Ból

Najlepsze sposoby na ból stawów kolanowych

Najlepsze sposoby na ból stawów kolanowych

Ból stawów kolanowych może dokuczać każdemu – cierpią na niego nawet najmłodsi. Jego przyczyną niekoniecznie musi być uraz. Warto mieć świadomość, jakie są najskuteczniejsze metody na pozbycie się bólu. Czy warto stosować maść na ból stawów kolanowych? Czy istnieją idealne leki na bóle stawów kolanowych? 

Ból stawów kolanowych – skąd się bierze?

Większość z nas prędzej czy później będzie narzeka na bolące stawy kolanowe. Mogą one ulec kontuzji, stanowić konsekwencję infekcji bakteryjnej lub zwyrodnienia. Kolana mogą boleć podczas zginania lub prostowania. Możesz również odczuwać ciągły ból kolan. Niekiedy ta dolegliwość pojawia się jedynie podczas wykonywania konkretnych czynności: wchodzenia po schodach czy siadania. Zdecydowanie najgorsze w tej sytuacji są schody młynarskie. Sprawdź, jakie to na stronie: https://magazynremont.pl/schody-mlynarskie

Pewne jest to, że ból kolan potrafi utrudnić normalne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny bólu stosuje się też rozmaite metody walki z nim. Czasem wystarczą domowe sposoby, a innym razem potrzebne będą, przepisane przez specjalistę, leki na bóle stawów kolanowych. 

Maź a ból stawu kolanowego

Maź stawowa to żelowa substancja chroniąca twoje stawy przed urazami i powstawaniem zwyrodnień. Jej podstawowym składnikiem jest kwas hialuronowy, który odpowiada za trwałość i sprężystość chrząstek w kolanie. Z tego powodu wiele maści na ból stawów kolanowych ma w swoim składzie wysoką zawartość kwasu hialuronowego. Znajduje się on również w lekach na bóle stawów kolanowych. Zarówno smarowanie, jak i przyjmowanie doustne kwasu sprzyja szybszej regeneracji stawów kolanowych i zapobiega ich niszczeniu. 

Zobacz także:  Ból głowy z przodu – jakie choroby objawiają się w ten sposób?

Ból stawów kolanowych po ćwiczeniach

Bieganie, które tak modne jest w ostatnich latach, może mieć negatywny wpływ na nasze stawy kolanowe. Nie jest trudno o ich przeciążenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Ta dolegliwość dotyczy przede wszystkim młodych osób, które:

  • stosują nieprawidłową technikę biegania;
  • są nieodpowiednio rozgrzane;
  • źle dopasowały obuwie do biegania;
  • przeforsowały się;
  • biegają po zbyt twardym podłożu.

Bólu stawów kolanowych nigdy nie należy lekceważyć, nawet jeśli kolana bolą tylko po bieganiu. Jeżeli nie wyeliminujemy przyczyny tego bólu, to w przyszłości stanie się on uciążliwy i przede wszystkim bardziej niebezpieczny.

Sposoby na ból stawu kolanowego po bieganiu

Jeśli twoim problemem po bieganiu jest taka dolegliwość, możesz się wspomóc domowymi sposobami na ból stawów kolanowych:

  • ortezą lub specjalną opaską przytrzymującą staw;
  • zimnymi okładami;
  • odpoczynkiem;
  • mniej intensywnymi treningami.

Jeżeli jednak ból utrzymuje się dłużej lub często nawraca, warto udać się do lekarza. Być może konieczna będzie rehabilitacja. Niektórzy przez bolące stawy kolanowe są zmuszeni do rezygnacji z biegania. 

Ból nasila się podczas chodzenia lub zginania i prostowania nogi? Może to świadczyć o kontuzji, która powoduje nieustanny ból stawów kolanowych. Jeżeli więc bolą cię stawy kolanowe, a przy tym czujesz:

  • obrzęk;
  • miejscowe ciepło;
  • drętwienie;
  • zasinienie; 
  • ograniczenie ruchomości kolana;

powinieneś niezwłocznie udać się do ortopedy. Domowe sposoby czy tabletki na ból stawów kolanowych z pewnością tu nie wystarczą. 

Bolące stawy kolanowe – ICD 10. Czy to choroba?

Warto wspomnieć, że ta dolegliwość znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób pod oznaczeniem M25.5.i że ból stawów kolanowych może być spowodowany różnymi chorobami. Jego wyeliminowanie często możliwe jest jedynie po przyjęciu odpowiednich leków na bóle stawów kolanowych. Jakie to schorzenia?

Zobacz także:  Ból gardła przy przełykaniu – nie lekceważ go!

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to schorzenie spowodowane nieprawidłową reakcją organizmu, który atakuje własne tkanki. RZS wywołuje promieniujący ból stawów łokciowych i kolanowych, a także wszystkich innych. Charakterystyczne przy tej chorobie jest zesztywnienie mięśni wokół zajętego stawu odczuwalne szczególnie rano. Leczenie schorzenia polega na przyjmowaniu niesterydowych leków zapalnych i leków immunosupresyjnych. Mają one zapobiegać zajmowaniu kolejnych stawów i przeciwdziałać bólom stawów kolanowych i kostek.

Odkleszczowa choroba, czyli borelioza

Choroba ta jest bardzo zdradliwa. Powodowana jest przez bakterię, którą przenoszą kleszcze. Może ona pozostawać utajona przez wiele lat i objawiać się różnymi, z pozoru niezwiązanymi ze sobą dolegliwościami. Powodować może depresję, porażenie nerwu twarzowego oraz zapalenie stawu kolanowego. Samo leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyku przez ok. miesiąc. Trudniej jednak ją zdiagnozować niż leczyć. 

Gonartroza

Jest to choroba zwyrodnieniowa, która często obejmuje stawy kolanowe. Jej wczesnemu stadium nie towarzyszy ból. Dopiero po pewnym czasie chory ma trudności z prostowaniem i zginaniem nogi, a kolana trzeszczą. Nieleczona może doprowadzić do poważnych skutków i niszcząco wpływać na cały obszar stawu kolanowego. 

Jej leczenie polega na podawaniu zastrzyków, sterydów i kwasu hialuronowego, wprost do zajętego stawu. Najlepsze efekty uzyskać jednak można, stosując jednocześnie lek na ból stawów kolanowych i rehabilitację. 

Ból stawów kolanowych powoduje różne dolegliwości. W zależności od nasilenia bólu i jego przyczyny możesz sobie z nim poradzić rozmaitymi metodami. Bardzo często wystarczą typowo domowe sposoby na ból stawów kolanowych. Jeśli jednak dolegliwości przeciągają się w czasie lub towarzyszą im inne powikłania, np. obrzęk, warto udać się do ortopedy. Przepisze on odpowiednie leki na ból stawów kolanowych, rehabilitację lub skieruje cię na operację kolana. 


Zobacz też:
Zobacz także:  Skąd bierze się ból kolan z tyłu? Rodzaje bólu i jego źródła
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *