Ból

Skąd bierze się ból kości i jak go wyleczyć? Ból kości i stawów bez tajemnic

Skąd bierze się ból kości i jak go wyleczyć? Ból kości i stawów bez tajemnic

Nieprzyjemny ból kości najczęściej spowodowany jest kontuzją, urazem lub przeciążeniem. Może pojawić się po intensywnym treningu fizycznym, przepracowaniu lub wypadku. Zdarza się jednak, że przyczyna leży wewnątrz ciała – w chorobie zwyrodnieniowej, zakaźnej, metabolicznej lub nowotworowej. Ból w kościach może mieć różny charakter, intensywność i sposób objawiania się. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i źródła problemu. Jak pozbyć się bólu kostnego?

Czy kości bolą?

Zdarzają się sytuacje, w których odczuwalny jest silny, nieprzyjemny ból wewnątrz ciała. Czy kości bolą, czy jest to raczej wina otaczających ich tkanek? Owszem – kości rzeczywiście mogą boleć i czasem jest to jedyny objaw. W innych sytuacjach towarzyszy mu:

  • osłabienie okolicznych mięśni;
  • ograniczenie ruchomości stawów;
  • ból w stawach.

Nigdy nie należy bagatelizować bólu kości. Jeśli jest to dolegliwość nawracająca lub na tyle bolesna, że uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie – skontaktuj się z lekarzem. Pomoc medyczna jest niezbędna do ustalenia przyczyny i rozpoczęcia prawidłowego leczenia.

Bóle kości – przyczyny

Nie da się jednoznacznie i łatwo ustalić konkretnej przyczyny bólu kości. Wszystko zależy od przypadku. Może to być złamanie lub silne stłuczenie bądź czynniki wewnętrzne. Jednak już samo złamanie może mieć różne przyczyny. Jeżeli zostało wywołane przez mechaniczne czynniki zewnętrzne – nie ma powodu do obaw o ogólny stan zdrowia. Jednakże ból w kości przy dotyku świadczący o złamaniu może też pojawić się bez wyraźnej przyczyny. W takiej sytuacji mówimy o podłożu patologicznym.

Złamania patologiczne występują w sytuacji, w której zwykle nie doszłoby do podobnego zdarzenia. Sam uraz nie jest na tyle poważny – lecz kość musiała być wcześniej osłabiona. Świadczy to o obecności choroby. Przyczyną bólu kości i nietypowego złamania może być:

  • choroba nowotworowa kości – np. szpiczak mnogi lub mięsak Ewinga;
  • pierwotny guz kości;
  • osteoporoza i osteomalacja – stopniowy ubytek tkanki kostnej spowodowany niedoborami i zaburzeniami metabolicznymi;
  • awitaminoza;
  • jałowa martwica kości – obumieranie tkanki kostnej spowodowane nieprawidłowym ukrwieniem miejscowym;
  • zapalenie szpiku kostnego – czyli ból wszystkich kości;
  • choroby spichrzeniowe i torbiele;
  • wrodzona łamliwość kości.
Zobacz także:  Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!

Bolące kości – rodzaje dolegliwości

W takiej sytuacji powodem bólu jest najczęściej naciek tkanki kostnej na otaczające ją struktury nerwowe. Ten ucisk objawia się bardzo nieprzyjemnym bólem. Ewentualnie, źródłem bólu może być też sama degradacja kości. Ból wszystkich kości jest bardzo nietypowy i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Może świadczyć o poważnej chorobie. Częściej bolą konkretne kości w jednym obszarze. Poznaj najczęstsze powody takich dolegliwości.

Ból kości i stawów barkowych

Barki są jednymi z najbardziej mobilnych stawów w ciele – a tym samym wyjątkowo podatne na przeciążenia. Ryzyko ich nadwyrężenia wzrasta wraz z wiekiem. Bezpośrednią przyczyną bólu kości w barkach może być ciężka praca fizyczna, długie utrzymywanie tej samej, niewygodnej pozycji, zerwane ścięgno, zapalenie kaletki maziowej lub choroba zwyrodnieniowa. Towarzyszy mu często opuchlizna i ograniczona ruchomość.

Ból kostny ogonowy

Jest to częsta przypadłość wśród osób, które spędzają dużą część swojego czasu na siedząco. Ból kości ogonowej towarzyszy długim godzinom jazdy samochodem, siedzenia przy biurku, czy nawet jazdy na rowerze. Do innych przyczyn należą:

  • mocne uderzenie, np. upadek;
  • neuralgia splotu krzyżowego lub guzicznego;
  • torbiele Tarlova lub włosowej w kości;
  • hemoroidy;
  • nowotwory;
  • schorzenia kręgosłupa.

Boląca kość ogonowa potrafi promieniować na inne części ciała.

Wędrujące bóle kości

Ból w kościach, który pojawia się w różnych miejscach, może być bardzo niebezpieczny. W niewielkim nasileniu oznacza zwykłą grypę. Jeśli jednak objaw ten utrzymuje się dłużej i jest bardzo intensywny, może być związany nawet ze śmiertelną chorobą. Czym spowodowane są wędrujące bóle kości? 

  • nowotwory kości, które mogą przerzucać się na organy wewnętrzne;
  • szpiczak mnogi – nowotwór układu krwiotwórczego;
  • zapalenie szpiku i kości – trudna do rozpoznania choroba zakaźna najczęściej spowodowana przez bakterie gronkowca złocistego. Może powodować martwicę kości;
  • martwica jałowa kości – czyli obumieranie kości bez obecności żadnych bakterii ani wirusów.
Zobacz także:  Ból mięśni nóg – skąd się bierze? W jaki sposób można skutecznie łagodzić dolegliwości?

Ból kości w nocy

Ból kości podczas spoczynku, czyli bez żadnej widocznej przyczyny, jest najgroźniejszy. Przyczyną bólu kości w nocy najczęściej są choroby nowotworowe – zarówno łagodne, jak i złośliwe. Może nasilać się podczas wysiłku fizycznego, ale nie ustępuje podczas spoczynku. Często powoduje bezsenność, zgrubienia i ocieplenia skóry oraz rozprzestrzenia się do bólu w stawach. Nowotwór o nazwie kostniak kostninowy wytwarza się na niedojrzałych komórkach kości, przez co często dotyka młodzież i młodych dorosłych.

Bolą mnie kości – co robić?

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę bólu kości. Bez tego nie sposób podjąć się adekwatnego leczenia. Jak widzisz, powody takiej dolegliwości mogą być bardzo poważne. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować ani lekceważyć objawów. Jeżeli ból kości nie ustępuje, nawraca lub jest bardzo silny – udaj się do lekarza. Z diagnozą pomoże ci lekarz rodzinny, ortopeda lub reumatolog.

Specjalista może zlecić ci wykonanie jednego lub kilku badań diagnostycznych:

  • prześwietlenie rentgenowskie;
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny.

W przypadku złamań niezbędne jest oczywiście unieruchomienie kości, aby umożliwić jej zrośnięcie. Jeśli przyczyną jest choroba – konieczne jest jej wyleczenie, aby ból kości ustąpił. Jeżeli nie jest to możliwe, mogą ci pomóc środki doraźne:

  • leki przeciwbólowe o działaniu natychmiastowym lub jako część dłuższej kuracji;
  • zabiegi fizjoterapeutyczne – np. krioterapia, hydroterapia, naświetlanie lub oddziaływanie polem magnetycznym;
  • ograniczenie aktywności ruchowej lub przeciwnie – wprowadzenie ćwiczeń zwiększających mobilność. Zanim podejmiesz się takiej działalności, skonsultuj się ze swoim lekarzem;
  • zimne lub gorące okłady – musisz samodzielnie sprawdzić, który sposób przynosi ci większą ulgę. Wykorzystaj do tego kompresy, żele, plastry, lód lub termofor;
  • noszenie ortezy;
  • suplementacja środkami odbudowującymi chrząstkę stawową – specjaliści polecają witaminę D3, która usprawnia wchłanialność wapnia. Ten z kolei jest podstawowym budulcem kości – nie może więc zabraknąć go w twojej diecie.
Zobacz także:  Ból żołądka – skąd się bierze? Sprawdź, o czym świadczą dolegliwości żołądkowe i jak się ich pozbyć

Ból kości nigdy nie powinien być bagatelizowany – szczególnie jeśli nie jesteś w stanie określić jego bezpośredniej przyczyny. Wyjątkowo niebezpieczne są złamania bez powodu, bóle wszystkich kości lub wędrujące bóle. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z nich, udaj się na wizytę lekarską. Po rozpoznaniu przyczyny tych nieprzyjemnych dolegliwości będzie można rozpocząć leczenie. Możesz samodzielnie zapobiegać takim dolegliwościom, stosując suplementację witaminą D3.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *