Ziołolecznictwo

Zioła na obniżenie pulsu – wyciągi ziołowe na poprawę ciśnienia krwi

Zioła na obniżenie pulsu – wyciągi ziołowe na poprawę ciśnienia krwi

Każdego roku w Polsce z powodu problemów z krążeniem umiera 175 tys. Polaków. Te przygnębiające dane świadczą o ogromnej skali problemu. Poznaj zioła na obniżenie pulsu, które skutecznie chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

W skrócie:

  • Najskuteczniejsze zioła na obniżenie pulsu to: serdecznik pospolity, miłorząb japoński, konwalia majowa, głóg, i naparstnica. ✔️
  • Najprzyjemniejszą metodą przyjmowania ziół są herbaty. ✔️
  • Przy obniżaniu ciśnienia warto przyjrzeć się swojej diecie, poziomie aktywności, oraz czynników stresujących. ✔️

Zawał mięśnia sercowego czy choroba wieńcowa to choroby dotykające coraz większą liczbę osób. Niezdrowy tryb życia, brak ruchu, używki i nieodpowiednia dieta w dużym stopniu przyczyniają się do zwiększenia liczby chorych. Co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Jak sobie pomóc? Warto sięgnąć po zioła na obniżenie pulsu, które odpowiednio stosowane mogą znaczenie poprawić kondycję zdrowotną.

Wysokie ciśnienie krwi – czym jest spowodowane?

Pośród przyczyn wysokiego ciśnienia krwi najczęściej wymienia się trzy istotne czynniki. Należą do nich:

  • czynniki genetyczne;
  • czynniki środowiskowe;
  • styl życia.

W ostatnich latach zwraca się dużą uwagę na wpływ sposobu życia na zdrowie układu krwionośnego. Nadciśnienie tętnicze w wielu przypadkach jest spowodowane nadmiernych stosowaniem używek tj. papierosy czy alkohol, brakiem ruchu i ubogą dietą. Świadczy to równocześnie o tym, że sam możesz znacząco poprawić swoje zdrowie i uniknąć wielu poważnych chorób w tym miażdżycy czy niewydolności krążenia.

zioła na obniżenie pulsu to: naparstnica, serdecznik, miłorząb, konwalia i głóg

Zioła na obniżenie pulsu – czy są skuteczne?

O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy ciśnienie jest równe lub wyższe 140/90 mm Hg. Taka wartość musi zostać stwierdzona co najmniej dwukrotnie w czasie dwóch oddzielnych wizyt u lekarza. Kiedy mowa o nadciśnieniu łagodnym (poniżej 160/100 mm Hg) wprowadzane są zmiany dotyczące diety, ewentualnych używek i aktywności fizycznej.

To również dobry moment, by wypróbować zioła na obniżenie pulsu, które dostępne są bez recepty. Ich stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem, by uniknąć groźnych dla zdrowia interakcji z lekami. Zmiana stylu życia jest monitorowana przez lekarza przez okres 3 miesięcy. Jeśli nie uda się obniżyć ciśnienia, wprowadza się leki farmakologiczne. 

Pamiętaj ⚕️

Przy ciśnieniu 160/100 mm Hg i wyższym konieczne jest zastosowanie farmakoterapii od razu.

Zioła na obniżenie pulsu – serdecznik pospolity

Pośród zalecanych naturalnych ziół na serce trzeba jako pierwsze wymienić ziele serdecznika. Serdecznik obniża ciśnienie, wykazuje również działanie uspokajające. Jest szczególnie pomocny w początkowym stadium nadciśnienia. Osoby cierpiące na nerwicę również mogą korzystać z jego leczniczych właściwości, także w przypadku skurczów żołądka na tle nerwowym.

Miłorząb japoński na nadciśnienie

Kolejnym ziołem na serce jest miłorząb japoński znany również jako Ginkgo biloba. Znany jest przede wszystkim ze swoim właściwości wspierających pamięć i potencję u mężczyzn. Okazuje się jednak, że równie skutecznie działa na układ krążenia przyczyniając się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Miłorząb jest bogatym źródłem cennych składników takich jak flawonoidy, terpentyny, kwasy fenolowe, a także liczne witaminy i mikroelementy. Miłorząb japoński wpływa na obniżenie ciśnienia, spowalnia procesy miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo, a także zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Regularne spożycie naparów ziołowych z miłorzębu poprawia kondycję układu krwionośnego i całego organizmu.

Zioła na serce – konwalia majowa

Konwalia to popularna roślina ozdobna chętnie sadzona w przydomowych ogródkach. Mało kto wie, że posiada również liczne właściwości lecznicze. Konwalia jest źródłem wielu glikozydów nasercowych, pośród których najbardziej znany nosi nazwę konwalatoksyna. Oprócz tego w składzie znajdują się liczne flawonoidy, saponiny steroidowe, kwasy organiczne i lecznicze olejki. 

Dzięki zawartości glikozydów, konwalia zwiększa siłę skurczów serca i poprawia jego wydolność. Łagodzi kołatanie serca, arytmię oraz spowalnia podwyższone tętno. Konwalia reguluje pracę serca i jest często stosowana przy niewydolności krążenia.

Zioła na obniżenie pulsu – głóg

Kolejne zioła na obniżenie pulsu pozyskiwane są z kwiatów i owoców głogu. Ten surowiec od dawna był znany ze swoich właściwości wzmacniających i regulujących problemy z sercem. Głóg zawiera m.in. flawonoidy, które działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, oraz procyjanidy, które obniżają ciśnienie krwi. Głóg działa również moczopędnie, przez co jest polecany przy stanach zapalnych pęcherza i chorobach układu moczowego.

Bardzo często głóg można znaleźć w ziołowych mieszankach, które zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Jest też głównym składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu zapalenia żył głębokich.

Czosnek na wzmocnienie serca

Czosnek słynie ze swoich właściwości bakteriobójczych i przeciwwirusowych. Ponadto substancje czynne jak fitosterole, glikozydy czy flawonoidy zawarte w czosnku obniżają wysokie tętno, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto dba o prawidłową florę bakteryjną w jelitach, dlatego kuracja czosnkowa przyczynia się do poprawy zdrowia całego organizmu.

Pamiętaj ⚕️

Czosnek działa rozrzedzająco na krew, dlatego jego stosowanie warto zawsze skonsultować z lekarzem. 

Zioła na obniżenie pulsu – naparstnica

Naparstnica należy do ziół o działaniu wzmacniającym pracę serca i całego układu krążenia. Wpływa na zwolnienie rytmu serca, a tym samym obniżenie ciśnienia, przez co usprawnia jego pracę. Wzmacnia siłę skurczów i rozkurczów serca, a także rozszerza naczynia krwionośne. Warto sprawdzić działanie naparstnicy, gdy borykasz się z zaburzeniami pracy serca i wysokim ciśnieniem.

Glikozydy nasercowe – czy są bezpieczne?

Glikozydy to substancje pochodzenia naturalnego wykazujące silne działanie na serce i układ krwionośny. Są obecne w niektórych ziołach, dlatego należy zachować szczególną rozwagę stosując zioła na obniżenie pulsu zawierające glikozydy. Stosowane w umiarkowanej ilości zwiększają ukrwienie serca i jego wydajność. Większe dawki mogą jednak powodować niepożądane reakcje organizmu, a nawet prowadzić do zatrucia. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci i zwierząt.

Każdorazowo należy skonsultować z lekarzem chęć przyjmowania naturalnych preparatów zawierających glikozydy. Specjalista pomoże dobrać bezpieczną dla twojego zdrowia dawkę.

Zioła na obniżenie pulsu – w jakiej formie przyjmować zioła?

Zioła na obniżenie pulsu występują pod postacią herbat, nalewek czy kropli. Sposób aplikowania ziół wzmacniających serce jest bardzo indywidualny i zależy od preferencji. Można zdecydować się na przyjmowanie tylko jednego gatunku, lub specjalnie przygotowanej mieszanki. W razie wątpliwości warto udać się do apteki, gdzie farmaceuta poleci odpowiedni preparat.

Nadciśnienie może stanowić zagrożenie i prowadzić do wielu chorób układu krwionośnego. Zioła na obniżenie pulsu pomagają w utrzymaniu zdrowego serca, a także skutecznie przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Dobrze sięgnąć po nie, zanim zdecydujesz się na środki farmakologiczne.

Najczęściej zadawane pytania

Jak uspokoić bicie serca?

Istnieje kilka technik na kołatanie serca (oczywiście gdy sytuacja nie jest poważna). Najskuteczniejszą metodą jest kontrola oddechu. Wdech należy wykonać przez 4 sekundy, a wydech przez 8. Można też spróbować zimnych okładów na głowę, w pozycji leżącej. 

Jak obniżyć puls przy nerwicy?

Doraźne zioła uspokajające takie jak waleriana pomogą przy nerwicy. Jednakże długoterminowe leczenie nerwicy należy skonsultować z psychiatrą. 


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *