Baza leków

Sirdalud – wskazania do stosowania, działanie, skutki uboczne

Czym jest lek Sirdalud i kiedy się go stosuje? Kto może go przyjmować, a którzy pacjenci powinni sięgać raczej po inne substancje? Najważniejsze informacje o tym preparacie na receptę znajdziesz poniżej.

Sirdalud – co to jest?

Sirdalud to lek wydawany jedynie na receptę, którego substancją czynną jest tyzanidyna. Substancja ta oddziałuje na znajdujące się w rdzeniu kręgowym neurony, co prowadzi do zahamowania impulsów powodujących nadmierne napinanie mięśni.

Lek jest dostępny w formie tabletek (4 mg) lub kapsułek (6 mg).

Sirdalud – zastosowanie

Lek Sirdalud stosowany jest w celu łagodzenia skurczów mięśniowych i obniżenia wzmożonego napięcia mięśniowego. Lek działa także przeciwbólowo, dlatego może być pomocny również dla pacjentów borykających się z niezwykle bolesnymi skurczami. Zalecany jest również osobom z przewlekłą spastycznością pochodzenia rdzeniowego lub kręgowego. 

Inne stany chorobowe, przy których często stosuje się Sirdalud, to:

  • rekonwalescencja po operacji przepukliny lub stawu biodrowego;
  • choroby neurologiczne charakteryzujące się wzmożonym napięciem mięśni (np. stwardnienie rozsiane);
  • przewlekłe i zwyrodnieniowe choroby rdzenia kręgowego;
  • udar naczyniowy mózgu;
  • porażenie mózgowe występujące u dorosłych, u których w przeszłości stwierdzono mózgowe porażenie dziecięce. 

Sirdalud – dawkowanie i droga podania

Lek Sirdalud podaje się doustnie, w formie kapsułek lub tabletek. Czas trwania terapii zawsze określa lekarz prowadzący. Leku nie wolno odstawiać bez wyraźnego polecenia lekarza. Nie można również nagle rezygnować z jego przyjmowania – zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i zwiększonej częstotliwości rytmu serca, które mogą doprowadzić do udaru mózgu. Zwykle to lekarz decyduje o zakończeniu terapii i sposobie zmniejszania dawek leku.

Zobacz także:  Luteina – skład, działanie, zastosowanie

Dawkowanie Sirdaludu dostosowywane jest zawsze do potrzeb pacjenta. 

  1. Najczęściej w przypadku leczenia bolesnych skurczów mięśni stosuje się dawkę 2–4 mg leku (3–4 razy na dobę).
  2. Jeśli celem jest łagodzenie wzmożonego napięcia mięśni, które towarzyszy chorobom neurologicznym, dawka ta jest wyższa i wynosi 12–24 mg leku na dobę. Nie zaleca się jednak przekraczać dawki 36 mg leku Sirdalud na dobę.
  3. Przy stosowaniu dawki dobowej przekraczającej 12 mg na dobę lekarz prowadzący będzie zlecał dodatkowe badania krwi, aby kontrolować pracę wątroby pacjenta (lek może ją uszkodzić). 

Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy jak senność, nudności, ciągłe zmęczenie oraz brak łaknienia – lek należy odstawić.

Szczególnie ostrożnie postępuje się w przypadku leczenia pacjentów w podeszłym wieku oraz chorych z niewydolnością nerek lub zaburzeniami czynności wątroby. Przyjmują oni minimalne dawki.

Sirdalud – przeciwwskazania do stosowania

Leku Sirdalud nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji – brak bowiem pewności, że jego stosowanie w tym szczególnym czasie jest bezpieczne.

Preparatu na bazie tyzanidyny nie podaje się także:

  • pacjentom z nietolerancją galaktozy lub niedoborem laktazy;
  • osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby;
  • pacjentom ze znacznym i trwałym podwyższeniem aktywności aminotransferaz (przekraczającym 3-krotnie lub więcej górną granicę normy);
  • osobom, które jednocześnie przyjmują silne inhibitory CYP1A2 (np. fluwoksaminy lub cyprofloksacyny). Podczas terapii skojarzonej zwiększa się ryzyko wystąpienia ciężkich skutków ubocznych, m.in. nasilonego niedociśnienia tętniczego, które doprowadzić może nawet do udaru mózgu.

Sirdalud – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, również Sirdalud może wywołać działania niepożądane.

Do najczęstszych efektów ubocznych jego stosowania należą: 

  • senność i zawroty głowy;
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
  • osłabienie mięśni;
  • zmęczenie.

Często występujące skutki uboczne przyjmowania leku (zwłaszcza w zwiększonych dawkach) to także bezsenność, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, nudności oraz przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy.

Zobacz także:  Structum – poznaj zastosowanie i dawkowanie leku!

Sirdalud w bardzo rzadkich przypadkach wywołuje tak groźne działania niepożądane jak omamy, stany splątania, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia (widzenie niewyraźne), omdlenia, zapalenie lub niewydolność wątroby i osłabienie.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *