Zapalenie i towarzyszący mu ból dziąseł to najczęściej wczesne objawy nadchodzącej choroby dziąseł. Warto rozpoznać ją jak najszybciej i odpowiednio reagować. Wówczas można zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom i zaostrzeniu stanu. Nieleczony ból dziąseł dolnych i górnych może nawet prowadzić do całkowitej utraty uzębienia. Dowiedz się, jak temu przeciwdziałać.
Dlaczego boli dziąsło?
Dziąsła są delikatną strukturą, znajdującą się wewnątrz jamy ustnej. Gdy są zdrowe, mają jasnoróżowy kolor i ściśle przylegają do zębiny. Tkanka ta osłania wyrostek zębowy, z którym jest całkowicie zrośnięta. Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią ani nie bolą podczas szczotkowania lub jedzenia twardych pokarmów. Ból dziąseł może jednak spotkać każdego, niezależnie od wieku. Powodów takiej dolegliwości jest wiele. Dziąsło jest bowiem silnie unaczynione i bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Bolące dziąsła – jak rozpoznać zapalenie?
Ból dziąseł to nie jedyny objaw, który powinien zwrócić twoją uwagę. Zapalenie dziąseł objawia się też innymi dolegliwościami. Czasem występuje tylko kilka z nich, nawet bez bólu, a kiedy indziej – wszystkie. Są to między innymi:
- krwawienie – zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią. Jeżeli zauważysz krew podczas szczotkowania lub nitkowania, powinno cię to zaniepokoić. Czasem pojawia się ona raz na jakiś czas, i to bez bolącego dziąsła. Nie należy tego ignorować – może być to oznaką rozwijających się problemów, które dadzą o sobie znać w bardziej agresywny sposób w przyszłości;
- nieświeży oddech – oczywiście, taki, który nie jest spowodowany zjedzonymi potrawami ani niewłaściwą higieną. Jeżeli dbasz o jamę ustną, a przykry zapach i tak się pojawia – może być on związany z zapaleniem dziąseł. Powodują go bakterie chorobotwórcze, które rozkładają cząsteczki jedzenia;
- obrzęk – zdrowe dziąsła są różowe, mają jednolity wygląd i gładką fakturę. Powinny być jędrne i przylegać do struktury kostnej. Warto raz na jakiś czas przyjrzeć się dziąsłom podczas mycia zębów. Jeżeli jakiś fragment jest czerwony i obrzmiały – może być to pierwszą oznaką zapalenia;
- recesja dziąseł – czyli odsuwanie się dziąseł od zębów. W takiej sytuacji zęby mogą wyglądać na dłuższe niż są w rzeczywistości, bo korzenie zostają odsłonięte. Na linii dziąseł może być wyczuwalne uszczerbienie. Charakterystyczne dla recesji są ból dziąseł i ich nadmierna wrażliwość.
Powyższe objawy mogą pojawiać się bez bólu. Natomiast dalszy rozwój choroby często oznacza uciążliwie bolące dziąsła. Reaguj szybko, aby do tego nie dopuścić.
Co oznacza silny ból dziąseł? Czy to paradontoza?
Jeśli nie podejmiesz leczenia zapalenia dziąseł, może to mieć poważne skutki dla zdrowia twojej jamy ustnej. Gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi do paradontozy – czyli zapalenia przyzębia. Czym charakteryzuje się ta choroba?
Paradontoza sprawia, że struktury odpowiedzialne za trzymanie zębów we właściwym położeniu zostają osłabione. Konsekwencjami są:
- ból dziąseł;
- rozchwianie zębów;
- ostatecznie – utrata uzębienia.
Jak przeciwdziałać powstawaniu tej choroby? Skuteczną profilaktyką jest odpowiednie, regularne mycie zębów i usuwanie z nich kamienia w gabinecie dentystycznym. Dodatkowo, ból dziąseł nigdy nie powinien być przez ciebie ignorowany.
Bolące dziąsła – przyczyna
Obolałe dziąsła są często efektem podrażnień. Stan ten wywoływany jest m.in. przez:
- używanie za twardej szczoteczki;
- zbyt intensywne szczotkowanie podczas codziennego mycia zębów;
- nieprawidłowe używanie nici dentystycznej lub wykałaczek;
- złe dopasowanie protez zębowych do szczęki.
Jeżeli powyższe czynniki często się powtarzają, dochodzi do przewlekłego podrażnienia dziąseł. Czasem mogą towarzyszyć mu krwawienie, zaczerwienienie i obrzęk.
Ból dziąseł nie mija nawet po usunięciu drażniących je nawyków i przedmiotów? W takim razie mogło dojść do zapalenia. Przyczyną bolących dziąseł w stanie zapalnym są przeważnie bakterie, które gromadzą się na płytce i w kamieniu nazębnym. Jeżeli są one obecne w twojej jamie ustnej, a ty narażasz dziąsła na mikrourazy – łatwiej wnikną w ich strukturę i spowodują ból.
Do pozostałych przyczyn bolących dziąseł należą:
- powstanie nadżerek lub owrzodzeń błony śluzowej – często powodem są wirusy takie jak półpasiec, ospa wietrzna lub opryszczka;
- ekstrakcja zęba;
- stan zapalny o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym;
- niedobory żywieniowe – szczególnie witaminy C i E;
- białaczka;
- cukrzyca;
- toczeń rumieniowaty;
- pęcherzyca;
- niektóre nowotwory;
- leczenie immunosupresyjne cyklosporyną A;
- ciąża – może wpływać na pogorszony stan zębów i dziąseł;
- przyjmowanie niektórych leków przeciwpadaczkowych lub przeciw nadciśnieniu tętniczemu;
- bolące dziąsło w okolicy zmienionego chorobowo zęba może też być wynikiem nieleczonej próchnicy. Prowadzi to do rozwoju zgorzela miazgi zęba lub ropnia okołowierzchołkowego.
Co na ból dziąseł?
Gdy boli dziąsło, myślisz tylko o jednym – jak zlikwidować ten problem? Możesz oczywiście zażyć doraźne środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne, lecz przeważnie nie zlikwidują one źródła problemu. Mogą jedynie złagodzić objawy. Jeżeli doskwiera ci ból dziąseł, a do tego zauważysz krwawienie, udaj się do stomatologa.
Jeżeli schorzenie okaże się poważne, lekarz może zalecić leczenie antybiotykiem. W niektórych przypadkach stosuje się też leki przeciwgrzybiczne. Czasem na wyleczenie bólu dziąseł potrzeba więcej czasu i kompleksowego działania. Przy złożonych problemach konieczne są:
- odkamienianie;
- leczenie zębów;
- pozbycie się chorobotwórczych bakterii.
Profesjonalne leczenie jest zawsze bardziej skuteczne i szybsze niż domowe sposoby. Możesz jednak je wspomóc odpowiednim dbaniem o jamę ustną.
Co na bolące dziąsło? Profilaktyka i domowe leczenie
Aby zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych i bólowi, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno być regularne i dokładne – lecz nie za mocne i nie wykonywane zbyt twardą szczoteczką. Zdrowiu zębów i dziąseł sprzyjają też odkamienianie i wizyty kontrolne u stomatologa. Warto jednak wiedzieć, co na bolące dziąsła pomoże, gdy problem nie wymaga wizyty u specjalisty.
Gdy spotkał cię ból dziąseł, pomocne mogą okazać się płukanki z szałwii i rumianku. Oba zioła wykazują właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zrób z nich mocny napar i odstaw go do przestudzenia. Płucz nim jamę ustną 2-3 razy dziennie, najlepiej po umyciu zębów. Możesz wykorzystać świeże zioła lub te dostępne w sklepach w formie suszu.
Na silny ból dziąseł pomóc mogą zimne okłady. W aptece znajdziesz też wiele środków dostępnych bez recepty, które działają antybakteryjnie i przeciwbólowo. Mają one formę sprayów i żeli do stosowania miejscowego.
Aby zapobiegać powstawaniu problemów z zębami w przyszłości, warto zadbać o zdrową dietę. Posiłki spożywane w ciągu dnia powinny dostarczać ci wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Szczególnie ważny jest wysoki poziom witaminy C. W przypadku silnego bólu dziąseł, lepiej zrezygnować z twardych i drażniących pokarmów. Lepiej sprawdzą się zupy i dania o miękkiej konsystencji.
Ból dziąseł spotyka wielu ludzi w każdym wieku. Jest to dość powszechny problem, lecz nie należy go ignorować. Gdy bolące dziąsła są nieleczone, a higiena zębów i jamy ustnej zaniedbana – z łatwością rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Mogą one w ostateczności prowadzić nawet do wypadania zębów. Powtarzanie się bólu i zaczerwieniania dziąseł jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u stomatologa w celu zdiagnozowania źródła problemu.
Zobacz też:
- Zapalenie dziąseł – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać? Zwalcz stan zapalny szybko i sprawnie!
- Ślinianka podżuchwowa – jakie są najczęstsze choroby?
- Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej?
- Czy aparat na zęby jest bezpieczny?
- Dentosept – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może korzystać z płynu Dentosept? Jak długo można go używać?
- Biały nalot na języku – co może oznaczać?
- Zapalenie nagłośni – niebezpieczna choroba, która atakuje głównie dzieci
- Wymaz z gardła – co wykrywa i czy jest bolesny?