Lek znany w Polsce pod nazwą Apap, w międzynarodowym nazewnictwie funkcjonuje jako Paracetamolum. Posiada działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest powszechnie dostępny w sklepach i aptekach bez recepty.
Apap – co to jest?
Apap to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek powlekanych, z których każda zawiera 500 mg paracetamolu. Sprzedawany jest w opakowaniach po 2, 6, 8, 12, 24, 50, a nawet 100 sztuk. Substancja czynna w nim zawarta wykazuje silne i sprawdzone działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.
Lek sprawnie i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego. Jego maksymalne stężenie osiąga się około 0,5-2 godzin od momentu spożycia. Pozwala więc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w dość krótkim czasie.
Działanie paracetamolu podobne jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jednak w przeciwieństwie do nich nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Substancje pomocnicze obecne w Apapie to:
- wosk Carnauba;
- hypromeloza;
- makrogol;
- powidon;
- skrobia żelowana;
- kroskarmeloza sodowa;
- kwas stearynowy.
Apap – zastosowanie
Dzięki jego powszechnej i łatwej dostępności, możesz sięgać po Apap kiedy tylko uważasz to za stosowne. Lek ten jest zalecany do łagodzenia bólu o różnej intensywności i umiejscowieniu. Najczęściej stosuje się go do:
- każdego rodzaju bólu głowy;
- nerwobóli;
- bólów zębów;
- bólu mięśni;
- bólu kości i stawów;
- bólu gardła;
- gorączki przy przeziębieniu lub grypie;
- bólu menstruacyjnego.
Dokładne wskazania co do jego stosowania zawarte są na ulotce opakowania. Koniecznie zapoznaj się z nią przed użyciem leku.
Apap – dawkowanie i droga podania
Lek podawany jest doustnie, doraźnie – po zauważeniu objawów bólowych. Zażywanie go na czczo pozwala na szybsze osiągnięcie pożądanych efektów. Maksymalna zalecana dawka Apapu wynosi 8 tabletek, co jest jednoznaczne z 4 g paracetamolu. Bezpieczne dawkowanie to 1-2 tabletki przyjmowane do 2-3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi porcjami należy zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp. Jeżeli mimo stosowania leku, dolegliwości bólowe utrzymują się powyżej 5 dni (lub 3 dni w przypadku gorączki), koniecznie udaj się do lekarza.
Apap – przeciwwskazania do stosowania
Jest to lek przeważnie uznawany za bezpieczny do stosowania. Jednakże podobnie jak w przypadku każdego medykamentu, istnieje kilka przeciwwskazań w kwestii jego przyjmowania. Należą do nich:
- nadwrażliwość na paracetamol lub inny składnik leku;
- ciężka niewydolność wątroby;
- ciężka niewydolność nerek;
- wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej.
Apap przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, a więc nie powinien być podawany dzieciom. Stosowanie podczas ciąży i karmienia piersią jest możliwe, jednak należy przy tym zachować ostrożność. Nie należy mieszać Apapu z alkoholem ani innymi lekami zawierającymi w swoim składzie paracetamol.
Apap – możliwe działania niepożądane
Przedawkowanie Apapu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, dlatego należy ściśle trzymać się zalecanych przez ekspertów dziennych dawek. Taką sytuację rozpoznasz przez pojawienie się poniższych dolegliwości:
- nudności;
- wymioty;
- duża potliwość;
- senność;
- osłabienie organizmu.
Długie, przesadne stosowanie paracetamolu może nawet doprowadzić do żółtaczki. Natychmiast po zażyciu dawki przekraczającej 5 g tej substancji należy wywołać wymioty oraz przyjąć doustnie 60-100 gramów węgla aktywnego, który powinien związać obecne jeszcze w żołądku pozostałości leku. W poważnych przypadkach stosuje się szpitalne metody odtruwające.
Nawet przy trzymaniu się odpowiedniego dawkowania, Apap może też powodować takie skutki uboczne jak:
- wstrząs anafilaktyczny, który najczęściej objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami świadomości, przyspieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia krwi;
- obrzęk naczynioruchowy obejmujący twarz, wargi, język i gardło;
- pokrzywka, rumień lub wysypka;
- nudności, wymioty i zaburzenia trawienia;
- uszkodzenie wątroby (związane z przedawkowaniem);
- skurcz oskrzeli;
- obniżenie liczby płytek krwi;
- plamica barwnikowa;
- spadek liczby granulocytów.
Apap jest łatwo dostępnym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera substancję czynną paracetamol, a więc działa nieco inaczej niż niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to substancja bezpieczna i skuteczna – o ile zachowane są zalecane przez ekspertów dawki jej podawania.
Zobacz też:
- Paracetamol – leki zawierające tę substancję czynną, skład, przeciwwskazania
- Doreta – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można stosować lek Doreta?
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Tabcin – lek na przeziębienie i grypę
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Fervex – dawkowanie, warianty, przeciwwskazania
- Olfen – kiedy można go stosować? Sprawdź!
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?