Ból żołądka może mieć różne przyczyny. W domowej apteczce dobrze mieć zioła, które złagodzą ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdź, które zioła na żołądek warto mieć zawsze pod ręką.
Niezależnie od przyczyny ból żołądka może skutecznie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzi niezawodna natura. Zioła na żołądek stosowane są jako środki wspomagające leczenie wielu dolegliwości. Mogą także być podstawą leczenia problemów żołądkowych. Które są najskuteczniejsze? Dowiedz się jakie zioła łagodzą dolegliwości układu pokarmowego.
Bóle żołądka – przyczyny
Ból żołądka może pojawiać się sporadycznie, po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Problem pojawia się, gdy bóle są częste i towarzyszą im inne dolegliwości. Wzdęcia, zaparcia, skurcze, biegunki pojawiające się razem z bólami to sygnał, by wybrać się do lekarza. W złagodzeniu tych dolegliwości pomocne są zioła na żołądek, które wspierają pracę tego narządu, a także regulują jego pracę.
Zioła na żołądek – dlaczego są skuteczne?
Zioła na żołądek stosowane są od wielu wieków w medycynie naturalnej. Stanowią skuteczny sposób, by łagodzić objawy bólowe, a także zapobiegać ponownemu ich wystąpieniu. Nasi przodkowie regularnie korzystali z mocy ziół samodzielnie zbierając je i susząc. Dzisiaj większość ziół dostępna jest w aptece w formie gotowego suszu z którego można przygotować napary.
Zioła na żołądek zawierają naturalne śluzy które tworzą barierę ochronną, oraz nie podrażniają delikatnej błony śluzowej. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi, a większość jest polecana przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia.
Zioła na żołądek – zapalenie błony śluzowej żołądka
Zapalenie żołądka może mieć różne przyczyny. Najczęściej spowodowane jest przez bakterie Helicobacter pylori, ale może być wynikiem stresu, nadmiernego stosowania leków, używek tj. alkohol, kofeina czy nikotyna. Błona śluzowa w żołądku odgrywa bardzo ważną rolę. Chroni przed szkodliwym działaniem obecnego w żołądku kwasu solnego, a także umożliwia wydzielanie soków trawiennych. Stan zapalny prowadzi do niestrawności i dolegliwości bólowych. W zależności od przyczyny konieczne może być przyjmowanie leków. Jednak niezależnie od nich można wspomóc pracę żołądka odpowiednimi ziołami tj.:
- napar z kwiatów rumianku – jest bogaty w kwasy fenolowe i flawonoidy, ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i łagodzące ból, wycisza organizm, wskazany przy niestrawności, bólach i wzdęciach;
- kwiat nagietka – posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza regenerację uszkodzonej śluzówki, oczyszcza drogi żółciowe, umożliwiając przepływ żółci do dwunastnicy, zalecany przy nieżycie żołądka, a także jelit;
- babka lancetowata – herbata z liści babki reguluje pracę żołądka poprzez pobudzenie wydzielania kwasów żołądkowych, równocześnie działa ochronnie na śluzówkę, wskazana przy zapaleniu żołądka i wrzodach.
Zioła na żołądek – choroba wrzodowa
Zioła na żołądek stosowane przy leczeniu wrzodów odgrywają rolę ochronną. Pomagają w regeneracji śluzówki, a także tworzą warstwę ochronną. Ponadto działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, stanowiąc nieodłączny element diety. Oto najważniejsze zioła pomocne w chorobie wrzodowej:
- siemię lniane – wyciąg z nasion lnu stanowi nieodłączny element leczenia wrzodów żołądka, zastępuje brakujący śluz w żołądku i działa niczym kojący plaster, który powleka mikrouszkodzenia, przyspiesza regenerację i zapobiega powstawaniu nowych zmian, wspiera funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego;
- korzeń prawoślazu – wskazany przy wrzodach, łagodzi refluks i zgagę, a także nadkwasotę, łagodzi dolegliwości żołądkowe i reguluje tempo przemiany materii, posiada szereg dobroczynnych właściwości dla całego organizmu;
- biała gorczyca – napar przygotowany z nasion, podobnie jak napar z lnu wspiera procesy regeneracyjne śluzówki, zmniejsza istniejący stan zapalny oraz łagodzi ból, zawiera naturalny śluz, który działa kojąco i regenerująco na uszkodzoną błonę śluzową żołądka;
- krwawnik pospolity – bogate źródło wielu garbników i flawonoidów, a także olejków eterycznych, witamin i minerałów, warto stosować go przy wrzodach żołądka, gdyż działa korzystnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego zarówno żołądka jak i jelita grubego, łagodzi skurcze żołądka, zaparcia i nudności, stosowany również w zaburzeniach łaknienia.
Zioła na żołądek – bóle nerwicowe
Bardzo często przyczyną bólu żołądka jest nadmierny stres. Powoduje on przewlekły skurcz mięśni gładkich, a tym samym zaburza prawidłowy proces trawienia. Jak sobie z nim poradzić? Na szczęście z pomocą przychodzą zioła wspierają trawienie i łagodzą bóle brzucha. Ziołowe napary mogą okazać się pomocne przy przewlekłych problemach z żołądkiem i trawieniem.
W sklepach dostępne są mieszanki ziołowe wskazane przy nerwicy żołądka. W ich składzie można znaleźć przede wszystkim melisę, dziurawiec, szałwię, kłącze tataraku, ziele tymianku, arcydziegla czy kozłka lekarskiego. Ten ostatni działa wyjątkowo dobrze na cały układ nerwowy, a także żołądek. Zioła na ból wywołany stresem mają przede wszystkim działanie uspokajające i wyciszające. Nie wszystkie wymagają konsultacji z lekarzem, a gotowe mieszanki można znaleźć w sklepach zielarskich i aptekach.
Zioła na żołądek – nadkwasota
Nadkwaśność żołądka polega na wzmożonej produkcji kwasu solnego w żołądku. W wyniku tego procesu dochodzi do zgagi, refluksu, nudności, a nawet wymiotów. Z pomocą przychodzą zioła na żołądek, które należy stosować regularnie, by ustabilizować produkcję kwasów żołądkowych. Wybrane zioła działają korzystnie na błonę śluzową żołądka i jelit, łagodzą skurcze i posiadają właściwości przeciwzapalne. Jakie zatem zioła należy stosować przy nadkwasocie? Sprawdzi się napar z liści melisy, szałwii, kłącza tataraku, skrzypu.
Regularne stosowanie ziół najlepszej jakości i wysokiej jakości surowców pomaga w uregulowaniu wydzielania kwasów żołądkowych, a tym samym złagodzeniu nieprzyjemnych objawów.
Zioła na żołądek których należy unikać
Najbardziej popularnym ziołem stosowanym przy problemach trawiennych jest mięta. Nie należy przyjmować jej przy nadkwasocie czy chorobie wrzodowej, gdyż może potęgować uczucie bólu. Mięta działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, co jest wskazane przy bólach brzucha wynikających m. in. z przejedzenia. W pozostałych przypadkach lepiej unikać naparów z jej dodatkiem, szczególnie jeśli cierpisz na wrzody lub zapalenie żołądka. Może bowiem podrażnić delikatną błonę śluzową żołądka i nasilić występujące już objawy.
Zioła na żołądek mogą stanowić leczenie uzupełniające w przypadku wielu schorzeń. Regularne picie naparów z odpowiednio dobranych ziół łagodzi ból, zmniejsza częstotliwość występowania skurczów, a także działa kojąco na śluzówkę. Napary można przyrządzać z gotowych mieszanek, lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dopasować zioła do konkretnej dolegliwości.
Zobacz też:
- Zioła na nadkwasotę żołądka – jak przeprowadzić bezpieczną kurację opartą na ziołach? Najlepsze zioła na żołądek
- Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym
- Zioła na wzdęcia — co pomaga na trawienie?
- Zioła na jelita – jakie zioła stosować przy zespole jelita drażliwego? Naturalne wspomaganie układu pokarmowego
- Zioła na zatoki – naturalne inhalacje i płukanki na zapalenie zatok. Jakie zioła stosować przy infekcjach zatok?
- Zioła na trawienie – naturalny sposób na pozbycie się objawów gastrycznych. Rodzaje ziół na różne dolegliwości
- Zioła na płuca — zestawienie
- Zioła na refluks gardłowo krtaniowy – jak złagodzić tę dolegliwość?