Ból

Ból śledziony – naucz się go rozpoznawać i reaguj!

Ból śledziony – naucz się go rozpoznawać i reaguj!

Śledziona jest co prawda niewielka, ale bardzo ważna dla organizmu. Stanowi pierwszą linię obrony przeciwko bakteriom i wirusom. Ból śledziony najczęściej pojawia się przy powiększeniu tego narządu do nienaturalnych rozmiarów. Objaw ten nazywa się splenomegalią. Dlaczego w ogóle dochodzi do takiego zjawiska? Czy śledziona boli, czy nieprzyjemne dolegliwości spowodowane są czymś innym? W którym miejscu znajduje się ten narząd? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Śledziona – po której stronie się znajduje?

Śledziona to narząd limfatyczny, który zlokalizowany jest w jamie brzusznej. Ma on za zadanie wytwarzać przeciwciała, które zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Po której stronie brzucha możesz ją znaleźć? Położona jest po lewej stronie ciała, pomiędzy 9 a 11 żebrem, obok żołądka i nerki. Śledziona otoczona jest warstwą błony surowiczej i torebki włóknistej. W normalnej sytuacji nie da się jej wyczuć pod palcami. 

Czy śledziona boli?

Oczywiście, możesz odczuwać dolegliwości bólowe w okolicy śledziony. Mówi się wówczas po prostu o bólu śledziony. W rzeczywistości jednak sama śledziona nie boli. Gdy odczuwasz ból w tym miejscu, najczęściej dochodzi do rozciągnięcia torebki włóknistej. Możliwe też, że podrażnione zostały pobliskie tkanki lub narządy. Dla ułatwienia jednak dalej nazywa się tę dolegliwość bólem śledziony.

Jak boli śledziona?

Śledziona znajduje się w otoczeniu innych narządów, takich jak nerki, dolny fragment płuca, żołądek. Nieprawidłowości w ich obrębie dają dolegliwości bólowe prawie w tym samym miejscu. Ból śledziony rozprzestrzenia się od lewej strony nadbrzusza. Może jednak stamtąd promieniować nawet na plecy i barki.

Jak boli śledziona? Jest to przeważnie dolegliwość, którą można opisać jako typowy ból brzucha. Towarzyszy jej uczucie pełności. Może to być ból samoistny lub taki, który pojawia się dopiero po ucisku w danym miejscu. Tylko, gdy śledziona jest chora, możesz wyczuć jej obecność palcami. Powoduje to też zwiększony ból.

Śledziona – gdzie boli?

Zastanawiasz się, po której stronie boli śledziona? Tę dolegliwość można odczuwać po lewej stronie górnej części brzucha – czyli tam, gdzie zlokalizowany jest organ. Ból śledziony objawia się wyżej niż uważa większość osób. Znajduje się ona bowiem na wysokości dolnych żeber. W skrajnych przypadkach możesz odczuwać promieniowanie bólu nawet do pleców lub lewego barku.

Ból śledziony – objawy towarzyszące

Gdy pojawia się ból śledziony, oznacza to, że doszło do rozciągnięcia torebki włóknistej lub podrażnienia okolicznych tkanek. Ten proces patologiczny może objawiać się też innymi dolegliwościami poza samym bólem śledziony. Należą do nich:

  • powiększenie śledziony – staje się ona wyraźnie wyczuwalna pod palcami, poniżej żeber, po lewej stronie ciała;
  • uczucie wypełniania jamy brzusznej;
  • złe samopoczucie i osłabienie;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • nudności;
  • spadek ciśnienia tętniczego we krwi i wzrost tętna;
  • objawy wskazujące na anemię.

Ból śledziony po jedzeniu, alkoholu lub wysiłku – przyczyny

Ból śledziony jest najczęściej spowodowany chorobą właśnie tego narządu. Może to być zapalenie tego organu lub obecność chorób zakaźnych. Do powodów, przez które odczuwalny jest ból śledziony, zalicza się następujące stany:

  • ropień śledziony;
  • torbiel śledziony;
  • nowotwór krwi;
  • nadużywanie alkoholu – szkodzi to wątrobie, która konsekwentnie uciska tkanki śledziony. Co więcej, alkohol zwiększa ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych i jednocześnie powoduje spadek płytek krwi. To wpływa bezpośrednio na powiększenie i ból śledziony;
  • niedokrwistość hemolityczna;
  • pierwotny nowotwór śledziony lub przerzut raka do tego narządu z innych miejsc;
  • marskość wątroby lub inne stany patologiczne dróg żółciowych;
  • upadek lub wypadek, podczas którego mogło dojść do stłuczenia, pęknięcia lub innego uszkodzenia śledziony.

Ból śledziony po jedzeniu powinien szczególnie zwrócić na siebie twoją uwagę. Jest to objaw, który najczęściej towarzyszy zaawansowanym stanom chorobowym jamy brzusznej. Może być związany z problemem żołądkowym, ponieważ śledziona jest zlokalizowana blisko tego narządu. Nawet najmniejszy posiłek powoduje powiększenie żołądka, który zaczyna wówczas naciskać na śledzionę.

Natomiast ból śledziony po wysiłku fizycznym najczęściej wiąże się ze zbyt krótkim odstępem pomiędzy jedzeniem a ruchem. W takiej sytuacji jelita się obkurczają, a krew jest szybciej dostarczana do śledziony. To powoduje jej nienaturalne powiększenie i ból. Zaleca się więc odczekać przynajmniej godzinę po posiłku przed rozpoczęciem sportu.

Ból śledziony – badania?

Jak reagować, gdy boli śledziona? Leczenie bólu śledziony powinno być uzależnione od przyczyny, która ten stan wywołała. Aby ją zdiagnozować, może być konieczne wykonanie szeregu różnych badań:

  • USG;
  • tomografii komputerowej;
  • rezonansu magnetycznego;
  • morfologii krwi;
  • inne badania biochemiczne.

Konieczna bywa też ocena stanu innych narządów jamy brzusznej oraz przepływu krwi. 

Nagły i ostry ból śledziony – co robić?

Jeżeli odczuwasz ostry i nagły ból śledziony przy jej wyczuwalnym powiększeniu, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Co robić przy takim bólu śledziony? Najlepszą reakcją będzie wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

W sytuacji, gdy powodem bólu nie jest pęknięcie śledziony, tylko infekcja, przydadzą się leki na bolącą śledzionę. Zalicza się do nich środki przeciwzapalne lub specjalne antybiotyki. W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne.
Ból śledziony nigdy nie powinien być ignorowany, szczególnie gdy pojawia się nagle i jest bardzo intensywny. Może świadczyć o różnych chorobach tego narządu lub innych organów jamy brzusznej. Najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bolesnych dolegliwości nadbrzusza.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *