Ból

Ból krzyża i podbrzusza: typowo kobieca dolegliwość? Sprawdź przyczyny

Ból krzyża i podbrzusza: typowo kobieca dolegliwość? Sprawdź przyczyny

Choć ból jest zazwyczaj sygnałem choroby lub innych zaburzeń, to w przypadku bólu krzyża i podbrzusza często jest inaczej. Towarzyszy on kobietom na różnych etapach życia: w ciąży czy w czasie menopauzy i jest wtedy normalnym, fizjologicznym objawem. Są jednak sytuacje, gdy bóle krzyża i podbrzusza to sygnały, z którymi powinno udać się do lekarza. Dowiedz się, jak rozpoznawać ich przyczyny i na co zwrócić uwagę!

W skrócie:

 • Ból krzyża i podbrzusza może być normalnym objawem fizjologicznym u kobiet w ciąży, kobiet przechodzących IVF lub menopauzę.
 • We wczesnej ciąży ból krzyża i podbrzusza może sygnalizować poronienie samoistne lub septyczne, ciążę pozamaciczną lub implantację zarodka.
 • Ból krzyża i podbrzusza przed porodem jest zwykle oznaką akcji porodowej.
 • W okresie menopauzy obniżony poziom estrogenów prowadzi do zmian hormonalnych, a w konsekwencji do bólu krzyża i podbrzusza.
 • U mężczyzn, jak i u kobiet ból krzyża i podbrzusza może wskazywać na zapalenie jąder, zapalenie gruczołu krokowego, kamicę nerkową, rozejście się spojenia łonowego, nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych lub schorzenia ginekologiczne.

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży

Bóle w okolicy krzyża i w podbrzuszu pojawiają się na różnych etapach ciąży. Zazwyczaj nie są powodem do obaw – to typowy fizjologiczny objaw. W niektórych przypadkach ból krzyża i podbrzusza w ciąży może oznaczać różnego rodzaju schorzenia ginekologiczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w poszczególnych trymestrach, a także tuż przed porodem.

Ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży? To nie tylko brak miesiączki. Ból podbrzusza i krzyża również jest jednym z sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.

W pierwszym trymestrze ciąży ból w krzyżu i podbrzuszu oznacza, że płód rośnie, a macica intensywnie się rozciąga. Taki ból przypomina ten, który towarzyszy miesiączce.

Bóle podbrzusza i krzyża we wczesnej ciąży mogą niepokoić, gdy:

 • towarzyszy im krwawienie lub ropne upławy z dróg rodnych;
 • są nagłe i bardzo intensywne;
 • powodują wymioty lub nudności, omdlenia, utratę przytomności.

Przyczyną może być wówczas poronienie samoistne lub septyczne (gdy doszło do zakażenia) albo ciąża pozamaciczna.

ból krzyża i podbrzusza w ciąży

Ból krzyża i podbrzusza po transferze zarodków w in vitro: co oznacza?

Kobiety, które starają się o dziecko i korzystają z metody in vitro, często zgłaszają bóle krzyża i podbrzusza po transferze zarodków – najczęściej po 3–6 dniach od zabiegów. Taki ból może oznaczać, że zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy. Często pojawiają się wówczas inne objawy: bóle jajników czy spuchnięte, obolałe piersi. Tego, czy doszło do implementacji zarodka, nie można jednak określić wyłącznie na podstawie samych objawów – do tego konieczny jest test ciążowy i badanie u lekarza.

Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem

Poród nie zawsze rozpoczyna się klasycznie, czyli skurczami odczuwanymi w dolnej części brzucha. Często ból pojawia się także w krzyżu – zależy to od tego, jak ułożona jest główka dziecka w kanale rodnym. Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem nie oznaczają, że musisz szybko jechać do szpitala. Zazwyczaj pojawiają się na kilka dni przed akcją porodową.

Czym są spowodowane bóle krzyża i podbrzusza w okresie menopauzy?

Menopauza u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Na bóle krzyża i podbrzusza w tym czasie skarży się jednak dość duża liczba pań. Ta dolegliwość jest dość nieprzyjemna, ale nie powinna nikogo niepokoić. Ból w krzyżu i dolnej części brzucha jest wynikiem zmian hormonalnych, które ostatecznie prowadzą do zaniku miesiączki: zmniejszonym wydzielaniem estrogenu i zwiększonym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych. Tego typu ból jest jednym z pierwszych sygnałów menopauzy.

Jakim chorobom mogą towarzyszyć bóle w krzyżu i podbrzuszu?

Boli cię krzyż i podbrzusze, ale nie jesteś w ciąży ani nie przechodzisz menopauzy? To może być objaw choroby, zwłaszcza jeśli problem utrzymuje się już dłuższy czas. W takiej sytuacji zawsze zgłaszaj się do lekarza, aby zdiagnozować dokładną przyczynę bólu.

Przy jakich chorobach i dolegliwościach może pojawić się ból podbrzusza i krzyża? Przyczyny to m.in.:

 • rozejście się spojenia łonowego;
 • nietrzymanie moczu;
 • infekcje dróg moczowych – zwłaszcza, gdy pojawi się towarzyszące bólowi podbrzusza i krzyża częste oddawanie moczu;
 • bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, promieniujące na dolną część brzucha;
 • schorzenia ginekologiczne: skręt jajników, zwyrodnienie mięśniaka macicy, pęknięta torbiel ciałka żółtego.

Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn – to też się zdarza!

Ból w krzyżu i podbrzuszu nie jest wyłącznie problemem pań. Takie objawy pojawiają się również u mężczyzn, choć zdarza się to rzadziej. Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn może być związany z następującymi chorobami:

 • zapaleniem jąder – ból promieniuje wówczas z jąder do jamy brzusznej i lędźwi;
 • zapaleniem prostaty – ta choroba objawia się również oddawaniem moczu w małych ilościach, kropelkami;
 • kamicą nerkową – ból występuje wówczas najczęściej tylko z jednej strony, jest bardzo intensywny i może towarzyszyć mu krwiomocz.
ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn - przyczyny

Zapamiętaj!

Ból krzyża i podbrzusza to dolegliwość, która w większości przypadków nie powinna cię niepokoić. Zawsze jednak dokładnie obserwuj swoje ciało i w razie innych towarzyszących objawów udaj się na konsultację do specjalisty.

Często zadawane pytania

Czy od jelita grubego mogą boleć plecy?

Tak, bóle pleców mogą być związane z jelitem grubym w przypadku stanów zapalnych, takich jak zapalenie okrężnicy.

Jakie są objawy zapalenia jelit?

Objawy zapalenia jelit mogą różnić się w zależności od rodzaju i nasilenia choroby, ale obejmować mogą biegunkę, ból brzucha, krwawe stolce, zmęczenie, utratę masy ciała i gorączkę.

Czy mogą być bóle podbrzusza od kręgosłupa?

Bóle podbrzusza nie są typowym objawem kręgosłupa, jednak problemy z kręgosłupem mogą czasem powodować promieniujące bóle, które odczuwane są w dolnej części brzucha. W przypadku bólu podbrzusza zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *