Objawy

Skuteczne sposoby na katar i zatkany nos

Skuteczne sposoby na katar i zatkany nos

Zatkany nos zazwyczaj nie jest poważnym problemem zdrowotnym. Mimo to, jest uciążliwy i ciężko się go pozbyć. Katar i zatkany nos zwykle sprawiają, że nie czujesz zapachów ani smaków oraz masz problem z normalnym oddychaniem. Jak udrożnić nos szybko i skutecznie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na to, co zrobić na zatkany nos u ciebie i twojego dziecka.

Katar, zatkany nos – skąd się biorą te objawy?

Katar to jeden z podstawowych objawów przeziębienia. Organizm jest szczególnie podatny na takie infekcje w okresie jesiennym i zimowym. Czasem towarzyszy mu gorączka, bóle głowy lub mięśni, wyziębienie i osłabienie organizmu lub ból gardła i chrypka. Zatkany nos zwykle wskazuje na typową grypę.

Katar i zatkany nos pojawiają się przy stanach zapalnych śluzówki nosa i zatok. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce wskutek kontaktu z różnymi wirusami. Zdarza się też, że powodem zatkanego i zakatarzonego nosa jest bakteria lub grzyb. Nie zawsze jest to jednoznaczny powód do wizyty u lekarza. Katar często da się wyleczyć samodzielnie w domu.

Zatkany nos bez kataru – co to oznacza? 

Być może cierpisz na zatkany nos bez kataru? Taka sytuacja nie zawsze wskazuje na chorobę. Możesz odczuwać tę dolegliwość po kontakcie z różnymi czynnikami drażniącymi. Do takich należą:

  • suche powietrze;
  • wdychanie dymu papierosowego;
  • wdychanie drażniących substancji chemicznych;
  • duża ilość kurzu w pomieszczeniach;
  • zmiany temperatury;
  • reakcje alergiczne.

Domowe sposoby na zatkany nos

Katar, który trwa tydzień lub dwa potrafi mocno dać w kość. Zanim jednak sięgniesz po tabletki, wypróbuj te sprawdzone sposoby na zatkany nos:

  1. Kąpiel z wykorzystaniem olejków eterycznych lub świeżych ziół – na zatkany nos świetnie sprawdzi się eukaliptus, mięta, anyż, tymianek, szałwia, drzewo herbaciane, rumianek i rozmaryn.
  2. Z powyższych olejków lub ziół możesz też zrobić inhalację na zatkany nos. Nalej do dużej miski gorącą wodę. Dodaj do niej suszone lub świeże zioła albo kilka kropel olejków. Pochyl się nad naczyniem, wdychając gorące, aromatyczne powietrze. Odkażający i udrażniający efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli przykryjesz głowę ręcznikiem.
  3. Domowe sposoby na zatkany nos nie mogłyby być kompletne bez czosnku,szczególnie tego na surowo. Czosnek ma silne działanie antybakteryjne i odkażające. Możesz na przykład dodawać pokrojony lub przeciśnięty czosnek na kanapki. Świetnie sprawdzi się też letni napar z czosnku, miodu, imbiru, cytryny i kurkumy. Nie jest to smaczny napój, ale szybko postawi cię na nogi. Pamiętaj, że zarówno miód, jak i czosnek tracą swoje właściwości antyseptyczne i prozdrowotne w wysokich temperaturach.
  4. Witamina C ma zbawcze działanie na zatkany nos. Obojętnie, czy towarzyszy mu katar czy nie, powinieneś jeść duże ilości tej witaminy. Pomaga zmniejszyć obrzęk nosa i uszczelnić jego naczynia krwionośne. Najwięcej witaminy C znajdziesz w owocach dzikiej róży i czarnej porzeczce.
  5. By złagodzić dyskomfort możesz zakrapiać nos roztworem wody morskiej. Skrzydełka nosa smaruj maścią z witaminą A, rumiankiem lub majerankiem.

Co na zatkany nos, jeśli domowe sposoby nie wystarczają?

Jeżeli stosujesz powyższe metody a katar, zatkany nos i problemy z oddychaniem nie przechodzą, czas sięgnąć po silniejsze leki. Udaj się do lekarza lub farmaceuty, który wybierze odpowiedni dla ciebie preparat. Krople na zapchany nos raczej nie skrócą czasu jego trwania, ale złagodzą objawy przeziębienia. Najlepszym sposobem na to, jak udrożnić nos, będzie stosowanie skutecznego sprayu. Taki preparat redukuje obrzęk śluzówki i przyspiesza regenerację podrażnień.

Zatkany nos u dziecka – co robić? 

Dzieci wyjątkowo źle znoszą takie objawy, jak zapchany nos. Dla niemowląt jest to dość groźna dolegliwość, ponieważ takie maluchy nie potrafią oddychać przez usta. Do leczenia zapchanego nosa u dzieci należy podejść nieco inaczej.

Zatkany nos u dziecka powinieneś jak najszybciej udrożnić. Do tego celu użyj soli fizjologicznej lub morskiej. Nie stosuj preparatów przeznaczonych typowo dla dorosłych. Mają one zbyt silne działanie dla delikatnego organizmu dziecięcego. Postaraj się, aby pokój twojego dziecka był stale przewietrzony. Na zatkany nos u dziecka dobrze sprawdzą się inhalacje z łagodzącym rumiankiem.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu twojego dziecka. Powinno pić jak najwięcej zwykłej, niegazowanej wody. Na zatkany nos u dziecka powyżej 1. roku życia możesz stosować też miód oraz sok z malin lub dzikiej róży.

Zatkany nos to uciążliwy objaw. Na szczęście katar mija po 1, maksymalnie 2 tygodniach. Domowe sposoby na zatkany nos przeważnie wystarczają, aby uporać się z katarem. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej, udaj się do lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *