Ziołolecznictwo

Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym

Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym

Biegunka może pojawić się niespodziewanie. Czasem potrzebna jest jak najszybsza pomoc, by nie dopuścić do odwodnienia. Z pomocą przychodzą zioła o działaniu ściągającym. Poznaj zioła na biegunkę dzięki którym szybko powstrzymasz rozwolnienie.

W czasie biegunki organizm traci wiele cennych składników odżywczych. Z tego względu przedłużająca się biegunka może być niebezpieczna dla zdrowia i prowadzić do odwodnienia organizmu. Co robić, gdy nagle dopadnie cię biegunka? Warto wykorzystać leczniczą siłę ziół. Dowiedz się jakie zioła na biegunkę zadziałają najszybciej.

Biegunka – czym jest?

Biegunką nazywa się reakcję fizjologiczną organizmu, która objawia się oddawaniem stolca o luźnej konsystencji. Luźny oznacza tutaj stolec o konsystencji półpłynnej, płynnej lub wodnistej. Wypróżnienie pojawia się często, nawet 3-4 razy w ciągu doby. W zależności od czasu trwania, można wymienić trzy rodzaje biegunki:

  • biegunkę ostrą trwającą ok.14 dni;
  • biegunkę przetrwała, której czas trwania przedłuża się do 14-29 dni;
  • biegunkę przewlekłą, której czas trwania przekracza 30 dni.

Biegunka – najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną biegunki są infekcje bakteryjne. Pojawiają się w wyniku zakażenia bakteriami Escherichia coli, Salmonelli i Campylobacter. Inną przyczyną są wirusy, najczęściej rotawirusy, pasożyty tj. lamblie, oraz infekcje grzybicze wywołane przez drożdżaka Candida albicans. Oprócz tego do biegunek dochodzi w wyniku zatruć pokarmowych, alergii oraz chorób przewodu pokarmowego np. nowotworów, choroby Leśniowskiego-Crohna czy zespołu jelita drażliwego. Rozwolnienie może być również spowodowane czynnikami takimi jak stres czy niektóre leki.

Zobacz także:  Zioła na żołądek – naturalne sposoby na bolący żołądek. Co warto mieć w domowej apteczce?

Zioła na biegunkę – co robić w razie wystąpienia rozwolnienia?

Bardzo ważną rolę w czasie rozwolnienia odgrywa odpowiednia dieta. Należy unikać potraw drażniących przewód pokarmowy, a więc pokarmów smażonych, nabiału i mleka, świeżego pieczywa czy surowych warzyw i owoców. Dieta powinna być lekkostrawna, dopuszcza się produkty przygotowane na parze lub gotowane, np. zupy, kasze a przede wszystkim ryż. Aby uniknąć niedoborów warto zadać o warzywa i owoce w formie pieczonej lub gotowanej. Nie należy też zapominać o odpowiedniej ilości płynów, aby uzupełnić ubytek elektrolitów.

Dużą rolę w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych odgrywają zioła na biegunkę. Zioła na rozwolnienie nie tylko łagodzą objawy, ale działają zatrzymująco, odkażająco i ściągająco w obrębie całego przewodu pokarmowego. Rozważnie stosowane nie powodują objawów ubocznych, co zdarza się, gdy sięgasz po leki farmakologiczne.

Zioła na biegunkę – mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to najpopularniejsze zioło stosowane w zaburzeniach trawienia. Działa uspokajająco i dezynfekująco, hamuje biegunkę, łagodzi mdłości. Niweluje dolegliwości bólowe i skurcze brzucha. Oprócz tego stanowi bogate źródło substancji tj. garbniki, flawonoidy, oraz rutynę, witaminę C i A, a także karoten. Napar z mięty skutecznie upora się z bólem brzucha. Wystarczy kilka gałązek zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na około 10 min. do zaparzenia pod przykryciem. Po tym czasie napar należy pić, gdy jest jeszcze ciepły. Mięta zapobiega odwodnieniu, gdyż działa zatrzymująco.

Zioła na biegunkę – kłącze pięciornika

Kłącze pięciornika znane jest ze swoich właściwości ściągających i odkażających. Działa korzystnie w obrębie błon śluzowych i skóry, dlatego jest polecane do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Pięciornik kurze ziele należy spożywać w niewielkich ilościach 3 razy dziennie. Zewnętrznie stosuje się pięciornika do płukania gardła, a także do okładów na skórę. Leczenie jednak nie powinno trwać dłużej jak trzy dni. Gdy po tym czasie objawy nadal występują, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Zobacz także:  Zioła na refluks gardłowo krtaniowy – jak złagodzić tę dolegliwość?

Zioła na biegunkę – rdest ptasi

Ziele rdestu ptasiego działa dezynfekująco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zalecany jest w objawach takich jak łagodne biegunki, czy stany zapalne błon śluzowych, w szczególności przewodu pokarmowego. Ziele należy zalać szklanką wody i gotować przez ok. 5 minut. Po tym czasie napar odstawić do ostygnięcia. Po przecedzeniu nadaje się do picia. Zioła pić 2 razy dziennie.

Babka lancetowata

Zioła na biegunkę mają też właściwości osłaniające podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego. Niczym kojący plaster działa wyciąg z babki lancetowatej, która słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i ochronnych. Liść babki lancetowatej jest bogatym źródłem śluzów, przez co łagodzi podrażnienia śluzówek i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Wykazuje działanie ściągające, dlatego jest szczególnie zalecany przy biegunkach o różnej etiologii.

Kora dębu

Kora dębu ma działanie ściągające, dlatego też jest polecana przy biegunce, oraz stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Jest to możliwe dzięki zawartym w niej garbikom, które tworzą w jelitach warstwę uniemożliwiającą bakteriom dalsze rozprzestrzenianie się. W ten sposób nie dochodzi do utraty wody, więc stosując korę dębu unikniesz odwodnienia. Korę dębu przygotujesz zalewając szklanką zimnej wody 1 łyżkę stołową ziół, a następnie gotując przez 5 minut. Odwar należy pozostawić na 15 minut. Odwar należy pić 3 razy dziennie.

Owoce czarnej jagody

Owoc borówki czernicy jest uważany za najbezpieczniejszy sposób na biegunkę. Jagody bowiem nie wywołują skutków ubocznych, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne nawet dla małych dzieci. Borówki są źródłem składników, które mają zbawienny wpływ na zdrowie. Pośród najważniejszych należy wymienić garbniki katechinowe, które wiążą toksyny bakteryjne, czy ciemne barwniki antocyjanowe.

Jako sposób na biegunkę używa się suszonych owoców borówki. Odwar wpływa na błonę śluzową jelit i sprzyja formowaniu stałego stolca. Odwar przygotowuje się zalewając 1-3 łyżeczek suszonych owoców szklanką wrzątku, a następnie gotując na małym ogniu przez ok. 5 minut. Przecedzony, lekko ostudzony odwar należy pić 3 razy dziennie.

Zobacz także:  Zioła na woreczek żółciowy i wątrobę – czym jest kamica żółciowa? Poznaj mieszanki ziołowe na pęcherzyk żółciowy!

Zioła na biegunkę – pozostałe zioła

Nie tylko wymienione wyżej zioła posiadają lecznicze właściwości. Zioła na biegunkę mają szerokie zastosowanie i mogą być przyjmowane również w postaci leczniczych naparów składających się z ziołowych mieszanek. Do pozostałych ziół wskazanych przy rozwolnieniu należą też: piołun, liście orzecha włoskiego, rzepik i kasztanowiec. Wywary z nich przygotowane nie dają natychmiastowego efektu, choć z pewnością poczujesz ulgę. Dla uzyskania najlepszego efektu trzeba stosować zioła przez okres 2-3 dni.

Zioła na biegunkę są najlepszą alternatywą dla leków. Działają korzystnie na błonę śluzową żołądka i jelit, łagodzą objawy biegunki i zapobiegają odwodnieniu. Wato stosować zioła, zanim zdecydujesz się sięgnąć po pozostałe wyroby medyczne.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *