Baza leków

Clexane – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane

Lek Clexane charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w profilaktyce i leczeniu problemów zakrzepowych. Stosowany jest zarówno w przypadku zabiegów chirurgicznych, jak i pacjentów z ograniczoną mobilnością i wrodzonymi schorzeniami prowadzącymi do zakrzepicy. Preparat przeznaczony do stosowania u pacjentów po 18. roku życia. Nie zaleca się go w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Clexane – co to jest?

Clexane to przeciwzakrzepowy lek dostępny jedynie na receptę. Występuje w formie zawiesiny przeznaczonej do wstrzykiwania podskórnego. Wygodne ampułko-strzykawki mogą mieć różną dawkę leku, od 20 mg do 300 mg. 

W niektórych przypadkach lek Clexane podlega refundacji. 

Zawartą w preparacie Clexane substancją aktywną jest enoksaparyna sodowa. Jest to heparyna drobnocząsteczkowa. Charakteryzuje się ona działaniem utrudniającym prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Z tego względu Clexane uznawany jest za lek przeciwzakrzepowy. 

Clexane – zastosowanie

Lek Clexane jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Najczęściej zalecany jest w procesie zapobiegania powstawania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zwłaszcza u pacjentów z grupy ryzyka. 

Preparat jest stosowany przez osoby po zabiegu chirurgicznym, ortopedycznym lub onkologicznym. 

Profilaktyka przeciwzakrzepowa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów z ograniczoną mobilnością, podczas zabiegów hemodializy oraz w wielu innych przypadkach. 

Clexane – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Clexane każdorazowo musi być dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta. Przy umiarkowanym ryzyku stosuje się najmniejszą dawkę, a więc 20 mg wstrzykiwane podskórnie. Pierwsza dawka jest podawana na 2 godziny przed zabiegiem, a następne regularnie przez 7 do 10 dni. W zależności od rodzaju zabiegu okres ten może być wydłużony nawet do 5 tygodni. 

Przy zakrzepicy żył głębokich dawkę przelicza się według zasady 1,5 mg na kilogram ciała. Zastrzyki mogą być podawane co 12 godzin. 

Zobacz także:  Heparegen – czym jest i kiedy się go stosuje? Sprawdź!

Leku Clexane nigdy nie należy podawać domięśniowo ani dożylnie. Jest on przeznaczony jedynie do wstrzyknięć podskórnych. Preparat powinien być aplikowany w brzuch. 

Clexane – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do zażywania preparatu Clexane jest nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze, a także na pochodne heparyny i enoksaparyny sodowej. 

Lekarz przed zaleceniem leku Clexane musi przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. Przeszkodą do stosowania zastrzyków Clexane jest również stwierdzona immunologiczna małopłytkowość poheparynowa przez 100 dni. 

Dodatkowo należy zrezygnować z leczenia z wykorzystaniem leku Clexane u pacjentów cierpiących na wrzody żołądka lub jelit, nowotwór złośliwy, a także u osób po przebytym udarze krwotocznym. Niezalecane jest także stosowanie leku Clexane bezpośrednio po operacji mózgu, rdzenia oka. 

Wrodzone wady anatomiczne w obrębie układu tętniczo-żylnego również są przeciwwskazaniem. Leku Clexane nie podaje się noworodkom, wcześniakom i osobom z nadwrażliwością na alkohol etylowy. W ciąży i w trakcie karmienia niezalecane jest stosowanie leku Clexane, chyba że lekarz indywidualnie rozpatrzy korzyści oraz potencjalne ryzyko. 

Clexane – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku Clexane wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej jest to zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz krwotok, bóle głowy, niedokrwistość i małopłytkowość. 

W trakcie terapii z wykorzystaniem leku Clexane należy stale monitorować swój stan i w razie wystąpienia niepokojących objawów natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Zobacz też:
Zobacz także:  Nebilet – zastosowanie, dawkowanie, możliwe skutki uboczne
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *