Złożona konstrukcja śródstopia sprawia, że jest to miejsce bardzo silne i sprawne, lecz także podatne na uszkodzenia. Mało kto poświęca swoim stopom tyle uwagi, ile potrzeba, aby odpowiednio rozciągnąć wszystkie znajdujące się tam ścięgna i rozmasować mięśnie. Ból śródstopia najczęściej pojawia się właśnie na skutek nagromadzonego w nim spięcia. Wiele osób spędza dużą część dnia w pozycji stojącej, co mocno obciąża stopy.
Śródstopie – gdzie jest?
Śródstopie to obszar, który znajduje się na stopie, a dokładniej – w jej środkowej części. Jest to miejsce pomiędzy palcami a stępem. Składa się na nie pięć kości śródstopia. Gdy zachodzą jakiekolwiek nieprawidłowości w tej konstrukcji, pojawia się nieprzyjemny ból śródstopia. Może on w dużym stopniu utrudniać chodzenie.
Dlaczego śródstopie boli?
Każdy ból, który odczuwasz ze strony swojego organizmu, to sygnał, że zaistniała w nim jakaś nieprawidłowość. Ból śródstopia nie stanowi tutaj wyjątku. Może on być objawem urazu, przeciążenia, choroby stóp lub nawet schorzenia kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn należą jednak nieprawidłowości w obrębie stopy.
Płaskostopie a bóle śródstopia
Bóle śródstopia pojawiają się zwłaszcza w sytuacji, gdy płaskostopie jest ignorowane przez długi czas. Wówczas rozwija się ono, a z czasem wywołuje poważny ból śródstopia. Dyskomfort staje się większy podczas chodzenia.
Płaskostopie związane jest z nieprawidłową konstrukcją stopy – podczas chodzenia cały jej obszar dotyka ziemi. W zdrowych stopach tylko część ich powierzchni ma styczność z podłożem. Anatomicznie, stopa powinna mieć kształt łuku. W sytuacji, gdy jest on spłaszczony, kończyny dolne nie działają prawidłowo i nie mają odpowiedniego oparcia.
Ból śródstopia a stopa wydrążona
Jest to kolejny rodzaj deformacji. Ból podbicia w stopie pojawia się na skutek jej nadmiernego wysklepienia. „Wydrążenie” jest zauważalne na środku – pomiędzy głowami kości śródstopia a guzem piętowym.
Skąd bierze się to zaburzenie? Najczęstszą przyczyną są choroby mięśni lub zmiany rozwojowe w rdzeniu kręgowym. Powody jego powstawania mogą być jednak bardziej błahe – jak chociażby regularne noszenie zbyt ciasnych butów lub skarpetek.
Metatarsalgia Mortona a bóle śródstopia
Jest to podrażnienie i uciskanie nerwu, co powoduje uciążliwe bóle śródstopia. Głównym powodem pojawiania się choroby Mortona są zwykłe przeciążenia stóp. Podstawowym objawem jest ból śródstopia od spodu, zlokalizowany blisko palców.
Nerwiak Mortona to rodzaj guza, który pojawia się na nerwie podeszwowym. Jak odróżnić go od innych podobnych dolegliwości w obrębie stóp? Charakterystyczne jest typowe uczucie przypominające do złudzenia nadepnięcie na kamyk. Oprócz tego zauważysz pieczenie i nasilanie się bólu przy kompresji.
Bolące śródstopie a grzybica stóp
Ból śródstopia wcale nie musi być powodowany zmianami wewnętrznymi w stopie. W niektórych przypadkach przyczyną bólu śródstopia są choroby skóry. Przykładem jest właśnie grzybica, która przy braku odpowiedniego leczenia rozprzestrzenia się na powierzchni skóry i powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Prowadzi do powstania niewielkich pęcherzy i przebarwień. Przy dalszym postępowaniu grzybicy następuje złuszczanie się naskórka na całym dotkniętym chorobowo obszarze.
Ból śródstopia przy chodzeniu – pozostałe przyczyny
Jeśli odczuwasz ból śródstopia przy chodzeniu, skoncentrowany z boku stopy, może to świadczyć o złamaniu zmęczeniowym. W przeciwieństwie do zwykłego złamania kości, powodem nie jest żaden nagły uraz. Powstaje ono na skutek powtarzanych przeciążeń i mikrourazów. Temu zjawisku towarzyszą:
- opuchlizna;
- zaczerwienienie;
- wyczuwalne pod palcem zgrubienie.
Powodem bólu śródstopia mogą być też zwykłe stany zapalne. Ten rodzaj schorzenia przeważnie nasila się podczas pierwszych kroków – rano po wstaniu z łóżka lub po dłuższym odpoczynku. Podobnie jak każdy inny ból śródstopia, ten także będzie nasilał się po długim chodzeniu i przeciążeniu stóp.
Ból śródstopia od góry jest bardziej nietypowy niż ten odczuwany od dołu. Jego przyczyną może być chociażby niewydolność naczyń krwionośnych. Ta przewlekła dolegliwość objawia się uczuciem ciężkości, bolesności i opuchlizną na całych nogach.
Ból śródstopia – przyczyny ze źródłem w innych miejscach w ciele
W niektórych przypadkach ból śródstopia pojawia się jako następstwo różnych chorób ogólnoustrojowych.
Ból śródstopia a rwa kulszowa
Przyczyn często można doszukiwać się w kręgosłupie. Jednym z takich przykładów jest chociażby rwa kulszowa. Powoduje ona ból, który w niektórych przypadkach promieniuje aż do kończyn dolnych.
Dna moczanowa a bóle śródstopia
Innym źródłem problemu może być dna moczanowa. Jest to schorzenie, przy którym dochodzi do odkładania się moczanu sodu w stawach lub ścięgnach w całym ciele. Wówczas pojawia się uciążliwy ból kości śródstopia, ścięgien i stawów. Może być on odczuwany jednocześnie w wielu innych obszarach – chociażby w kolanach, łokciach lub nadgarstkach.
Ból śródstopia w neuropatii
Doskwiera ci ból śródstopia bez przyczyny? Może to oznaczać, że cierpisz na niewykryte do tej pory uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli neuropatię. Schorzenie to pojawia się m.in. na skutek:
- zakażeń wirusowych i bakteryjnych;
- rozwoju boreliozy;
- powikłań przy cukrzycy.
Objawami neuropatii są:
- ból śródstopia lub innych miejsc w ciele;
- zaburzenie czucia, w tym wyczuwania temperatury lub dotyku;
- osłabienie siły i napięcia mięśni w danym obszarze.
Bolące śródstopie – leczenie
Bardzo ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować problem bólu stóp. W tym celu pomocne są różne metody obrazowania struktury kostno-mięśniowo-stawowej. W ramach diagnozy bolącego śródstopia lekarz może zalecić ci jedno lub kilka spośród takich badań jak:
- obrazowanie z użyciem ultrasonografu;
- badanie RTG;
- scyntygrafia – pomaga wykryć złamania zmęczeniowe, które mogą nie być widoczne na rentgenogramie;
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny;
- morfologia;
- wskaźniki stanu zapalnego.
Doraźne leczenie bólu śródstopia
Gdy śródstopie boli, pomocne mogą okazać się zwykłe środki farmakologiczne dostępne bez recepty – leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mają one formę maści i żelów do stosowania miejscowego, a także doustnych tabletek. W ramach domowego leczenia przydadzą ci się też ciepłe lub zimne kompresy. Powyższe metody nie pomogą jednak w leczeniu poważnych chorób.
Ból śródstopia a leczenie celowane
Leczenie płaskostopia opiera się w dużej mierze na rehabilitacji i noszeniu odpowiednich wkładek. Obuwie powinno zrekompensować fakt, że kształt łuku jest zaburzony. Żadne doraźne metody leczenia bólu śródstopia nie będą tutaj skuteczne – należy zająć się źródłem problemu. Podobnie wygląda to w przypadku cukrzycy, boreliozy, złamań, stanów zapalnych i schorzeń reumatycznych. Lekarz pomoże ci dobrać odpowiednie leczenie dla twojej indywidualnej sytuacji.
W skrajnych przypadkach ból śródstopia musi być leczony operacyjnie. Wskazaniem do takiego postępowania jest chociażby nerwiak Mortona lub tzw. ostroga piętowa. Przydatne mogą okazać się też regularne, domowe ćwiczenia, jak i profesjonalna rehabilitacja.
Ból śródstopia potrafi być niezwykle uciążliwy – gdy się pojawia, utrudnia chodzenie i normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach wystarczy zadbać o odpowiednie obuwie oraz regularne ćwiczenia, rozciąganie i masowanie stóp. Wiele osób zapomina o tym, aby dbać o ich sprawność. Jednak, jeżeli bóle śródstopia nie ustępują lub są bardzo dotkliwe, warto udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu diagnozy, specjalista dobierze najbardziej skuteczne leczenie.
Zobacz też:
- Orteza śródstopia – jak ustabilizować stawy bez konieczności zakładania gipsu?
- Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?
- Ból lewej ręki – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Rozpoznaj źródło dolegliwości
- Ból łokcia – co może oznaczać? Przyczyny, diagnostyka i leczeni
- Ból pod kolanem – jak go leczyć i przywrócić nogom ich dawną sprawność?
- Tylno-boczna orteza na opadającą stopę
- Jak leczyć stłuczenie nogi? Pierwsza pomoc
- Co to jest ból neuropatyczny i jak się go leczy? Charakterystyka dolegliwości neuropatycznych