Baza leków

Od jakiego wieku można stosować Zinnat? Czy jest dostępny bez recepty? Co ile godzin należy przyjmować Zinnat?

Lek Zinnat to antybiotyk o właściwościach bakteriobójczych. Substancją czynna znajdującą się w składzie leku jest aksetyl cefuroksymu, nazywany także cefuroksymem. Preparat dostępny wyłącznie na receptę.  

Zinnat – co to jest?

Lek Zinnat należ y do grupy antybiotyków. Jego zastosowanie to głównie leczenie zakażeń bakteryjnych. Wydawany jest wyłącznie na receptę. 

Występuje w dwóch postaciach:

  • granulatu do sporządzania zawiesiny zażywanej doustnie o dawce 125 mg/5 ml oraz 250 mg/5 ml. 
  • tabletek powlekanych zażywanych doustnie o dawce 125 mg, 250 mg oraz 500 mg. 

Substancją czynną zawartą w leku Zinnat jest cefuroksym. Jego działanie opiera się na zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za zakażenia. Robi to poprzez hamowanie syntezy ścian komórkowych, co w efekcie zatrzymuje proces ich namnażania. 

Zinnat – zastosowanie

Lez Zinnat jest antybiotykiem skutecznym oraz bezpiecznym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dolną granicą wieku w tym przypadku jest 3 miesiąc życia. 

Jego działanie jest skuteczne w procesie leczenia zakażeń na tle bakteryjnym, o ile zostały wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na zawartą w nim substancję czynną – cefuroksym. 

Najczęściej lek Zinnat zalecany jest podczas leczenia stanów zapalnych obejmujących:

  • zatoki
  • gardło
  • ucho środkowe
  • płuca
  • układ moczowy
  • skórę
  • tkanki miękkie

Preparat ten wykazuje pozytywne efekty podczas leczenia boreliozy we wczesnej postaci. 

Zinnat – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Zinnat należy skonsultować indywidualnie z lekarzem prowadzącym Jest ono uzależnione od wieku oraz masy pacjenta, a także rodzaju schorzenia. 

Każdorazowo tabletki Zinnat należy przyjmować po posiłku. Nie można tabletek rozdrabniać lub gryźć. Należy przyjmować je w całości, popijając szklanką wody. 

W przypadku trudności z przyjęciem tabletki w całości zaleca się wybranie formy zawiesiny. Należy przygotować ją zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji, a następnie natychmiast przyjąć. Gotowa zawiesina nie powinna być przechowywana. Granulat powinien być przygotowany z wykorzystaniem chłodnej wody. 

Podczas terapii z wykorzystaniem leku Zinnat należy przyjmować jedną postać preparatu. W zależności od możliwości, tabletki lub zawiesinę. Nie można stosować ich naprzemiennie. 

Antybiotyk Zinnat standardowo przyjmuje się przez 7 dni. W indywidualnych sytuacjach lekarz ma możliwość dopasowania tego czasu do konkretnego schorzenia. Wtedy może wahać się od 4 do nawet 21 dni (w przypadku boreliozy). Pacjent nie może samodzielnie przerwać antybiotykoterapii. W przypadku ustania objawów należy skontaktować się z lekarzem. 

Dorośli najczęściej zażywają antybiotyk Zinnat 2 razy na dobę. W zależności od rodzaju zakażenia, dawka jednorazowa to 250 mg lub 500 mg. 

Dzieci i osoby o wadze mniejszej niż 40 kilogramów również zażywają lek dwukrotnie w ciągu doby. Dawka standardowa to 125 mg na pojedynczą porcję. Dawka maksymalna w takiej sytuacji to 250 × 2. 

Zinnat – przeciwwskazania do stosowania

Najważniejszym przeciwskazaniem do stosowania leku Zinnat jest nadwrażliwość na substancję czynną lub składniki pomocnicze. Nie ma badań na temat ewentualnego podawania antybiotyku Zinnat dzieciom poniżej 2 miesiąca życia. 

Zinnat jest lekiem niezalecanym do przyjmowania w czasie ciąży. Ze względu na ograniczone dane i badania na temat wpływu preparatu na kobietę oraz płód. Należy rozważyć, czy korzyści płynące z zażycia leku przewyższą ewentualne skutki uboczne. 

Substancja czynna zawarta w leku Zinnat przenika do mleka matki. Z tego względu jest on niezalecany w trakcie karmienia piersią. 

Lek Zinnat zaburza wchłanianie estrogenów, co może skutkować zmniejszeniem skuteczności zażywanej antykoncepcji. 

Zinnat – możliwe działania niepożądane

Lek Zinnat może wywoływać niepożądane skutki uboczne. W trakcie jego zażywania mogą pojawić się niebezpieczne dla zdrowia oraz życia działania, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Są to m.in.:

  • rozlane zmiany skórne z łuszczącym się naskórkiem i pęcherzami, co może sugerować wystąpienie zespołu Stevensa-Johnsona, bądź toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka
  • wysypka skórka połączona z pęcherzami, które swoim wybarwieniem przypominają tarcze z obwódką
  • ciężka reakcja alergiczna

Objawy wymagające konsultacji z lekarzem to także ostra biegunka, zakażenie grzybicze oraz reakcja Jarischa-Herxheimera, objawiająca się dreszczami, bólami mięśni i głowy oraz wysypką. 

Objawy niepożądane i stopień bezpieczeństwa, przy prawidłowym zażywaniu i odpowiednio dobranej dawce dobowej, są takie same u dorosłych oraz dzieci. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *