Ból

Ból kolana przy zginaniu – dlaczego kolana bolą? Jak przywrócić im pełną sprawność?

Ból kolana przy zginaniu – dlaczego kolana bolą? Jak przywrócić im pełną sprawność?

Kolano jest jednym z najbardziej podatnych na obciążenia i uszkodzenia stawów w całym ciele. Jego delikatna struktura nosi na sobie ciężar całego ciała i odpowiada za znaczną część codziennego ruchu. Ból kolana przy zginaniu sprawia, że normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Utrudnione jest wchodzenie po schodach, kucanie, a nawet zwykłe chodzenie. Co powoduje tę dolegliwość? Sprawdź!

Dlaczego kolano boli przy zginaniu?

Staw kolanowy jest największym ze wszystkich stawów człowieka. Składają się na niego:

  • łączenie kości udowej i piszczelowej;
  • rzepka;
  • dwie łąkotki;
  • więzadła. 

Wszystkie te struktury współgrają ze sobą, aby umożliwić zginanie i prostowanie kolana. Umożliwiają też niewielkie ruchy rotacyjne. 

Dlaczego tak łatwo o ból przy zginaniu kolana? Wiąże się to z dużym obciążeniem, na jakie ten staw jest narażony. Jest on ściśle połączony z mięśniem czworogłowym uda – jego ciąg na rzepkę może wynosić nawet do 300 kilogramów. Kolano stabilizuje i wspomaga wszystkie ruchy nóg. Nieprawidłowy skręt lub nadwyrężenie wystarczą, aby uszkodzić jego strukturę.

Ból kolana przy zginaniu – przyczyny

Przyczyny bólu kolana przy zginaniu zaczynają się od błahych i raczej niegroźnych przeciążeń, a kończą na poważnych zwyrodnieniach i chorobach stawu. Do najczęstszych powodów dolegliwości bólowych należą:

  • zapalenie gęsiej stopki;
  • chondromalacja rzepki, czyli osłabianie się i zmiękczanie tkanki chrzęstnej;
  • brak odpowiedniej rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym lub nieodpowiednie wykonywanie ćwiczeń;
  • tętniak tętnicy podkolanowej – najczęściej spotyka osoby starsze. Wiąże się ze stwardnieniem ścian tętnicy i zmniejszeniem ich elastyczności;
  • upośledzona biomechanika stawów, będąca efektem przebytego w przeszłości urazu lub wady kończyn dolnych;
  • torbiel Bakera – ból pod kolanem z tyłu przy zginaniu, obrzęk i zaczerwienienie charakterystyczne dla stanów zapalnych;
  • nadwaga i otyłość, które powodują większe obciążanie stawów;
  • zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego, które utrudnia całkowity wyprost nogi;
  • dysfunkcja przyczepu mięśnia czworogłowego uda, jeśli kolano jest spuchnięte nad rzepką.
Zobacz także:  Najlepsze sposoby na ból stawów kolanowych

Boli mnie kolano przy zginaniu – jak rozpoznać konkretną dolegliwość?

Oprócz odczuwania bólu kolana przy zginaniu słyszysz też w nim trzaski lub chrupnięcia? To prawdopodobnie uszkodzenie łąkotki. W przypadku dysfunkcji łąkotki przyśrodkowej, ból ma źródło po wewnętrznej stronie nogi. Natomiast, jeżeli odpowiada za niego łąkotka boczna – kolano boli przy zginaniu po zewnętrznej stronie. Charakterystyczne dla tych dolegliwości są zwiększanie się bólu po aktywności fizycznej oraz wyraźne pogorszenie stabilności stawu kolanowego.

Wśród osób, które uprawiają dużo sportu, powszechny jest uraz znany potocznie jako kolano biegacza. Ból kolana przy zginaniu zlokalizowany jest po wewnętrznej stronie nogi, z przodu. W takiej sytuacji boleć może też zewnętrzna strona stawu, zwłaszcza podczas chodzenia i biegania. Gdy dolegliwości narastają, swobodne zgięcie kolana staje się praktycznie niemożliwe.

Ból pod kolanem przy zginaniu – czy to choroba stawu?

Bolesność stawu kolanowego jest często powiązana ze zwykłym przeciążeniem lub przemęczeniem, ale może być też objawem choroby. Najczęściej spotykane są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze oraz gonartroza. Ból w kolanach przy zginaniu jest też odczuwalny przy dnie moczanowej i schorzeniach układowych. W takich przypadkach źródło i nasilenie bólu mogą być zmienne.

Istnieje jeszcze jedna choroba, która może znacznie utrudniać normalne poruszanie się – kolano skoczka. Wiąże się ono z przeciążeniem wierzchołka rzepki. W takim przypadku, ból kolana przy zginaniu zlokalizowany jest na górze stawu. Pacjenci często opisują go jako kłucie, które nasila się podczas schodzenia ze schodów.

Ból kolana przy zginaniu – leczenie

Jeżeli silny ból kolana przy zginaniu nie daje ci spokoju, warto zasięgnąć porady lekarza. Dolegliwość ta może świadczyć o poważnej chorobie stawu. Nigdy nie ignoruj bolących kolan – taka dolegliwość rzadko przemija sama z siebie. Domowe sposoby i leki bez recepty mogą okazać się skuteczne, lecz tylko jako złagodzenie objawów, nie wyeliminowanie ich przyczyny. Aby całkowicie wyleczyć stawy kolanowe, koniecznie udaj się do lekarza.

Zobacz także:  Co oznacza ostry ból brzucha? Rozpoznanie dolegliwości i odpowiednie leczenie

Diagnostyka i leczenie specjalistyczne

Wizyta diagnostyczna zaczyna się od wywiadu z pacjentem, ale często konieczne jest prześwietlenie kolana. Również rezonans magnetyczny daje jasny, czytelny obraz stawu. Jest to obrazowanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Jednocześnie, jest też niezwykle wartościowe dla lekarza. Na jego podstawie jest on w stanie zdiagnozować problem. Dopiero po ustaleniu przyczyny przechodzi się do leczenia.

W niektórych przypadkach leczenie bólu kolana przy zginania wymaga tylko odpowiednich ćwiczeń, fizjoterapii i usunięcia stanu zapalnego. W innych, konieczne jest zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej do czasu całkowitej regeneracji stawu. Ulgę mogą przynieść też niesteroidowe leki przeciwzapalne. W skrajnych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenie operacji. 

Ból w kolanach przy zginaniu – domowe sposoby leczenia

Aby złagodzić powstały w kolanie ból, warto spróbować metody zalecanej przez specjalistów. Polega ona na oblewaniu stawu naprzemiennie ciepłą i zimną wodą – po minucie. Kontynuuj tę czynność przez 5-10 minut. Co ona daje? Powoduje głębokie przekrwienie, przyspiesza metabolizm i regenerację tkanek. Nie zaleca się jej jednak przy ostrych stanach zapalnych.

W leczeniu bólu kolana przy zginaniu mogą okazać się skuteczne maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, szczególnie z właściwościami chłodzącymi. Stosowanie ich miejscowo na zmieniony obszar przynosi sporą ulgę. Warto też wypróbować kąpiel siarczkowo-siarkowodorową oraz okłady z borowiny. 
Ból kolana przy zginaniu nogi jest zdecydowanie nieprzyjemną dolegliwością. Niestety, zdarza się dość często u osób w różnym wieku. Powodem jest delikatna struktura kolana i jego predyspozycje do uszkodzeń. Codziennie staw narażony jest na urazy powodowane nieodpowiednim ruchem lub zbyt dużym obciążeniem. Jeżeli ból pod kolanem przy zginaniu powtarza się u ciebie często i utrudnia normalne poruszanie się – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże dobrać najlepsze leczenie, które umożliwi ci szybki powrót do zdrowia.

Zobacz także:  Ból barku – jak pozbyć się uczucia, które utrudnia nawet najmniejszy ruch ręką?

Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *