Przerzedzanie się włosów, ich nadmierna łamliwość, a także brak blasku, to najpowszechniejszy problem dotykający nie tylko kobiety. Zioła na włosy przyjmowane w postaci naparów lub tabletek, pozwolą widocznie poprawić ich kondycję.
Stan naszych włosów uzależniony jest nie tylko od tego, czym je pielęgnujemy. Oczywiście, odpowiednio dobrane kosmetyki (szampon, odżywka, maska, serum) są jednym z najważniejszych elementów, jednak kluczowe jest to, czym odżywiają się nasze włosy od wewnątrz. Z pomocą przychodzą dary Matki Natury, co naukowo dowiedzione jest dzięki nauce zwanej fitoterapią. Zioła na włosy są łatwo dostępne na naszych łąkach, a także stanowią cenny surowiec suplementów diety i produktów do stosowania zewnętrznego.
Zioła na włosy — skrzyp polny
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) to cenne zioło wyróżniające się wieloma zaletami prozdrowotnymi. W Polsce nadal traktowany jest jako chwast. W skład skrzypu polnego wchodzą m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe, sole potasu, magnezu i glinu, a także związki krzemowe. To właśnie te ostatnie mają wpływ na wzmocnienie włosów, paznokci, a także skóry. Jest najbardziej popularny jako napar, a także składnik suplementów diety. Ponadto, stosuje się go jako surowiec do produkcji szamponów do włosów.
Zioła na włosy — pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) występuje w polskich lasach, łąkach, ogrodach, a nawet miastach. Zioło ma wielopoziomowy wpływ na kondycję włosów. Przede wszystkich jest rekomendowane na ich porost i pozbycie się problemu wypadania. Osoby, które borykają się z problemem rzadkich włosów, powinny regularnie pić herbatkę z pokrzywy. Pokrzywa jest bogatym źródłem przede wszystkim witamin, minerałów, antyoksydantów, flawonoidów, karotenoidów, a także antocyjanów. Wyniki badań naukowych wykazały, że wyciągi z pokrzywy wzmacniają naczynia krwionośne, co pozwala na dostarczenie do włosów znacznie więcej tlenu i substancji odżywczych, co wpływa korzystnie na ich wygląd. Stają się mocniejsze, mniej się łamią i rzadziej wypadają.
Zioła na włosy — łopian
Łopian (łac. Arctium lappa) jest ziołem, po które sięgają osoby z problemem wypadania włosów. Olejek łopianowy stosowany jest często jako tzw. wcierka, a jego efektem jest pojawienie się nowych włosów, czyli baby hair. Płukanki z łopianu są skuteczne również na stany zapalne skóry głowy, w tym łupież. Regularnie stosowane pozwolą pozbyć się uciążliwego swędzenia i nadmiernego przetłuszczania się, ponieważ regulują aktywność gruczołów łojowych.
Zioła na włosy — czarna rzepa
Czarna rzepa (łac. Brassica rapa subsp. rapa) była stosowana na włosy już przez nasze babcie. Jest częstym dodatkiem do szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Z powodzeniem można stosować je nawet codziennie, ponieważ ich długotrwałe stosowanie wpływa na zagęszczenie włosów, zmniejsza ich przetłuszczanie, a także odżywia je od środka. Wcierki na bazie czarnej rzepy, stymulują cebulki włosów do wzrostu, co zadowoli wszystkich tych, którzy marzą o bujnej fryzurze.
Zioła na włosy są rekomendowaną profilaktyką na wypadanie, przerzedzanie, a także widoczne ich wzmocnienie. Są łatwo dostępne na łąkach, a także w postaci suszu w sklepach zielarskich i aptekach. Warto jednak pamiętać, że pierwsze efekty stosowania ziół na włosy, pojawiają się po dopiero kilku tygodniach.
Zobacz też:
- Zioła na odporność — przegląd najskuteczniejszych
- Zioła moczopędne na obrzęki — przegląd
- Zioła na opuchnięte kostki — zestawienie
- Zioła na zapalenie pęcherza — przegląd
- Zioła na endometriozę — co przyjmować?
- Zioła na zgagę — które są najskuteczniejsze?
- Zioła na oczyszczenie organizmu — zestawienie
- Jak sprawdzić, czy dieta jest dla nas odpowiednia? Praktyczny poradnik