Pierwsza Pomoc

Niskie ciśnienie – kiedy pogotowie powinno interweniować? Odpowiadamy!

Niskie ciśnienie – kiedy pogotowie powinno interweniować? Odpowiadamy!

Zapamiętaj!

  • Wezwanie pogotowia przy niskim ciśnieniu jest uzasadnione przy ciężkich objawach, takich jak utrata przytomności, silne zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej czy trudności w oddychaniu. 
  • W przypadku łagodniejszych objawów zalecane jest stosowanie prostych środków zaradczych, takich jak podanie płynów i przyjęcie pozycji Trendelenburga. 
  • Spadek ciśnienia może być też objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym wstrząsu, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Niskie ciśnienie – kiedy pogotowie?

Wiele osób nie wie, jak postępować przy nagłym pogorszeniu samopoczucia w wyniku niskiego ciśnienia. Kiedy pogotowie powinno przyjechać do takiej osoby? Jak postępować wcześniej?

Decyzja o wezwaniu pogotowia zależy od nasilenia objawów oraz ogólnego stanu zdrowia chorego. Gwałtowny i znaczący spadek ciśnienia, szczególnie gdy towarzyszą mu objawy takie jak utrata przytomności, silne zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W takiej sytuacji nie należy się więc wahać i trzeba od razu działać, by uniknąć niebezpiecznych konsekwencji.

Pierwsza pomoc przy niskim ciśnieniu

Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje przy niskim ciśnieniu, kiedy pogotowie nie będzie potrzebne. W przypadku łagodniejszych objawów należy zastosować proste środki zaradcze, jak podanie płynów (woda, napoje energetyczne) czy kawa, chociaż ta ostatnia ma działanie moczopędne. W przypadku omdlenia stosuje się pozycję Trendelenburga, polegającą na ułożeniu na plecach z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. W sytuacjach wymiotów zalecana jest pozycja bezpieczna – nie stosuje się jej u osób z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Jak rozpoznać niskie ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze, zmienne pod wpływem różnych czynników, może czasami gwałtownie spaść, prowadząc do nieprzyjemnych objawów. Mimo że jest to sytuacja mniej niebezpieczna niż nagły wzrost, nie powinna być ignorowana, gdyż może sygnalizować poważne problemy zdrowotne. Typowe objawy to: 

  • osłabienie;
  • omdlenia;
  • szum w uszach;
  • zawroty głowy;
  • mroczki przed oczami;
  • zwiększona senność;
  • spadek nastroju;
  • bóle głowy.

Przyczyny niskiego ciśnienia

Wyróżniamy trzy główne rodzaje niedociśnienia: hipotonia pierwotna, ortostatyczna oraz wtórna. Hipotonia pierwotna jest najczęstsza u osób młodych, szczególnie przy niskiej aktywności fizycznej i stresie. Hipotonia ortostatyczna pojawia się przy gwałtownej zmianie pozycji, a hipotonia wtórna może być symptomem innych chorób, takich jak niewydolność układu krążenia, hipowolemia, wstrząs, przyjmowanie leków hipotensyjnych i zaburzenia hormonalne.

Spadek ciśnienia a wstrząs

Spadek ciśnienia może być symptomem wstrząsu. Jest to stan charakteryzujący się gwałtownym zaburzeniem równowagi między potrzebnym a rzeczywistym zaopatrzeniem tkanek w krew. W takich przypadkach, obok typowych objawów niskiego ciśnienia, mogą pojawić się dodatkowe, jak bladość, przyspieszone tętno, zwiększona potliwość. Wstrząs wymaga niezwłocznego wezwania pomocy medycznej i monitorowania stanu poszkodowanego.

Postępowanie w przypadku wstrząsu

Zachowanie spokoju i szybkie wezwanie pomocy medycznej są kluczowe. Monitorowanie oddechu i tętna poszkodowanego, a w razie potrzeby rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), to podstawowe działania, które mogą uratować życie. W przypadku wstrząsu każda minuta jest na wagę złota, dlatego nie należy zwlekać z działaniem.

Czy niskie ciśnienie jest zawsze powodem wezwania pogotowia? Na pewno nie należy bagatelizować tego stanu i jeśli nastąpi na przykład utrata przytomności, wezwać ratowników medycznych.


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2024

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *