Choroby układu pokarmowego

Objaw Murphyego – badanie stosowane w diagnozowaniu różnych chorób, na przykład ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Objaw Murphyego – badanie stosowane w diagnozowaniu różnych chorób, na przykład ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Objaw Murphyego jest badaniem, które wykonuje się podczas wykonywania badania fizykalnego. Badanie jest ważne, ponieważ pomaga w zróżnicowaniu przyczyny bólu po prawej stronie brzucha.

Objaw Murphyego – sprawdź jakie choroby pomaga zdiagnozować i w jaki sposób należy je przeprowadzać.

Czym jest objaw Murphyego?

Objaw Murphyego to badanie rozgraniczające przyczyny bólu po prawej stronie jamy brzusznej. W momencie, kiedy wynik badania jest dodatni, wskazuje na ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i jego kamicy, natomiast jeżeli wynik jest ujemny, świadczy o zapaleniu dróg żółciowych lub ich kamicy.

W jaki sposób przeprowadza się badanie objawu Murphy’ego?

Badanie objawu Murphy’ego wykonuje się, kiedy pacjent jest w pozycji leżącej, osoba badająca kładzie rękę w okolicy podżebrowej prawej w linii środkowo-obojczykowej prawej, lekko przesuwając się pod łuk podżebrowy. Lekarz prosi pacjenta o wykonanie głębokiego wdechu. Jeśli pacjent przerwie wdech z powodu bólu, uznaje się, że to dodatni objaw, a taki wynik występuje w zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

Podczas wdechu przepona zostaje obniżona, przesuwając w dół wątrobę i pęcherzyk. Zapalenie pęcherzyka uderzając w palce badającego, wywołuje ból i pozwala różnicować go z zapaleniem dróg żółciowych, gdzie objaw jest ujemny, a pacjent może wykonać głęboki wdech, nie czując bólu. Należy pamiętać, że brak objawów bólowych podczas badania objawu Murphy’ego nie wyklucza zapalenia pęcherzyka żółciowego, czyli badanie jest pomocne, ale nie daje pewnej diagnozy. Objaw Murphy’ego można wykonać także podczas badania USG jamy brzusznej.

Zobacz także:  Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy, sposoby leczenia. Jak zwalczyć biegunkę i wymioty?

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

W aż 90% przypadków ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego występują kamienie żółciowe. Zatem osoby chorujące na kamicę żółciową powinny bacznie na siebie uważać. Między kamicą a objawami zapalnymi zachodzi ścisły związek, dlatego też w pierwszych godzinach napadu choroby bardzo trudno odróżnić, czy jest to atak kolki żółciowej, czy ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jednym z powikłań kamicy żółciowej, a kamica żółciowa charakteryzuje się powstawaniem złogów w drogach żółciowych lub w pęcherzyku żółciowym.

Kiedy występuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Jeśli zostanie zatamowany obieg żółci, pojawia się zapalenie ścian pęcherzyka i jego niezadawalające ukrwienie. Burząca się żółć oraz składniki z tej modyfikacji chemicznej sprawiają, że ściany pęcherzyka są podrażniane, prowadząc do wydzielania przyczyn procesu zapalnego, natomiast wysokie ciśnienie może doprowadzić nawet do martwicy z uwagi na to, że upośledzony zostaje przepływ krwi w błonie śluzowej pęcherzyka.

W jakich jeszcze sytuacjach występuje zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Zapalenie pęcherzyka żółciowego lubi towarzyszyć innym schorzeniom jak na przykład:

  • w stanach po przebytych operacjach;
  • z ciężkim uszkodzeniem ciała;
  • z zakażeniem bakteryjnym;
  • zastojem żółci w pęcherzyku;
  • w upośledzonym przepływie krwi;
  • z odwodnieniem.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego

Należy dbać o dietę, jako że zapalenie pęcherzyka żółciowego może wystąpić po posiłku ciężkostrawnym. Rozpoczyna się bólem w prawym podżebrzu i najczęściej promieniuje do prawej okolicy podłopatkowej. Temperatura ciała najczęściej waha się w okolicach 38 stopni Celsjusza, a bóle bywają bardzo silne, które są tak wyczerpujące, że mogą pojawić się wymioty. Bardzo ważna jest pomoc lekarska, jak najszybciej, z uwagi na fakt, że intensywnie przebiegający stan zapalny może doprowadzić do zgorzeli pęcherzyka żółciowego, przedziurawienia i zapalenia otrzewnej.

Pierwsza pomoc

Ból towarzyszący kolce żółciowej należy łagodzić środkami przeciwbólowymi, takimi jak:

  • paracetamol;
  • metamizol
Zobacz także:  Objawy chorej wątroby u alkoholika

oraz lekami rozkurczowymi, między innymi:

Jeżeli ból po podaniu leków nie minie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

W większości przypadków, kiedy pojawia się ból i następuje po nim diagnoza, objawy ustępują po leczeniu zachowawczym. Niemniej zdarza się, że konieczne jest zadziałanie leczeniem chirurgicznym. Zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu kilku dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Chirurgiczne leczenie kamicy żółciowej

W ostatnich latach leczenie kamicy żółciowej w ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego wykonuje się metodą laparoskopową. Przeprowadza się kilka niewielkich wkłuć, najczęściej trzy, co umożliwia wykonanie zabiegu wycięcia pęcherzyka żółciowego. To dużo bardziej komfortowe dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg. Po zabiegu metodą laparoskopową pacjent szybciej dochodzi do siebie, nie boli go tak jak po klasycznej operacji, a w szpitalu przebywa kilka dni, blizny natomiast są niewielkie.

Pacjent po takim zabiegu musi przejść na dietę, która powinna się opierać na produktach bogatych w węglowodany, a ubogich w tłuszcze. Posiłki muszą być niewielkie, a ich ilość to przynajmniej trzy główne oraz dwa mniejsze.


Zobacz też:
Zobacz także:  Objaw Jaworskiego – o czym świadczy jego dodatni wynik?
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *