Choroby

Zapalenie nagłośni – niebezpieczna choroba, która atakuje głównie dzieci

Zapalenie nagłośni – niebezpieczna choroba, która atakuje głównie dzieci

Czym jest nagłośnia? 

Nagłośnia jest pokrytą błoną śluzową chrząstką, będącą ważną częścią krtani. Głównym zadaniem nagłośni jest zabezpieczanie dróg oddechowych przed ciałami obcymi, które mogłyby się do nich dostać np. podczas połykania jedzenia. Nagłośnia sprawia, że nie możesz jednocześnie przełykać pokarmów i oddychać. Ta część krtani spełnia ważne zadanie, zatem wszelkie dolegliwości z nią związane mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Zapalenie nagłośni – co to za choroba? 

Zapalenie nagłośni to dość rzadka odmiana ostrego zapalenia krtani, za rozwój której odpowiada bakteria Haemophilus influenzae. Wiadomo, że istnieje kilka czynników, które ułatwiają tej bakterii zaatakowanie krtani. Są to m.in. 

  • podrażnienia błony śluzowej, wywołane przez dym z papierosów lub zanieczyszczone powietrze;
  • urazy, które mogą powstać w trakcie przełykania zbyt gorących pokarmów. 

W przypadku tej choroby największym zagrożeniem dla pacjenta staje się obrzęk chrząstki nagłośniowej, zamykającej wejście do tchawicy. Ponieważ problem ten pojawia się nagle i utrudnia oddychanie, nie można go lekceważyć. 

Zapalenie nagłośni u dzieci 

Przypadłość ta może atakować dorosłych, jednak wśród walczących z nią pacjentów przeważają kilkuletnie dzieci. To dla nich zapalenie nagłośni jest najgroźniejszym problemem, a że choroba dynamicznie się rozwija, podjęcie w porę leczenia  staje się często  kwestią życia i śmierci.

Zapalenie nagłośni u dziecka zwykle rozwija się w szybkim tempie. W ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów, choroba może doprowadzić do całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Jeśli zatem zauważysz u swojego dziecka pierwsze symptomy zapalenia nagłośni, szybko wybierz się z nim do lekarza. W wielu przypadkach może on postawić diagnozę na podstawie standardowego badania jamy ustnej. Widoczna nagłośnia u dziecka pozwala ocenić skalę problemu i podjąć najlepsze w danym przypadku leczenie. 

Zobacz także:  Zespół Klinefeltera – poznaj ciekawostki medyczne na temat tej choroby

Zapalenie nagłośni – objawy

Ostre zapalenie nagłośni jest podstępną i bardzo groźną chorobą. Pierwszym objawem świadczącym o jej obecności jest ból, który nagle pojawia się w górnej części krtani i który nasila się podczas przełykania. Z czasem pojawiają się kolejne problemy, takie jak ślinotok, gorączka oraz duszności. Takie objawy są charakterystyczne w przypadku dzieci. Młodzież i dorośli przechodzą tę chorobę o wiele łagodniej, a często jedynym jej objawem jest ból gardła i obrzęk głośni, który jednak nie stanowi poważniejszego zagrożenia. 

U mniejszych dzieci pojawiają się następujące objawy zapalenia nagłośni: 

  • spłycenie oddechu;
  • niepokój i pobudzenie ruchowe;
  • oddychanie przez otwartą buzię;
  • świst krtaniowy;
  • zmiana barwy głosu.

Zapalenie nagłośni – metody leczenia

Ponieważ ryzyko uduszenia się przy tej chorobie jest bardzo wysokie, trzeba zachować maksymalną ostrożność. Leczenie ostrego zapalenia nagłośni powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, szczególnie w chwili, gdy choroba atakuje małe dziecko. Dzięki temu lekarze mogą podjąć odpowiednie kroki przy nagłych atakach duszności, pojawiających się często w nocy. Zmniejsza się też ryzyko rozwoju sepsy, do której może dojść w przypadku przedostania się bakterii do krwi. Bez odpowiedniego leczenia może pojawić się ropień nagłośni, często połączony z zapaleniem ochrzęstnej. Szybka interwencja i odpowiednie leczenie szpitalne mogą zatem zaoszczędzić twojemu dziecku wielu problemów. 

Jak przebiega leczenie zapalenia nagłośni u dzieci i dorosłych?

Pierwszą kwestią, na której koncentrują się lekarze przy zapaleniu nagłośni, jest udrożnienie dróg oddechowych. W najpoważniejszych sytuacjach niezbędna staje się tracheotomia (nacięcie tchawicy), dzięki której można udrożnić drogi oddechowe, choć najczęściej  pierwszym etapem leczenia staje się intubacja.

Specjalista może też zlecić pobranie wymazu bakteryjnego lub badanie direktoskopowe krtani. Ich wyniki pomogą dobrać odpowiedni antybiotyk na zapalenie nagłośni, dzięki czemu można całkowicie pokonać stan zapalny. W leczeniu tej infekcji wykorzystywane są też sterydy, dzięki którym obrzęk nagłośni szybciej znika. 

Zobacz także:  Przełom tarczycowy (przełom tyreotoksyczny) – pierwsza pomoc, przyczyny, objawy i leczenie

Bezcenna profilaktyka zapalenia nagłośni

Zapalenie nagłośni to bardzo niebezpieczna choroba, która – na szczęście – występuje coraz rzadziej. To zasługa szczepionki p/Hib, z powodzeniem wykorzystywanej od początku lat 90. XX wieku. Dzięki niej zmniejszyła się liczba zachorowań oraz zgonów, których przyczyną był stan zapalny nagłośni. Obecnie w Polsce szczepienie przeciwko Haemophilus influenze typu B jest bezpłatne i obowiązkowe. Dziecko powinno ją otrzymać w 6-8 tygodniu życia, choć Program Szczepień Ochronnych zakłada, iż dzieci mają zostać zaszczepione przed ukończeniem drugiego roku życia.  

Dlaczego powinieneś możliwie jak najwcześniej zaszczepić swoje dziecko przeciwko Haemophilus influenze? 

Bo bakteria Haemophilus influenzae typu b odpowiada nie tylko za zapalenie nagłośni, ale i za takie choroby, jak:

  • zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych;
  • zapalenie płuc;
  • posocznica (sepsa);
  • zapalenie stawów;
  • zapalenie szpiku kostnego. 

Zapalenie nagłośni, mimo istnienia szczepionki, pozostaje niebezpieczną chorobą. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, musisz jak najszybciej wybrać się z nim do lekarza. Pamiętaj, że w ciągu kilku godzin stan zapalny może stać się dla malca poważnym zagrożeniem, zatem szybka interwencja może się okazać sprawą życia i śmierci.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Bartłomiej pisze:

    Nie wiedziałem nawet, że istnieje coś takiego jak nagłośnia. Dobrze, że napisaliście taki tekst i dzięki niemu uświadomiliście mnóstwo osób takich jak ja, które również nie znają się tak dobrze na medycynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *