Anatomia

Ślinianka podżuchwowa – jakie są najczęstsze choroby?

Ślinianka podżuchwowa – jakie są najczęstsze choroby?

Ślinianka podżuchwowa odpowiada za produkcję znacznej części śliny znajdującej się w twojej jamie ustnej. Co robić, gdy ślinianki zaczynają cię boleć? Dowiedz się, z jakimi chorobami może to być związane.

Od tego, jak będą pracowały twoje ślinianki, w tym ślinianka podżuchwowa, zależy efektywność całego procesu trawienia. Jeśli odczuwasz ból ślinianki lub pojawił się u ciebie obrzęk, nie czekaj. To może być objaw jednej z chorób – na szczęście większość z nich można łatwo wyleczyć.

Ślinianka podżuchwowa – jeden z ważnych gruczołów jamy ustnej

Ślinianki podżuchwowe, umieszczone symetrycznie po obu stronach jamy ustnej, składają się z dwóch większych i od 5 do 20 mniejszych gruczołów. Choć wielkością nie dorównują śliniankom przyusznym, to jednak mają duży udział w produkcji śliny, zwłaszcza podczas snu. Wydzielają wówczas nawet 70% śliny znajdującej się w jamie ustnej. Po obudzeniu ilość ta znacznie się zmniejsza, do około 25%.

Gdzie znajdują się ślinianki podżuchwowe?

Ślinianka podżuchwowa jest dobrze wyczuwalna podczas badania palpacyjnego. Można ją zauważyć nawet samodzielnie, dotykając szyi w odpowiednim miejscu – w jej górno-bocznej części. Obecność ślinianek podżuchwowych można wykryć także od strony jamy ustnej, wkładając palec między język i żuchwę i kierując go w stronę kąta żuchwy.

Jakie są najczęściej występujące choroby ślinianki podżuchwowej?

Może się zdarzyć, że ślinianka podżuchwowa nie będzie pracowała prawidłowo. Choroby ślinianek można wykryć dość łatwo, za pomocą badania palpacyjnego. Dokładne określenie rodzaju schorzenia wymaga jednak najczęściej szczegółowej diagnostyki.

Charakterystyczne dla chorób ślinianek są następujące objawy:

  • ból, zwłaszcza przy przełykaniu śliny;
  • obrzęk ślinianek;
  • zaczerwienienie;
  • zmniejszona ilość wydzielanej śliny;
  • ropień;
  • szczękościsk;
  • gorączka.
Zobacz także:  Zmysły człowieka – rola i funkcjonowanie w ludzkim ciele

Warto pamiętać, że objawy te nie muszą występować jednocześnie.

Zapalenie ślinianek to infekcja wywołana działaniem bakterii lub wirusów. Może zdarzyć się w każdym wieku. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. To nieprawidłowa higiena jamy ustnej, słaba odporność, choroby nerek, cukrzyca.

Ślinianki mogą być także zaatakowane przez wirus świnki. Zakażeniem są objęte różne gruczoły organizmu – oprócz ślinianek mogą to być gruczoły trzustki i układu nerwowego.

Kamica ślinianek to choroba, która jest skutkiem nadmiernego odkładania się soli mineralnych w gruczołach. Najczęściej dotyka właśnie ślinianki podżuchwowej. Sole mineralne powodują powstawanie kamieni ślinowych, które utrudniają, a czasem nawet całkowicie uniemożliwiają, wypływ śliny na zewnątrz.

Najpoważniejszą chorobą, jaka dotyka ślinianki podżuchwowe, są nowotwory. Należą one do rzadkości – wszystkie guzy ślinianek to tylko 3–6% nowotworów głowy i szyi. Z tej liczby tylko około 10–15% to guzy ślinianki podżuchwowej. Do tego połowę z nich stanowią guzy niezłośliwe.

Do najczęściej pojawiających się guzów ślinianek należą:

  • gruczolak niezłośliwy – łagodny guz, który potrafi rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat;
  • nowotwory złośliwe – rak śluzowo–naskórkowy, rak gruczołowato–torbielowaty.

Ze względu na to, że ślinianka podżuchwowa ma złożoną budowę, jej guzy są bardzo zróżnicowane pod względem histologicznym. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia ponad 30 rodzajów guzów ślinianek.

Jeśli widzisz u siebie objawy chorób ślinianki podżuchwowej, nie czekaj, tylko umów się na wizytę u lekarza. Większość ze schorzeń jest na szczęście w pełni uleczalna.


Zobacz też:
Zobacz także:  Informacje o układzie krążenia - Podstawowe informacje
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *