Baza leków

Euthyrox – dawkowanie, zastosowanie, działania niepożądane. Kiedy należy przyjmować Euthyrox? Czy można popijać go kawą? Czy wpływa na wagę? 

Euthyrox to lek zażywany zazwyczaj przez osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy. Ze względu na zawartość hormonu jest to preparat dostępny jedynie na receptę. Jego stosowanie musi odbywać się pod stałą kontrolą lekarza. Jest bezpieczny dla dorosłych i dzieci. 

Euthyrox – co to jest?

Euthyrox to dostępny jedynie na receptę lek stosowany przy schorzeniach tarczycy. Zalecany głównie w leczeniu niedoczynności tarczycy. Może być stosowany także u pacjentów po przebytej operacji usunięcia tarczycy w ramach terapii substytucyjnej. 

Rolę substancji czynnej stanowi lewotyroksyna sodowa. Lek Euthyrox działa regulująco na proces wydzielania hormonu tyreotropowego. Z tego względu uznawany jest za lek na schorzenia tarczycy. Pozytywnie oddziałuje na proces normowania poziomu TSH. 

Lek Euthyrox występuje w postaci tabletek o dawce od 25 do 200 µg. 

Euthyrox – zastosowanie

Lek Euthyrox charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Najczęściej zalecany jest u pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy oraz u osób po przebytej operacji usunięcia tarczycy. 

Jest on także zażywany przez osoby posiadające wola obojętnego tarczycy. Lek może stanowić także element terapii supresyjnej w leczeniu raka tarczycy. 

Euthyrox – dawkowanie i droga podania

Lek Euthyrox należy przyjmować na czczo. Najlepiej rano, co najmniej pół godziny przed posiłkiem. Nie należy łączyć go z kawą, zalecane jest zachowanie godzinnego odstępu. 

Dawkowanie zostaje indywidualnie dobrane przez lekarza prowadzącego, na podstawie wyników badań z krwi oraz szczegółowego wywiadu. 

Należy pamiętać, że lek Euthyrox może wymagać korygowania dawki na przestrzeni życia. Zwłaszcza w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy. Wyniki TSH mogą ulegać dynamicznym zmianom. Lek Euthyrox może być podawany nawet niemowlętom, po rozpuszczeniu tabletki w niewielkiej ilości wody. 

Zobacz także:  Devikap – działanie, sposób podania i przeciwwskazania do stosowania leku

Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią można zażywać lek Euthyrox. W tym czasie zapotrzebowanie może być inne niż w ciąży i w okresie standardowym. Należy regularnie kontrolować poziom TSH i zgłaszać lekarzowi wszelkie zmiany samopoczucia. 

Euthyrox – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym i jednym z niewielu przeciwwskazań do stosowania leku Euthyrox jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników pomocniczych. 

Dodatkowo, u pacjentów krótko po przebytym zawale lub w trakcie zapalenia mięśnia sercowego należy skonsultować się z lekarzem i prawdopodobnie przerwać zażywanie leku. 

Również w sytaucji gdy pacjent ma nieleczoną niedoczynność kory nadnerczy, nieczynność przysadki, bądź nadczynność tarczycy, niezalecane jest zażywanie leku Euthyrox. 

Euthyrox –  możliwe działania niepożądane

Lek Euthyrox wykazuje niewielkie działania uboczne. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić objawy nadczynności tarczycy, podobnie w sytuacji zbyt szybkiego zwiększania dawki. Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, tachykardia, niepokój, zaburzenia miesiączkowania oraz dolegliwości żołądkowe. 

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy zmniejszyć dawkę lub odstawić preparat pod kontrolą lekarza. Po ewentualnym ustaniu objawów leczenie można w każdej chwili wznowić. 


Zobacz też:
Zobacz także:  Propranolol – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Kiedy można zażywać Propranolol? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Od jakiego wieku można go stosować?
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *