Baza leków

Acard – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Acard jest lekiem przeciwzakrzepowym, dostępnym bez recepty. Łatwodostępny środek o szerokim zastosowaniu. Nie można stosować w ciąży. W trakcie terapii należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. 

Acard – co to jest?

Acard to preparat dostępny bez recepty, który wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Lek ten stosowany zarówno w chorobach kardiologicznych, jak i w leczeniu zawału lub przy jego podejrzeniu. 

Występuje w formie tabletek o dawce 300 mg, a także w postaci tabletek dojelitowych o dawce 75 oraz 150 mg. 

Substancja czynna zawarta w leku Acard to kwas acetylosalicylowy, czyli enzym o działaniu hamującym agregację (zlepianie się płytek krwi). Tabletki dojelitowe mają specjalną osłonkę, dzięki której rozpuszczają się dopiero w jelitach, ograniczając drażniące działanie substancji czynnej na błonę śluzową żołądka. 

Acard – zastosowanie

Lek Acard może być stosowany przy licznych schorzeniach kardiologicznych. Najczęściej jest zalecany (w formie tabletek dojelitowych o dawce 75 oraz 150 mg) przy:

 • chorobie niedokrwiennej serca;
 • świeżo przebytym zawale;
 • podejrzeniu zawału;
 • niestabilnej chorobie wieńcowej;
 • profilaktyce przeciwzawałowej u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka;
 • profilaktyce w zarostowej miażdżycy tętnic obwodowych;
 • profilaktyce zakrzepicy naczyń wieńcowych;
 • zapobieganiu zatorowi płucnemu.

Acard w formie tabletek o dawce 300 mg jest stosowany przy podejrzeniu zawału serca oraz przy zawale. 

Acard – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. 

W przypadku leczenia chorób układu krążenia, a także w profilaktyce zawału serca dorośli mogą zażywać 1 tabletkę Acardu na dobę (w dawce 75 lub 150 mg). Najlepiej przyjmować lek po posiłku, popijając go niewielką ilością wody. Nie można dzielić tabletek. 

Zobacz także:  Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Przy zawale serca lub podejrzeniu zawalu należy zażyć 1 tabletkę (dawka 300 mg). 

Acard – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Acard jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze. Nie powinni go zażywać pacjenci, którzy w przeszłości mieli silną reakcję alergiczną, nazywaną także astmą aspirynową. 

Leku nie mogą stosować także osoby:

 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi;
 • z czynną chorobą wrzodową w obrębie żołądka i dwunastnicy. 
 • przyjmujące metotreksat w dawce 15 mg tygodniowo lub większej więcej 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny zażywać Acardu. Mogą to robić wyłącznie na ścisłe zalecenie lekarza prowadzącego. 

Acard – możliwe działania niepożądane

Zażywanie leku Acard może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Zwykle są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia. Jeśli jednak pojawi się ciężka reakcja alergiczna lub krwotok, należy natychmiast odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem. 

Często występującymi skutkami ubocznymi są natomiast problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. 


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *