Choroby skóry

Łojotokowe zapalenie skóry – skuteczne sposoby na tę dolegliwość

Łojotokowe zapalenie skóry – skuteczne sposoby na tę dolegliwość

Choroba, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, wiąże się z intensywną pracą gruczołów łojowych, które produkują duże ilości sebum. W konsekwencji na skórze tworzy się stan zapalny, następuje jej nadmierne rogowacenie i łuszczenie. Osoby dotknięte ŁZS szukają skutecznych sposobów na tę przypadłość – niestety współczesna medycyna nie może zagwarantować spektakularnych rezultatów. Chorobę da się jednak zaleczyć, choć nie ma pewności, że nie nastąpi jej nawrót.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła przypadłość, która dotyka dużą część społeczeństwa. Bardzo często pojawia się u młodych mężczyzn, będących w okresie dojrzewania. U kobiet może występować na przykład przy zespole policystycznych jajników. Nadmiernie łuszcząca się skóra może występować właściwie na całym ciele, jednak to ŁZS głowy i twarzy spędza chorym sen z powiek. Są to bowiem najbardziej widoczne strefy.

Mimo że łojotokowe zapalenie skóry jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych osób, można wyróżnić także inne grupy ryzyka. Wśród nich mamy między innymi:

  • osoby chorujące na cukrzycę;
  • dotkniętych nowotworami układu oddechowego i pokarmowego;
  • ludzi chorujących na zapalenie trzustki i zapalenie wątroby typu C;
  • osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania i chorobami psychicznymi;
  • osoby chorujące na alkoholizm;
  • zakażonych wirusem HIV.

Łojotokowe zapalenie skóry – charakterystyczne objawy

Objawy ŁZS pojawiają się w wielu miejscach na ciele, jednak uwagę zwracają zmiany w obrębie głowy. Tak właśnie objawia się łojotokowe zapalenie skóry – twarz może pokryć się łuszczącymi plamami w swojej środkowej części, a także w okolicy brwi, powiek i przy uszach. Wśród charakterystycznych symptomów dolegliwości występują także inne. Należy do nich rumień w miejscu, które zaatakowała choroba, a także włosy i skóra sprawiające wrażenie tłustych. Jeśli zmiany występują na owłosionej skórze głowy, ŁZS towarzyszy swędzenie, przerzedzanie włosów, a jeśli przypadek jest bardzo trudny, przypadłość prowadzi nawet do łysienia.

Zobacz także:  Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa? Jakie są przyczyny i metody leczenia tej choroby?

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Aby skutecznie leczyć łojotokowe zapalenie skóry, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Objawy przypominają bowiem inne dolegliwości skórne, takie jak egzema albo łuszczyca, a ich terapia przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku ŁZS. Po postawieniu diagnozy lekarz zwykle zaczyna od leczenia miejscowego za pomocą kremów, które zawierają substancje przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Jeśli to nie przyniesie efektu, sięga po farmakologię – leki zawierające sterydy, antybiotyki lub retinoidy.

Chory powinien zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny osobistej. Do pielęgnacji skóry z ŁZS należy używać delikatnych dermokosmetyków, które nie spowodują większych podrażnień. Ich skład powinien być wzbogacony między innymi o cynk, witaminy z grupy B, kwas hialuronowy i omega. Delikatnie oczyszczają, łagodzą podrażnienia, a przy tym wykazują działanie przeciwzapalne.

Czy można zapobiegać łojotokowemu zapaleniu skóry?

Osoby, które chcą zminimalizować ryzyko nawrotu ŁZS, powinny wprowadzić zmiany nawyków. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z używek takich jak alkohol i papierosy, a oprócz tego mocna kawa. Należy złagodzić dietę, eliminując z niej ocet i ostre przyprawy, wprowadzając świeże warzywa i lekkostrawne posiłki.

Najskuteczniejszym sposobem na łojotokowe zapalenie skóry jest przestrzeganie zaleceń lekarza, podjęcie leczenie oraz zmiana nawyków żywieniowych. W ten sposób można wyeliminować widoczne objawy i ograniczyć ryzyko nawrotu ŁZS.


Zobacz też:
Zobacz także:  Swędząca, czerwona skóra, czyli pokrzywka – jak sobie z nią radzić?
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *