

Często zadawane pytania

Jak odróżnić ból stawu biodrowego od rwy kulszowej?

Odróżnienie bólu stawu biodrowego od rwy kulszowej może być trudne, ponieważ objawy mogą się nakładać. Ból stawu biodrowego często lokalizuje się w okolicy biodra i może promieniować wzdłuż nogi, natomiast ból rwy kulszowej często promieniuje od dolnego odcinka kręgosłupa przez pośladki do kończyny dolnej.

Jakie są objawy zapalenia stawu biodrowego?

Objawy zapalenia stawu biodrowego mogą obejmować: ból w okolicy biodra, sztywność stawu, ograniczenie ruchomości, trudności w chodzeniu, obrzęk stawu, czerwienienie skóry wokół stawu, gorączkę.

Jak długo trwa stan zapalny stawu biodrowego?

Czas trwania stanu zapalnego stawu biodrowego może być zróżnicowany i zależy od przyczyny. Może to być stan krótkotrwały, trwający kilka dni lub tygodni, ale również może przekształcić się w przewlekłe zapalenie stawów, które może trwać miesiące lub lata.

Czy ból biodra przejdzie sam?

Samoistne ustąpienie bólu biodra zależy od przyczyny. Jeśli ból jest spowodowany niewielkim urazem lub nadmiernym wysiłkiem, może on ustąpić w ciągu kilku dni lub tygodni. Jednak jeśli ból jest spowodowany poważniejszym uszkodzeniem stawu lub jest wynikiem przewlekłego zapalenia, konieczne może być leczenie medyczne lub fizjoterapia, aby ból się zmniejszył lub zniknął.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *