Choroby skóry

Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa? Jakie są przyczyny i metody leczenia tej choroby?

Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa? Jakie są przyczyny i metody leczenia tej choroby?

Świerzbiączka jest atopową chorobą skóry. Charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak świąd, suchość skóry, zaczerwienienia oraz zmiany skórne. Wyróżnia się kilka jej odmian. Postawienie właściwej diagnozy ma kluczowe znaczenie w kontekście sposobu i skuteczności leczenia. Musisz jednak pamiętać, że świerzbiączka nie ma tendencji do samoistnego ustępowania i na ogół odznacza się przewlekłym charakterem. Najczęściej dotyka dzieci, ale również i dorośli są narażeni na zachorowanie.

Świerzbiączka – jakie są przyczyny choroby?

To choroba, która ma ścisły związek z zaburzonym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Do jej powstawania przyczyniają się rozmaite czynniki. Naukowcy wskazują tu m.in. na:

  • uwarunkowane genetycznie skłonności do atopowych chorób skóry;
  • infekcje bakteryjne;
  • urazy psychogenne, np. stres;
  • choroby ogólnoustrojowe;
  • promienie światła słonecznego lub sztucznego, np. w solarium;
  • alergie pokarmowe i wziewne

Objawy świerzbiączki

Najważniejszymi objawami świerzbiączki są: bardzo silny i dokuczliwy świąd, zaczerwieniona i podrażniona skóra oraz widoczne zmiany na skórze. Ponadto skóra jest mocno przesuszona i ma skłonność do łuszczenia się. W zależności od odmiany świerzbiączka może dawać nieco inne symptomy. 

Świerzbiączka guzkowa

Świerzbiączka guzkowa powstaje pod wpływem czynników atopowych, bakteryjnych lub wirusowych. Jak sama nazwa wskazuje, towarzyszą jej licznie rozsiane po ciele twarde guzki o symetrycznym rozmieszczeniu. Powstają one w wyniku drapania swędzącej skóry.

Świerzbiączka letnia

Świerzbiączka letnia jest rezultatem wystawiania skóry na światło słoneczne. Atakuje przede wszystkim czoło, podbródek, uszy oraz przedramiona. Guzowate lub grudkowate wypryski pojawiają się na skórze pojedynczo albo w skupiskach. Naukowcy nie znają dokładnych przyczyn powstawania świerzbiączki letniej, niemniej najczęściej wskazują na aspekty autoimmunologiczne.

Zobacz także:  Swędząca, czerwona skóra, czyli pokrzywka – jak sobie z nią radzić?

Świerzbiączka w ciąży

Świerzbiączka w ciąży występuje głównie u kobiet, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Do rzadkości nie należą jednak przypadki zachorowań w kolejnych ciążach. Symptomy w postaci świądu i zmian skórnych powstających pod wpływem drapania dają o sobie znać przeważnie pomiędzy 25. a 30. tygodniem ciąży. Na ogół ustępują po porodzie. Świerzbiączka ciężarnych znana jest także pod nazwą świerzbiączki skazowej Besniera.

Świerzbiączka psychogenna

Objawami tej odmiany świerzbiączki są – oprócz świądu – rumień, grudki i pęcherzyki. Przyczyną powstawania świerzbiączki psychogennej są urazy psychiczne lub przewlekły stres, który wyniszcza organizm i bardzo osłabia układ odpornościowy.

Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa?

Jednym z mitów na temat atopowych chorób skóry jest przekonanie o ich zaraźliwości. Tymczasem świerzbiączka nie jest chorobą zaraźliwą. Nie zapominaj też o tym, że nie stanowi zagrożenia dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka. 

Świerzbiączka – diagnoza i leczenie

Zdiagnozowanie świerzbiączki nie jest łatwe, ponieważ jej objawy można pomylić z symptomami wielu innych chorób skóry. Dermatolog przeprowadza wywiad z pacjentem i dokonuje oględzin zmian na skórze. Zazwyczaj konieczne są również konsultacje z alergologiem. Sposób leczenia dopasowuje się do odmiany choroby:

  • świerzbiączka guzkowa leczona jest kortykosterydami i niesteroidowymi lekami przeciwświądowymi;
  • przy świerzbiączce letniej stosuje się farmakoterapię kortykosterydami;
  • świerzbiączka w ciąży wymaga miejscowego stosowania kortykosterydów i leków przeciwświądowych;
  • w przypadku świerzbiączki psychogennej należy ustalić, jaki czynnik psychogenny spowodował wystąpienie zmian na skórze, a następnie wyeliminować go.

Świerzbiączka – pielęgnacja skóry

Bez względu na to, jaką odmianę świerzbiączki u ciebie stwierdzono, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Trzeba ją nawilżać łagodnymi kosmetykami, które nie mają w składzie alkoholu i konserwantów. Im krótszy i naturalniejszy skład, tym lepiej. Osobom ze świerzbiączką zalecane są dermokosmetyki o właściwościach nawilżających i natłuszczających (emolienty) – bez problemu kupisz je w aptece. Poza tym przestrzegaj paru zasad:

  • nie myj się w gorącej wodzie;
  • na obszary ciała objęte zmianami skórnymi stosuj zimne okłady;
  • nie noś ubrań z materiałów, które podrażniają skórę, np. z wełny czy sztucznych tkanin.
Zobacz także:  Łojotokowe zapalenie skóry – skuteczne sposoby na tę dolegliwość

Świerzbiączka to przykra dolegliwość, która może obniżyć jakość życia pacjenta i wprawić w złe samopoczucie, a nawet stany depresyjne. Z tego względu niezmiernie ważne jest to, abyś należycie zatroszczył się o swoją kondycję psychiczną. Stosuj się do wskazówek lekarza i dbaj o skórę. Systematyczne przyjmowanie zapisanych leków i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków przyczynia się do znacznego zredukowania uciążliwych objawów.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Amelia pisze:

    Od jakiegoś czasu się zastanawiam, czy jest może jakaś możliwość, abym mogła zapisać do newslettera u was na stronie? Czy oferujecie taką możliwość? Zastanawia mnie to, bo bardzo lubię wasze teksty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *