Ból

Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!

Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!

Czy wiesz, jak poważnym problemem w naszym społeczeństwie jest ból pleców? Okazuje się, że na częste bóle narzeka ponad 90% Polaków, a większość z nich twierdzi, iż najczęściej jego źródłem są plecy. Skąd bierze się ten problem? Z jakimi schorzeniami się wiąże? Jakie czynniki sprawiają, że można być bardziej narażonym na takie bóle? Bardzo możliwe, że również ty jesteś wśród osób, które się z nimi zmagają. Odpowiedzi na wiele istotnych pytań znajdziesz w dalszej części tekstu. 

Czym charakteryzuje się ból pleców? 

Ból pleców często okazuje się problemem niegroźnym, za to bardzo uciążliwym. Jak bolą plecy? Nie ma tu jednego prostego schematu, a każda przypadłość wiąże się ze specyficznymi dolegliwościami. Czasem może ci dokuczać pieczenie pleców, a czasem jest to ból paraliżujący, który w znacznym stopniu utrudnia samodzielne wykonywanie prostych codziennych czynności. Czasem ból towarzyszy przez długi czas, a nieraz jest problemem pojawiającą się sporadycznie, np. przy kichaniu. Co jest jego przyczyną? 

Jakie czynniki sprzyjają problemom z plecami? 

Ból pleców może mieć związek z tym, jak dbasz o zdrowie i jaki styl życia prowadzisz. Czynniki sprzyjające takiej dolegliwości to m.in.: 

  • brak aktywności fizycznej, który prowadzi do osłabienia mięśni pleców; 
  • nadwaga, która przekłada się na spore obciążenie dla kręgosłupa; 
  • wiek, który nie jest bez znaczenia, gdyż problemy z bólem pleców najczęściej zaczynają się około 30.-40. roku życia.

Ból pleców – przyczyny 

Bóle pleców są częstym problemem kobiet w ciąży i osób ciężko pracujących fizycznie. Choć czasem ten stan bywa lekceważony, może świadczyć o wielu poważnych problemach ze zdrowiem. Jakich? Przedstawiamy najważniejsze z nich bardziej szczegółowo.

Ból pleców a wiek 

Choć to osoby starsze częściej narzekają na różne dolegliwości bólowe, nie tylko im dokuczają problemy z plecami. W ostatnich latach normą stają się bóle pleców u nastolatków, co ma związek m.in. z brakiem aktywności fizycznej oraz tendencją do spędzania wolnego czasu przed komputerem. Ile czasu przeciętny nastolatek siedzi przed monitorem? Często okazuje się, że nawet 12 godzin w ciągu dnia. To trzy razy więcej niż górna granica postawiona przez specjalistów. 

Stres i nastrój psychiczny

Stres i napięcie nerwowe sprawiają, że może dopaść cię problem znany jako bóle mięśniowe pleców. Przyczyna jest tu bardzo prosta. To napięte mięśnie, które okazują się źródłem wielu dolegliwości. Pamiętaj zatem, że twoja kondycja psychiczna może się przełożyć na ogólny stan zdrowia i stać się również przyczyną bólu pleców. 

Zobacz także:  Bóle fantomowe – mechanizm działania

Ból pleców a wady postawy 

Wady postawy to jeden z największych problemów współczesnego świata. Tu omawiamy trzy wady, z którymi lekarze spotykają się najczęściej. 

Skolioza

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa, jest poważną deformacją wymagającą odpowiedniego leczenia. Kręgosłup osoby dotkniętej tym schorzeniem kształtem przypomina literę S. Skąd bierze się ta deformacja? Zazwyczaj jest ona efektem nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia oraz braku ruchu. Zdarza się jednak, że choroba ma ścisły związek z wadami wrodzonymi. Jak leczona jest skolioza? Zwykle w walce z nią pomaga odpowiedni program ćwiczeń i noszenie gorsetu. W poważniejszych przypadkach niezbędna staje się operacja, dzięki której ból pleców i deformacja nie są już tak uciążliwe. 

Kifoza

W tym przypadku najbardziej charakterystycznym objawem jest zaokrąglenie linii kręgosłupa w stronę grzbietową. O ile kifoza jest zjawiskiem naturalnym, o tyle jej patologie mogą sprawić sporo problemów. Niebezpiecznym zjawiskiem jest zanik kifozy (czyli odchylenie mniejsze niż 20 stopni) lub zbyt duże jej odchylenie (czyli takie, które przekracza 40 stopni). Tej wadzie postawy często towarzyszy ból pleców oraz takie problemy, jak:

  • zaokrąglone ramiona;
  • zapadanie i spłaszczenie klatki piersiowej;
  • ból kręgosłupa;
  • trudności z oddychaniem.

Lordoza

To kolejna wada postawy, którą lekarze diagnozują bardzo często. W przypadku lordozy najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu, co wywołuje ból pleców i kręgów. Wklęsłe plecy, wypięty do przodu brzuch oraz ból i problemy z poruszaniem się – oto najbardziej charakterystyczne objawy choroby. Jak z nią walczyć? Przede wszystkim, za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Trzeba oczywiście dbać również o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. 

Zapalenie płuc a ból pleców

Bóle pleców na wysokości płuc mogą być skutkiem ostrej infekcji dróg oddechowych. Jakie objawy są jeszcze typowe dla zapalenia płuc? To m.in. gorączka, kaszel, duszności oraz ogólne osłabienie organizmu. Może pojawić się także ból w klatce piersiowej i ropna wydzielina z dróg oddechowych. Co musisz zrobić, gdy zauważysz takie objawy? Zgłoś się do lekarza i rozpocznij kurację antybiotykową.

Dyskopatia lędźwiowa 

Ból w dole pleców może świadczyć o dyskopatii lędźwiowej – chorobie, która dość często występuje wśród:

  • osób prowadzących siedzący tryb życia;
  • osób mających problemy z nadwagą;
  • zawodowych kierowców, którzy przez wiele godzin siedzą w tej samej pozycji, nie mając okazji do rozruszania kości. 

Charakterystycznymi objawami dyskopatii lędźwiowej jest tępy ból w dolnej części pleców, który może nasilać się podczas chodzenia. Może promieniować aż do kolan, przez co staje się wyjątkowo uciążliwym problemem. W walce z dyskopatią dobre efekty przynoszą rehabilitacja oraz te ćwiczenia, które pozwalają wzmocnić mięśnie pleców. 

Przepuklina kręgosłupa a ból pleców

Silny i promieniujący ból pleców może być symptomem przepukliny kręgosłupa lędźwiowego. Choroba ta objawia się dodatkowo bólem nóg i drętwieniem kończyn, choć na nasilenie dolegliwości wpływa stopień zaawansowania choroby. Kto jest najbardziej narażony na taką przypadłość? To osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a także ci, którzy muszą często dźwigać ciężkie przedmioty. Od etapu choroby zależy jej leczenie. W łagodniejszych przypadkach powinno zadziałać leczenie farmakologiczne w połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi kręgosłup. Gdy dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych, niezbędna staje się operacja, a po niej – kilkumiesięczna rehabilitacja. 

Zobacz także:  Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?

Osteoporoza i ból pleców jako jej symptom

Osteoporoza to choroba polegająca na znacznym osłabieniu kości. Na taki ich stan wpływa głównie wiek pacjenta. Wśród chorych dominują kobiety, dla których krytycznym momentem jest czas menopauzy. Klimakterium oznacza bowiem wiele zmian hormonalnych. Brak ruchu i błędy dietetyczne sprawiają jednak, że z osteoporozą coraz częściej muszą się też mierzyć mężczyźni. Jakie objawy są tu typowe? Przede wszystkim:

  • bóle pleców i kości;
  • pojawienie się tzw. wdowiego garbu;
  • większa podatność kości na złamania. 

Osteoporoza to choroba przewlekła, a leki i rehabilitacja pozwalają jedynie złagodzić jej przebieg. 

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to przewlekła choroba, która może odebrać radość życia. Najbardziej charakterystycznymi objawami są tu problemy ze sztywnością stawów rąk i nóg, choć wielu pacjentów skarży się na ból pleców i mięśni. Niestety, współczesna medycyna jeszcze nie zna skutecznego sposobu leczenia RZS, a specjaliści mogą jedynie hamować jej postęp choroby i łagodzić ból. Ważną rolę odgrywa tu leczenie farmakologiczne w połączeniu z rehabilitacją. 

Choroby nowotworowe a bóle pleców

Wiele chorób nowotworowych objawia się bólem pleców. Jedną z nich jest nowotwór kręgosłupa. Może on występować w różnych formach, ale tymi najczęstszymi są:

  • nowotwór kręgosłupa lędźwiowego;
  • szpiczak.

Objawy nowotworu są dość zróżnicowane. Częstymi problemami są bóle pleców i klatki piersiowej. Nie możesz jednak lekceważyć takich dolegliwości, jak spadek masy ciała, zawroty głowy i ogólne osłabienie organizmu. W przypadku nowotworów czas jest kluczowy, a szybkie rozpoczęcie leczenia może zadecydować o twoim życiu. 

Gdzie koncentruje się ból pleców? 

W ustaleniu, skąd wziął się ból pleców, pomaga też dokładne zlokalizowanie problemu. Które części pleców bolą najczęściej? Z jakimi problemami zdrowotnymi może mieć związek źródło bólu? Podpowiadamy. 

O czym świadczy ból w dole pleców?

Bóle pleców na dole mogą świadczyć o: 

  • problemach ginekologicznych, takich jak:
    • zapalenie przydatków;
    • endometrioza;
    • choroby nowotworowe układu rozrodczego;
  • chorobach związanych z układem moczowym, m.in.:
    • problemach z nerkami;
    • zapaleniu pęcherza;
  • chorobach układu pokarmowego, np. długotrwałych zaparciach;
  • podrażnieniu korzeniu nerwowych, o czym świadczy m.in. wędrujący ból pleców; 
  • problemach związanych z układem nerwowym, np.: 
    • rwie kulszowej;
    • dyskopatii.

Ból górnej części pleców i jego przyczyny

Gdy ból koncentruje się w górnej części pleców, możesz mieć problemy: 

  • z nieprawidłową postawą ciała; 
  • z napięciem mięśni;
  • ze zmianami zwyrodnieniowymi. 

Ból w środkowej części pleców – co może oznaczać?

Gdy ból pleców koncentruje się w ich środkowej części, jego przyczyną najczęściej okazują się: 

  • przebywanie przez dłuższy czas w tej samej pozycji; 
  • wypadek lub silne uderzenie; 
  • dolegliwości o podłożu reumatologicznym;
  • problemy związane z układem krążenia;
  • u kobiet – menstruacja lub menopauza.

Z której strony bolą plecy?

Postawienie diagnozy może być łatwiejsze również dzięki określeniu, z której strony ciała pojawia się ból pleców. Ból, który koncentruje się na prawej stronie ciała, może mieć związek z zaburzeniami jelitowymi lub z pracą nerek i nie wolno go zlekceważyć. Ból pleców z lewej strony jest z kolei częstym objawem chorób, którymi są :

  • powiększenie śledziony;
  • torbiel trzustki;
  • problemy z okrężnicą.

Kiedy ból pleców to powód do niepokoju? 

Ból pleców sam w sobie jest uciążliwym problemem, z którym musisz się skutecznie rozprawić. Pamiętaj jednak o towarzyszących mu dolegliwościach, które mogą świadczyć o poważniejszych kłopotach ze zdrowiem. Co powinno wzbudzić twoją czujność? Takie symptomy, jak:

  • znaczny spadek masy ciała; 
  • wysoka gorączka;
  • obrzęk na plecach;
  • ból pleców sięgający w stronę nóg; 
  • trudności z oddawaniem moczu; 
  • drętwienie narządów płciowych i pośladków. 
Zobacz także:  Oparzenie — rozpoznanie i postępowanie

Gdzie możesz szukać pomocy, gdy ból pleców jest nie do zniesienia? 

Gdy silny ból pleców przeszkadza ci w wykonywaniu prostych codziennych czynności, możesz skorzystać z porady lekarza. Co może ci w tym zakresie zaoferować współczesna medycyna? 

Ból pleców – lekarz, który może ci pomóc, czyli kto?

Przyczynę bólu pleców możesz ustalić dzięki pomocy lekarza rodzinnego, który skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Może nim być neurolog lub ortopeda. W jakich przypadkach przyda się ich wsparcie? 

  • ortopeda będzie odpowiednim lekarzem, gdy ból pleców jest skutkiem urazu lub kontuzji. Z jego pomocy możesz skorzystać również wtedy, gdy borykasz się z dyskopatią lub wadami postawy;
  • neurolog okaże się najlepszym specjalistą, jeśli za problemy z bólem pleców odpowiada układ nerwowy

Ból pleców – badania, które warto wykonać 

Aby ustalić, skąd bierze się w danym przypadku ból pleców i jaki jest rozmiar problemu, pomogą też niektóre badania. Do tych, które z pewnością warto wykonać, zaliczają się:

  • RTG kręgosłupa; 
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny.

Jak pokonać ból pleców? 

W walce z bólem pleców możesz wykorzystać wiele sprawdzonych metod. Na które warto postawić? Tu przedstawiamy te, które cieszą się największą popularnością. 

Środki i maści przeciwbólowe 

Wsparcia w walce z bólem pleców wiele osób szuka w aptece. Można w niej kupić tabletki łagodzące ból i stany zapalne. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są jednak maści na ból pleców oraz plastry rozgrzewające, dzięki którym możesz poprawić swoje samopoczucie. 

Ćwiczenia na ból pleców

Chcesz wzmocnić mięśnie pleców i złagodzić ból? Skonsultuj się z fizjoterapeutą i wybierz najlepszy dla siebie zestaw ćwiczeń. Codzienna gimnastyka może zdziałać cuda, szczególnie gdy ćwiczenia wzmacniające i rozciągające będziesz wykonywać w prawidłowy sposób. 

Domowe sposoby na ból pleców

Znane są też domowe sposoby, dzięki którym możesz szybko i skutecznie rozprawić się z bólem pleców. Co pomoże? Dobrym sposobem na łagodzenie bólu jest relaks w wannie, idealny w chwili, gdy walczysz ze zmęczeniem po ciężkim dniu pracy. Ból pleców możesz także skutecznie złagodzić za pomocą kojących okładów z lodu, które zalecane są przy urazach.

Jeśli nie chcesz, aby ból pleców utrudniał ci poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności, zacznij o nie dbać. Co możesz zrobić? Pamiętaj o aktywności fizycznej i prawidłowej postawie ciała. To szansa na uniknięcie wielu problemów i utrzymanie sprawności fizycznej do późnej starości.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *