Choroby narządu ruchu

Ból i sztywność w stawach, czyli zapalenie kaletki – jak wrócić do pełni sił i mobilności?

Ból i sztywność w stawach, czyli zapalenie kaletki – jak wrócić do pełni sił i mobilności?

W dużym skrócie zapalenie kaletki to stan zapalny miejsca, w którym mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Są to delikatne miejsca, które chronią stawy przed poważnymi uszkodzeniami. Co się dzieje, kiedy kaletka przestaje prawidłowo działać? Zapalenie kaletki powoduje nie tylko ból, ale też utrudnioną mobilność. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak można ją wyleczyć?

Zapalenie kaletek maziowych – co to za dolegliwość?

Zapalenie kaletki to dolegliwość, która dotyka jedną lub więcej kaletek maziowych w ciele. Są to struktury oddzielające od siebie pobliskie tkanki. Zabezpieczają one miejsce styku przed nadmiernym tarciem. Gdy kaletki są zdrowe, umożliwiają płynny i bezbolesny ruch kończyn. Zapalenie kaletki maziowej powoduje, że ruch staje się znacznie utrudniony. Stan ten jest bolesny, a w dodatku każde tarcie zaostrza stan zapalny.

Zapalenie kaletki maziowej – rodzaje

Czy wiesz, że w ludzkim ciele istnieje aż 50 kaletek maziowych? Są to delikatne struktury i ważne jest, aby działały one prawidłowo. W przypadku nawet drobnego ich uszkodzenia przemieszczanie się, podnoszenie przedmiotów lub nawet drobne ruchy stają się bolesne i uciążliwe. Zapalenie kaletek maziowych objawia się następująco:

  • obrzęk w miejscu dotkniętym zmianą zapalną;
  • zaczerwienienie na skórze;
  • większa wrażliwość stawu i pobliskich obszarów;
  • ból, który narasta podczas ruchu;
  • sztywność stawu i utrudnione funkcjonowanie.

Kaletki znajdują się wszędzie – od szyi, barków, ramion i łokci po biodra, uda, kolana czy nawet stopy. 

Zobacz także:  Jak skręcić kolano? Przyczyny kontuzji i zasady zapobiegania urazom

Zapalenie kaletki łokciowej

Zapalenie kaletki maziowej łokcia przeważnie wiąże się ze zbyt długim lub częstym podpieraniem się na tej części ciała. Tę dolegliwość nazywa się także „łokciem studenta”. Przywodzi na myśl typową pozycję do długiej nauki lub słuchania wykładów. Zapalenie kaletki łokciowej może być też powiązane z nadwyrężeniem tego stawu podczas uprawiania niektórych sportów. W trakcie każdej aktywności fizycznej należy szczególnie uważać na delikatne, podatne na uszkodzenia stawy.

Zapalenie kaletki maziowej kolana

Kolano jest niestety bardzo podatne na uszkodzenia. Zapalenie kaletki w tym miejscu często jest skutkiem przeciążenia lub nadmiernego ucisku. Może być spowodowane nieodpowiednią rozgrzewką przed treningiem siłowym bądź bieganiem. Zapalenie kaletki przedrzepkowej dokucza też osobom, które spędzają długie godziny w pozycji klęczącej. Zdarza się to przy pracy w ogrodzie lub przy układaniu płytek podłogowych.

Zapalenie kaletki w stopie

Stopa ma wiele punktów, które mogą ulec uszkodzeniu. Zdarza się zapalenie kaletki maziowej palucha, jak i ścięgna achillesa. Przyczyną stanów zapalnych w stopie jest często noszenie zbyt ciasnego obuwia. Stały ucisk na ruchome miejsca stopy jest bardzo niezdrowy dla stopy – konsekwentnie negatywne skutki promieniują też na całe ciało. Zapalenie kaletki w stopie bywa bardzo bolesne i uniemożliwia normalne poruszanie się. Dlatego koniecznie zadbaj o wygodne obuwie, szczególnie do dłuższego noszenia.

Zapalenie kaletek maziowych stawu ramiennego

Ramię jest jedną z bardziej aktywnych – i tym samym najbardziej narażonych na uszkodzenia – części ciała. Zapalenie kaletek maziowych stawu ramiennego dotyka wielu sportowców grających w golfa lub tenisa. Może też spotkać tancerzy, a także pracowników budowy, firm remontowych i sprzątających. Przeciążenie barku wiąże się z długotrwałym trzymaniem go w niewygodnej, wymuszonej pozycji.

Zapalenie kaletek maziowych – przyczyny

Omówiliśmy niektóre sytuacje, które mogą prowadzić do urazu okolicy stawów. Do pozostałych najczęstszych przyczyn zapalenia kaletek maziowych należą:

  • przeciążenia stawów, a szczególnie:
    • klęczenie,
    • opieranie się na łokciach,
    • nieprawidłowe dźwiganie,
  • urazy;
  • choroby współistniejące:
    • reumatoidalne zapalenie stawów,
    • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
    • łuszczycowe zapalenie stawów,
    • dna moczanowa,
  • choroby immunologiczne:
Zobacz także:  Artroza – choroba stawów dotykająca osoby młodsze, starsze i sportowców

Zdarzają się też przypadki, w których zapalenie kaletki jest powiązane z przewlekłą infekcją. Mogą je powodować np. kiła czy gruźlica.

Zapalenie kaletki maziowej – leczenie

Jeżeli czujesz jakikolwiek niepokojący dyskomfort w łokciu, stopie lub ramieniu – udaj się do lekarza. Do diagnozy zwykle wystarczy wywiad z pacjentem i badanie fizyczne. Specjalista może chcieć wykonać USG i RTG, aby wykluczyć schorzenia innego rodzaju. Można też wykonać badanie krwi.

Leczenie kaletki maziowej ma przeważnie charakter zapobiegawczy. Wiele dobrego możesz zrobić samodzielnie – o czym dowiesz się z dalszej części artykułu. Jeśli cierpisz na ciężkie zapalenie kaletki, lekarz może przepisać ci któreś z następujących leków:

  • niesteroidowe środki przeciwzapalne;
  • leki przeciwbólowe;
  • glikokortykosteroidy.

Niektóre zabiegi fizykoterapii mogą też być bardzo pomocne w procesie leczenia zapalenia kaletki maziowej. Mowa tutaj o tych zabiegach, którym przypisane jest działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zaliczają się do nich:

  • krioterapia;
  • laseroterapia;
  • magnetoterapia;
  • jonoforeza z dodatkiem leku przeciwzapalnego.

Jeżeli zapalenie kaletki stawowej ma podłoże infekcyjne, stosuje się antybiotykoterapię. Gdy wszystkie powyższe metody zawiodą, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Najpierw należy naciąć kaletkę, a następnie wykonać drenaż lub całkowite usunięcie kaletki maziowej.

Zapalenie kaletki maziowej – domowe sposoby

Istnieją także domowe sposoby na zapalenie kaletki maziowej – w większości przypadków są one całkiem skuteczne. Przede wszystkim należy odciążyć bolący staw i pozwolić mu odpocząć. Może oznaczać to przerwę od wykonywanej pracy, zmianę nawyków lub zrezygnowanie z niektórych hobby.

Dodatkową ulgę w bólu mogą przynieść chłodne okłady, np. ręcznik namoczony w chłodnej wodzie bądź lód zawinięty w materiał. Warto też unieruchomić staw, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom. 

Zapalenie kaletek maziowych – profilaktyka

Aby nie dopuścić do zapalenia kaletki, należy odpowiednio o siebie dbać. Czasem ciężko przewidzieć i przeciwdziałać przyczynom tego schorzenia, jednak mechaniczne uszkodzenia mogą być wyeliminowane przy zachowaniu pewnej ostrożności. Profilaktyka zapalenia kaletek maziowych opiera się przede wszystkim na rozsądnej aktywności fizycznej. Nie przeciążaj swojego ciała i jego możliwości. Zawsze wykonuj solidną rozgrzewkę, a podczas jednostajnej pracy postaraj się robić przerwy i zmieniać pozycje.
Zapalenie kaletki maziowej to dolegliwość, która pojawia się w obrębie różnych stawów dość często. Wiąże się z przeciążeniem tych miejsc lub długim, niezdrowym uciskiem na te obszary. Czasem stan zapalny kaletki powiązany jest z poważniejszymi chorobami, jednak przeważnie, aby zapobiec zapaleniu kaletki maziowej, wystarczy odpowiednio o siebie dbać. Profilaktyka może zaoszczędzić ci wiele cierpienia oraz uciążliwego procesu terapii stawów.

Zobacz także:  Gęsia stopka – gdzie się znajduje i jak rozpoznać jej stan zapalny?

Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *