Baza leków

Clexane – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane

Lek Clexane charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w profilaktyce i leczeniu problemów zakrzepowych. Stosowany jest zarówno w przypadku zabiegów chirurgicznych, jak i pacjentów z ograniczoną mobilnością i wrodzonymi schorzeniami prowadzącymi do zakrzepicy. Preparat przeznaczony do stosowania u pacjentów po 18. roku życia. Nie zaleca się go w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Clexane – co to jest?

Clexane to przeciwzakrzepowy lek dostępny jedynie na receptę. Występuje w formie zawiesiny przeznaczonej do wstrzykiwania podskórnego. Wygodne ampułko-strzykawki mogą mieć różną dawkę leku, od 20 mg do 300 mg. 

W niektórych przypadkach lek Clexane podlega refundacji. 

Zawartą w preparacie Clexane substancją aktywną jest enoksaparyna sodowa. Jest to heparyna drobnocząsteczkowa. Charakteryzuje się ona działaniem utrudniającym prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Z tego względu Clexane uznawany jest za lek przeciwzakrzepowy. 

Clexane – zastosowanie

Lek Clexane jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Najczęściej zalecany jest w procesie zapobiegania powstawania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka. 

Preparat jest stosowany przez osoby po zabiegu chirurgicznym, ortopedycznym lub onkologicznym. 

Profilaktyka przeciwzakrzepowa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów z ograniczoną mobilnością, podczas zabiegów hemodializy oraz w wielu innych przypadkach. 

Clexane – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Clexane każdorazowo musi być dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta. Przy umiarkowanym ryzyku stosuje się najmniejszą dawkę, a więc 20 mg wstrzykiwane podskórnie. Pierwsza dawka jest podawana na 2 godziny przed zabiegiem, a następne regularnie przez 7 do 10 dni. W zależności od rodzaju zabiegu okres ten może być wydłużony nawet do 5 tygodni. 

Przy zakrzepicy żył głębokich dawkę przelicza się według zasady 1,5 mg na kilogram ciała. Zastrzyki mogą być podawane co 12 godzin. 

Leku Clexane nigdy nie należy podawać domięśniowo ani dożylnie. Jest on przeznaczony jedynie do wstrzyknięć podskórnych. Preparat powinien być aplikowany w brzuch. 

Clexane – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do zażywania preparatu Clexane jest nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze, a także na pochodne heparyny i enoksaparyny sodowej. 

Lekarz przed zaleceniem leku Clexane musi przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. Przeszkodą do stosowania zastrzyków Clexane jest również stwierdzona immunologiczna małopłytkowość poheparynowa przez 100 dni. 

Dodatkowo należy zrezygnować z leczenia z wykorzystaniem leku Clexane u pacjentów cierpiących na wrzody żołądka lub jelit, nowotwór złośliwy, a także u osób po przebytym udarze krwotocznym. Niezalecane jest także stosowanie leku Clexane bezpośrednio po operacji mózgu, rdzenia oka. 

Wrodzone wady anatomiczne w obrębie układu tętniczo-żylnego również są przeciwwskazaniem. Leku Clexane nie podaje się noworodkom, wcześniakom i osobom z nadwrażliwością na alkohol etylowy. W ciąży i w trakcie karmienia niezalecane jest stosowanie leku Clexane, chyba że lekarz indywidualnie rozpatrzy korzyści oraz potencjalne ryzyko. 

Clexane – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Clexane wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej jest to zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz krwotok, bóle głowy, niedokrwistość i małopłytkowość. 

W trakcie terapii z wykorzystaniem leku Clexane należy stale monitorować swój stan i w razie wystąpienia niepokojących objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *