Baza leków

Furagina – skuteczny lek na zapalenie pęcherza

Furagina jest lekiem stosowanym w infekcjach bakteryjnych dróg moczowych. Posiada szerokie spektrum działania. Sprawdź jakie są wskazania do stosowania tego leku.

Furagina – co to jest?

Furagina jest lekiem zaliczanym do grupy chemioterapeutyków biostatycznych. Furagina, a właściwie furazydyna, to pochodna nitrofuranu. Lek ten posiada działanie bakteriostatyczne, hamujące namnażanie bakterii w układzie moczowym. Wykazuje skuteczne działanie w leczeniu infekcji spowodowanych bakteriami Gram-dodatnimi – Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, oraz Gram-ujemnymi – Proteus, Klebsiella, Salmonella, Shigella, Enterobacter, Escherichia. Najczęściej Furagina jest stosowana w leczeniu zakażeń dróg moczowych wywołanych bakterią Escherichia coli, czyli pałeczką okręznicy.

Furagina – zastosowanie

Furagina jest stosowana jako najbardziej skuteczny lek na niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych, ostre i przewlekłe zakażenia pęcherza. Furagina hamuje rozwój infekcji spowodowanych w 95% przypadków przez pałeczki okrężnicy. Ma działanie przeciwgrzybicze, jednak nie leczy infekcji wywołanych pałeczkami ropy błękitnej. Furagina często jest stosowana również w przypadkach nawracających zapaleń pęcherza.

Furagina – dawkowanie i droga podania

Lek najlepiej jest stosować według wskazań lekarza. Furaginę można przyjmować przez okres 7–8 dni. Lek należy przyjmować doustnie, najlepiej w trakcie posiłku. Badania wykazały, że zwiększone wchłanianie leku następuje wraz z przyjęciem posiłków białkowych. 

Osoba dorosła może przyjąć 100 mg furaginy (2 tabletki) 4 razy na dobę w ciągu pierwszego dnia leczenia. Przez następne dni leczenia należy przyjmować zalecaną dawkę 3 razy w ciągu doby. Zazwyczaj typowe objawy infekcji takie jak ból czy problemy z oddawaniem moczu ustępują w 2–3 dobie leczenia, jednak najlepiej kontynuować leczenie przez 7 dni, by uniknąć nawrotu choroby.

Furagina – przeciwwskazania do stosowania

Leku Furaginum nie należy stosować jeśli:

  • występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku;
  • jesteś w I trymestrze ciąży;
  • cierpisz na ciężką niewydolność nerek;
  • pojawił się bezmocz lub skąpomocz;
  • chorujesz na polineuropatię cukrzycową.

Furagina – możliwe działania niepożądane

Furagina należy do leków dobrze tolerowanych przez organizm, jednak czasem może powodować skutki uboczne. Do działań niepożądanych po przyjęciu Furaginy należą: 

  • nudności; 
  • wzdęcia;
  • bóle głowy;
  • reakcje alergiczne. 

Warto zaznaczyć, że występują one niezwykle rzadko.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *