Choroby skóry

Rogowacenie mieszkowe – jak leczyć nieprawidłowe złuszczanie naskórka?

Rogowacenie mieszkowe – jak leczyć nieprawidłowe złuszczanie naskórka?

Skóra jest największym pod względem powierzchni organem w twoim ciele. Jej stan zależy od wielu czynników. Jedną z chorób, czy też jak twierdzą niektórzy defektów kosmetycznych, może być rogowacenie mieszkowe. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Czym jest rogowacenie mieszkowe?

Rogowacenie mieszkowe jest chorobą skóry, czyli schorzeniem natury dermatologicznej. Polega ono na tym, że miejsca, z którego wyrastają włoski na skórze, są objęte stanem zapalnym. W wyniku tego stają się zaczerwienione, twarde, swędzą lub pieką, a wokół mieszków włosowych tworzą się krosty sprawiające dyskomfort lub nawet ból.

Za ten kosmetyczny defekt często uznaje się rogowacenie okołomieszkowe skóry – keratosis pilaris. Możesz rozpoznać je po tym, że skóra jest szorstka, ma tzw. gęsią skórkę oraz wypryski pojawiające się na owłosionych miejscach – na nogach, ramionach, policzkach, przedramionach, pośladkach, a nawet brwiach. Rogowacenie dotyka naskórka i mieszków włosowych.

Występuje ono dosyć często – szacuje się, że nawet do 80 proc. nastolatków i około 40 proc. dorosłych cierpi na tę dolegliwość. Niestety rogowacenie okołomieszkowe u dzieci również nie jest rzadkim zjawiskiem. 

Przyczyny rogowacenia mieszkowego

Do rogowacenia mieszkowego dochodzi w wyniku zaburzenia procesów keratynizacji naskórka, które przebiega z nadmiernym tworzeniem substancji rogowej. Przez niedostateczne usuwanie jej z powierzchni skóry, odkłada się ona w bezpośrednim sąsiedztwie mieszków włosowych. Keratyna to inaczej białko, które występuje naturalnie w zewnętrznych warstwach skóry. Wiedz też, że jest ono jednym z budulców włosa. Nadmierna ilość keratyny ma skłonność do gromadzenia się w wierzchniej warstwie naskórka i gruczołów łojowych, a czasem ulega ona utlenieniu, które tworzą zmiany zaskórnikopodobne. Nadprodukcja ta skutkuje szybszym zanieczyszczeniem się skóry i pojawieniem się problemu blokowania porów. Rogowacenie naskórka, sucha skóra, zgrubienia i przerosty mogą prowadzić do powstawania blizn i przebarwień.

Zobacz także:  Łojotokowe zapalenie skóry – skuteczne sposoby na tę dolegliwość

Jeśli cierpisz na rogowacenie mieszkowe skóry, na pogorszenie stanu i wyglądu poszczególnych części twojego ciała wpływają:

  • nadmierna suchość skóry;
  • zaburzenia naczynioruchowe;
  • zaburzenia endokrynologiczne, w tym przede wszystkim niedoczynność tarczycy.

Czy rogowacenie skóry okołomieszkowe jest dziedziczne? 

Na ogół, jeśli rodzice chorują na rogowacenie mieszkowe, u dzieci najpewniej też ono nastąpi. Wszystko przez to, że należy ono do chorób uwarunkowanych genetycznie, dziedziczonych z pokolenia na pokolenie. Możesz znaleźć w literaturze naukowej informacje o tym, że przyczyną rozwoju rogowacenia mieszkowego jest osobnicza skłonność uwarunkowana genetycznie, z dominującym typem dziedziczenia.

Jednocześnie rogowacenie okołomieszkowe wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A w organizmie. Niekoniecznie musi ono wynikać z przekazywanych genetycznie skłonności. 

Czym jest rogowacenie skóry nabyte?

Wyróżnia się także rogowacenie skóry nabyte, które spowodowane jest przede wszystkim nadmiernym jej wysuszeniem. Przesuszanie naskórka prowadzi do zaburzenia właściwego procesu rogowacenia, w związku z tym wszystkie obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, ale po prostu zalegają na powierzchni twojego ciała.

Najczęstsze objawy rogowacenia przymieszkowego

Rogowacenie przymieszkowe, okołomieszkowe i mieszkowe to trzy określenia jednego schorzenia, które może mieć wiele różnych objawów. Jeżeli rozpoznajesz u siebie objawy tej choroby, umów się wizytę u dermatologa, który przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. Zaleci stosowane miejscowo preparaty z mocznikiem i kąpiele z dodatkiem soli, może też przypisać preparaty witaminowe.

Najczęściej w przebiegu rogowacenia mieszkowego pojawiają się zmiany na skórze w postaci czerwonych grudek w miejscu wyrastania włosów, które mogą przypominać gęsią skórkę. U mężczyzn na ogół zauważalne są one na twarzy i dekolcie, gdzie najczęściej włosy są golone, zaś u kobiet pod pachami, w pachwinach, na nogach czy na rękach, czyli w miejscach depilowanych. Grudki są suche i nie zawierają ropy. Stan skóry może ci się pogarszać w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra narażona jest na przesuszenie.

Zobacz także:  Świerzbiączka – czy jest zaraźliwa? Jakie są przyczyny i metody leczenia tej choroby?

Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie

Cierpisz na rogowacenie mieszkowe? Leczenie tego schorzenia polega na uzupełnieniu w pierwszej kolejności niedoborów witaminowych. U osób cierpiących na rogowacenie przymieszkowe konieczne jest suplementowanie naturalne i przy użyciu produktów aptecznych, np. witaminy A i C.  Możesz sięgnąć po maść z nagietka czy maść witaminową o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie skóry.

Stan skóry może poprawić, jeśli będziesz stosować regularnie gruboziarniste peelingi, masaże szorstką gąbką czy rękawicą. Uważaj jednak przy tym, żeby zbyt mocno nie trzeć skóry, by nie powstały zadrapania. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do zakażenia i nasilenia się twojej dolegliwości.

Właściwie leczenie rogowacenia mieszkowego nie dotyczy przyjmowania określonych leków, ale obejmuje odpowiednią pielęgnację skóry. Możesz sięgnąć przy tym po dedykowane dermokosmetyki o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, jakie preparaty będą korzystnie działać na kondycję twojej skóry z problemem rogowacenia okołomieszkowego.

Co zawierają kosmetyki dla osób z rogowaceniem skóry?

Skład preparatów i środków na rogowacenie mieszkowe zawiera zazwyczaj:

  • panthenol – łagodzi podrażnienia;
  • kwas salicylowy o stężeniu 2 proc. –  pomaga on w oddzielaniu się martwych warstw naskórka i usuwaniu zrogowaceń;
  • masło shea – ma właściwości ochronne;
  • alantoinę – wpływa na przyspieszenie gojenia uszkodzonego naskórka;
  • moczniki – nawilża i zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka.

Dobry skład wybranych dermokosmetyków powinien zagwarantować ci właściwą, ukierunkowaną pielęgnację skóry nadmiernie suchej, ze skłonnością do rogowacenia. Korzystaj z nich w szczególności zimą, podczas opalania się i depilacji.

Jak leczyć samodzielnie rogowacenie mieszkowe? Domowe sposoby

Niestety, nie ma w pełni skutecznych, zawsze sprawdzających się sposobów na leczenie rogowacenia okołomieszkowego skóry, ale można łagodzić jego objawy. Są też i sprawdzone, domowe sposoby na rogowacenie mieszkowe. W leczeniu rogowacenia okołomieszkowego pomocne mogą okazać się ciepłe kąpiele z dodatkiem soli. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie. Lepiej nie leż zbyt długo w gorącej wodzie, a wykorzystaj kąpiel z emolientami, które łagodzą rogowacenie okołomieszkowe. Dieta również ma znaczenie dla rozwoju schorzenia i niwelowania jego objawów. Pij dużo wody i prowadź zbilansowaną, zdrową dietę.

Zobacz także:  Swędząca, czerwona skóra, czyli pokrzywka – jak sobie z nią radzić?

Zobacz też:
Archiwum: marzec 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Amelia pisze:

    Jestem pewna, że gdzieś kiedyś słyszałam o czymś takim jak rogowacenie mieszkowe, ale nie mam pojęcia, gdzie dokładnie. Dzięki Wam mogłam nieco odświeżyć swoją wiedzę, więc jestem za to niezmiernie wdzięczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *