Baza leków

Propranolol – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Kiedy można zażywać Propranolol? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Od jakiego wieku można go stosować?

Propranolol to skuteczny i często zalecany lek. Należy do grupy beta-blokerów. Może być stosowany w terapii różnych schorzeń – łagodzi objawy migreny, nadciśnienia oraz dławicy piersiowej. Z powodzeniem stosowany w terapii niwelowania lęków oraz drżenia samoistnego.

Propranolol – co to jest?

Propranolol jest lekiem charakteryzującym się wpływem na układ krążenia. Zaliczany do beta-blokerów. Jest to środek wydawany wyłącznie na receptę i należy zażywać go zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Substancją czynną zawartą w leku jest chlorowodorek propranololu. Jego kluczowym działaniem jest spowolnienie czynności mięśnia sercowego oraz przewodnictwa węzła przedsionkowo-komorowego. Dodatkowo pozwala obniżyć zużycie tlenu w sercu, a także obniża ciśnienie krwi i działa przeciwarytmicznie. 

Lek Propranolol występuje pod dwiema nazwami handlowymi. Jedna z nich oferuje tabletki powlekane o dawce 10 i 40 mg, natomiast druga dodatkowo także w formie roztworu do wstrzykiwania o dawce 1 mg w ampułce. 

Propranolol – zastosowanie

Wskazaniem do stosowania leku Propranolol są liczne choroby dotykające układ sercowo-naczyniowy. Przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • kardiomiopatia przerostowa zwężająca,
  • dławica piersiowa,
  • komorowe i nadkomorowe zaburzenia rytmu serca,
  • drżenia samoistne.

Warto mieć na uwadze także fakt, że lek Propranolol może być stosowany w terapii długotrwałej oraz zapobiegawczej. Zwłaszcza w przypadku migren, nadczynności tarczycy oraz w czasie następującym po przeżytym ostrym zawale. 

Propranolol podawany jest także pacjentom cierpiącym na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego spowodowanego żylakami przełyku. 

Lek Propranolol w formie roztworu podaje się pacjentom w stanie ostrym, w sytuacji gdy konieczne jest natychmiastowe leczenie. Najczęściej zdarza się to podczas przełomu tarczycowego oraz przy zaburzeniach rytmu serca. 

Propranolol – dawkowanie i droga podania

Lek Propranolol, jeśli występuje w postaci tabletek, należy przyjmować doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Dobór dawki oraz częstotliwości przyjmowania uzależniony jest wieku i masy pacjenta, a także od rodzaju schorzenia. 

Zobacz także:  Chlorchinaldin – poznaj zastosowanie i dawkowanie preparatu!

W przypadku stosowania leku w leczeniu nadciśnienia tętniczego zalecaną dawką w ujęciu dobowym jest od 160 do 320 mg. Najczęściej lek zażywa się dwukrotnie w ciągu doby, jeśli terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można podnosić ją stopniowo, raz na tydzień. 

Dawką zalecaną w terapii drżeń samoistnych jest 40 mg przyjmowane dwukrotnie lub trzykrotnie w ciągu doby, w zależności od konieczności. 

W przypadku konieczności zażycia leku Propranolol w formie roztworu zalecaną dawką jest 1 mg co 2 minuty, aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu. Maksymalna dzienna dawka przy pacjentach przytomnych to 10 mg, natomiast u pacjentów w znieczuleniu – 5 mg. 

Propranolol – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Propranolol jest nadwrażliwość na zawarte w nim substancje czynne, bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych. 

Dodatkowo należy unikać jego zażywania przez pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową. Może doprowadzić to do bardzo ryzykownego skurczu oskrzeli, duszności oraz trudności w oddychaniu. 

Przeciwskazaniem do stosowania leku Propranolol jest również występowanie schorzeń współistniejących, takich jak:

  • kwasica metaboliczna,
  • ciężkie niedożywienie,
  • dusznica bolesna,
  • niewydolność serca,
  • wstrząs kardiogenny,
  • cukrzyca,
  • hipoglikemia,
  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • niskie ciśnienie tętnicze,
  • bradykardia,
  • zespół chorego węzła zatokowego.

Leku Propranolol nie należy stosować także u pacjentów cierpiących na nieleczony guz chromochłonny. 

Preparat ten powinien być zażywany ze szczególną ostrożnością przez pacjentów chorujących na marskość wątroby, niewydolność nerek oraz cukrzycę

Propranolol – możliwe działania niepożądane

Lek Propranolol może wywoływać działania niepożądane. Najczęściej jest to bradykardia oraz zaburzenia snu i koszmary. Rzadziej spotykane jest także sinienie kończyn, uczucie zmęczenia oraz wystąpienie choroby Raynauda. 

U pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne można zauważyć czasowe nasilenie objawów. 

Podczas zażywania Propranololu zalecane jest całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. Możliwe interakcje są trudne do przewidzenia, a zawartość alkoholu we krwi obniża stężenie substancji czynnej leku. 

Zobacz także:  Tardyferon – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Propranolol jest niezalecany zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia piersią. Substancja czynna przenika do mleka. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może podjąć decyzję o konieczności podania leku, lecz jedynie gdy korzyści przewyższają ryzyko. 

Lek Propranolol zawiera laktozę oraz sacharozę. Pacjenci cierpiący na nietolerancję powinni poinformować o tym lekarza. 

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://klinikaurodywarszawa.pl/


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *