Porady medyczne

Dreszcze przy gorączce u dziecka – co robić?

Dreszcze przy gorączce u dziecka – co robić?

Dreszcze u dziecka najczęściej wywołane są przez wysoką gorączkę. Występują, zwłaszcza kiedy temperatura ciała szybko rośnie, i są efektem przenikania do krwi toksyn, które wytwarzają bakterie, lub samych patogenów. Skuteczne w łagodzeniu dolegliwości są niektóre leki, np. paracetamol.

Co zrobić, kiedy dziecko ma dreszcze?

Dreszcze, które są objawem towarzyszącym gorączce, wymagają podania leków przeciwgorączkowych. Dlaczego? Ponieważ drgawki są następstwem pobudzenia ośrodka termoregulacji w mózgu, stąd zbicie temperatury powoduje osłabienie również tych objawów. Dreszcze występują wówczas, kiedy temperatura przekracza 38°C. 

Skuteczne działanie przeciwgorączkowe mają szczególnie te leki, które zawierają paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy i dostępne są w aptece bez recepty. W przypadku małych dzieci należy skonsultować przyjęcie leku ze specjalistą, który najlepiej dobierze leczenie. Maluchom nie są zalecane tabletki i kapsułki, których podanie nie jest łatwe i zwiększa ryzyko zadławienia. Dzieci znacznie chętniej przyjmują syropy.

Jeśli dziecko ma gorączkę i dreszcze, poza zbiciem temperatury ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie, ponieważ szczególnie maluchy bardzo łatwo się odwadniają. Istotny jest też odpoczynek i sen, ponieważ to w trakcie snu organizm człowieka najlepiej się regeneruje. Malucha należy położyć w przewietrzonym pomieszczeniu i zadbać, aby hałasy nie zakłócały mu snu.

Wielu rodziców martwi się, jeśli dziecko gorączkuje w nocy, i zastanawia się, czy budzić śpiącego malucha. Jeśli temperatura rośnie szybko, konieczne jest jej obniżenie, gdy zbliża się do wartości wspomnianych 38°C. Jeśli rodzice chcą mieć pewność, co robić, warto mieć w domowej apteczce bezdotykowy termometr. To szybki i łatwy sposób na kontrolę temperatury, dzięki czemu opiekunowie mogą szybko zareagować.

O jakiej chorobie mogą świadczyć gorączka i dreszcze?

Nagły wzrost temperatury ciała i dreszcze mogą być objawem ciężkiego przebiegu grypy, ale także innych chorób zakaźnych, jak szkarlatyna, którą wywołują paciorkowce typu A. Dla tej choroby charakterystyczna jest bardzo wysoka gorączka, która pojawia się krótko po zakażeniu. Szkarlatyna ma często gwałtowny przebieg, a leczenie wymaga jak najszybszego podania antybiotyku, który łagodzi objawy. Najbardziej charakterystycznymi z nich są wysypka, która pojawia się w okolicy pach i pachwin, oraz nalot na języku. Zwykle leczenie szkarlatyny odbywa się w domu i nie wymaga hospitalizacji, chyba że przebieg jest bardzo ciężki i pojawiają się kolejne powikłania. Jeśli więc objawy nie ustępują lub nasilają się, konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą. Jednym z groźniejszych powikłań szkarlatyny jest m.in. zapalenie mięśnia sercowego. Ważne, by zastosowanej antybiotykoterapii nie przerywać, nawet mimo znacznej poprawy stanu zdrowia. Kuracja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie. Więcej na temat tej choroby można przeczytać na stronie internetowej: https://www.aptelia.pl/czytelnia/a56-Szkarlatyna__co_to_za_choroba_Poznaj_jej_objawy.

Zobacz także:  Czy istnieje lek na kaca? Jak szybko stanąć na nogi po zakrapianym wieczorze?

Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *