Ból

Co to jest ból neuropatyczny i jak się go leczy? Charakterystyka dolegliwości neuropatycznych

Co to jest ból neuropatyczny i jak się go leczy? Charakterystyka dolegliwości neuropatycznych

Czy wiesz, że bóle neuropatyczne to problem, który dotyka aż około 7% populacji? Co to jest ból neuropatyczny? Ta nietypowa dolegliwość często przysparza wielu problemów w życiu codziennym – a w dodatku może być trudna do wyleczenia. Ból neuropatyczny jest bowiem specyficznym rodzajem bólu. Nie wiąże się z jedną chorobą ani nie jest reakcją na czynniki zewnętrzne. Jest to skutek zaburzonego działania ośrodkowego układu nerwowego. Czy jednak da się wskazać konkretną przyczynę i zwalczyć problem? Sprawdź, czytając nasz artykuł!

Co to jest ból neuropatyczny?

Chorzy najczęściej opisują neuropatyczny ból jako przechodzenie bolesnego prądu po ciele. Określany jest on jako strzelający, parzący, piekący, mrowiący lub przeszywający. To rodzaj bólu przewlekłego, co oznacza, że utrzymuje się przynajmniej przez trzy miesiące. W tym czasie mogą następować okresy remisji i zaostrzania objawów. Ból neuropatyczny pojawia się na skutek choroby atakującej ośrodkowy lub obwodowy układ nerwowy.

Przyczyny bólu neuropatycznego

Jest to reakcja organizmu na różne procesy patologiczne i niewydolności regeneracyjne. Uszkodzony nerw generuje sygnał bólowy, który jest wzmacniany aż do nieznośnych rozmiarów. Mózg odbiera więc zniekształcone informacje o odczuwaniu bólu.

Właściwie każdy przypadek tej choroby jest inny. Na rodzaj i nasilenie bólu wpływa też ilość i rodzaj czynników drażniących. Ból neuropatyczny jest trudny do opisania dla pacjentów i trudno go konkretnie zlokalizować. Rozpoznanie tej dolegliwości opiera się przede wszystkim na kompleksowym wywiadzie i badaniach przedmiotowych zaburzeń czucia.

Zobacz także:  Co robić, gdy doskwiera ból pęcherza? Rozpoznanie objawów i ich przyczyn

Ból neuropatyczny – objawy

Towarzyszące objawy neuropatycznego bólu zależą od choroby, przez którą się on pojawił. Jak odróżnić ten rodzaj bólu od zwykłego – przewlekłego lub ostrego? Charakterystyczne cechy bólu neuropatycznego to:

  • brak reakcji lub słaba reakcja na stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych;
  • podatność na leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe;
  • tępy, mrowiący, kłujący, uciskający lub palący ból;
  • pokrywanie się bólu z przebiegiem nerwów;
  • pojawianie się bólu bez jakichkolwiek czynników zapalnych lub na skutek niektórych bodźców fizycznych bądź emocjonalnych;
  • skrajna przeczulica – odczuwanie dużego dyskomfortu w reakcji na nieproporcjonalnie mały lub delikatny bodziec, który u zdrowych osób nie wywołuje żadnej reakcji lub jest ona łagodna;
  • może następować też odwrotne zaburzenie bólu, czyli nieodczuwanie go w sytuacjach, w których powinien się pojawić.

Co jeszcze towarzyszy bólom neuropatycznym?

Jest to dolegliwość długotrwała, która może utrzymywać się całe miesiące lub nawet lata. W konsekwencji, ból neuropatyczny negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu. Oprócz fizycznych dolegliwości czuciowych towarzyszy mu też pogorszenie kondycji psychicznej. Może wystąpić silny lęk przed nawrotami choroby. Czasem pojawiają się problemy ze snem, nerwowość, przewlekłe zmęczenie i kłopoty z koncentracją.

Skąd biorą się bóle neuropatyczne?

Jakie czynniki są w stanie uszkodzić układ nerwowy do takiego stopnia, żeby został zaburzony sposób odczuwania bólu? Do pośrednich przyczyn bólu neuropatycznego należą chociażby różnego rodzaju infekcje, choroby metaboliczne, zaburzenia psychiczne lub idiopatyczne. Specjaliści wyróżniają tu kilka najczęstszych postaci bólu neuropatycznego:

  • neuralgia cukrzycowa – ten rodzaj zwykle objawia się bólem w kończynach dolnych i górnych. Cukrzyca to najczęstsza przyczyna pojawiania się bólu neuropatycznego. W pierwszej fazie rozwoju cukrzycy neuropatię obserwuje się wśród około 8% chorych. Wraz z rozwojem choroby odsetek ten rośnie. W jej zaawansowanym stadium spotyka aż 30-60% pacjentów;
  • neuralgia popółpaścowa – występuje po infekcji wirusem Herpes. Może być to forma nawrotu lub utrzymywania się choroby;
  • neuropatia uciskowa – do tego rodzaju należy chociażby zespół cieśni nadgarstka;
  • bóle fantomowe – zdarzają się osobom, które doświadczyły amputacji kończyny;
  • bóle neuropatyczne związane z nowotworami;
  • efekt uboczny po przyjmowaniu niektórych leków lub po przebyciu operacji.
Zobacz także:  Ból kości ogonowej – jak go pokonać? Jakie problemy ze zdrowiem objawiają się w ten sposób?

Ból neuropatyczny – leczenie

Fakt, że neuropatyczny ból jest odporny na standardowe leki przeciwbólowe sprawia, że leczenie okazuje się mocno utrudnione. Jak więc się za to zabrać? Przed właściwym leczeniem bólu neuropatycznego należy rozpoznać jego przyczynę. Sama terapia może obejmować:

  • operacje chirurgiczne;
  • anestezjologię;
  • terapię psychiatryczną lub psychologiczną;
  • rehabilitację.

Ból neuropatyczny a leki

Środki farmaceutyczne, które się sprawdzają, to jedynie:

  • leki przeciwdepresyjne;
  • leki przeciwdrgawkowe;
  • leki opioidowe;
  • lidokaina lub kapsaicyna stosowane zewnętrznie.

Często potrzebne jest leczenie kompleksowe i zaangażowanie specjalistów z różnych dziedzin.

Leczenie bólu neuropatycznego prądami TENS

TENS to nowoczesna technologia, która zrewolucjonizowała leczenie bólu neuropatycznego. Polega na stymulacji układu nerwowego prądem o niskiej częstotliwości. Jest to terapia, która sprawdza się do różnych rodzajów bólu. 

Jak wygląda nowoczesne leczenie bólu neuropatycznego?

Kontrolowane impulsy elektryczne blokują przewodzenie impulsów nerwowych, które mózg odbiera jako ból. Stymulują również organizm do wytwarzania własnych, naturalnych substancji przeciwbólowych.

Leczenie bólu neuropatycznego w taki sposób jest nieinwazyjne i bezpieczne. Można korzystać z takiej terapii w profesjonalnych gabinetach fizykoterapii lub we własnym domu – dzięki przenośnej aparaturze TENS.

Ból neuropatyczny utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia. Standardowe leczenie przeciwbólowe nie przynosi tu właściwie żadnej ulgi. Diagnoza i terapia bólu neuropatycznego są utrudnione, ze względu na subiektywny i złożony charakter tej dolegliwości. Jeśli podejrzewasz u siebie ten rodzaj bólu, koniecznie udaj się do specjalisty. Być może dostępne będą nowocześniejsze formy terapii, jak choćby prądy TENS.


Zobacz też:
Zobacz także:  Ból pod pachą – skąd ta dolegliwość? Przyczyny jej powstawania i leczenie
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *