Baza leków

Relanium – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Czy niezbędna jest recepta? W jakim celu zażywa się Relanium? Czy można podawać dzieciom?

Relanium to wydawany na receptę lek nasenny i uspokajający. Pozwala złagodzić objawy wielu schorzeń, zarówno psychiatrycznych, jak i neurologicznych. Stosowany u pacjentów przygotowujących się do operacji w znieczuleniu ogólnym. 

Relanium – co to jest?

Relanium to dostępny jedynie na receptę lek o działaniu uspokajającym, nasennym i przeciwlękowym. Zawartą w nim substancją czynną jest diazepan. Jest to pochodna benzodiazepiny, charakteryzująca się przedłużonym działaniem. Relanium można spotkać w formie tabletek o dawce 2 mg oraz 5 mg, a także zawiesiny doustnej o dawce 2 mg/5 ml. W sytuacjach awaryjnych stosuje się także Relanium w formie roztworu podawanego w zastrzyku, posiada on dawkę 5 mg/ml. 

Działanie uspokajające, jakim charakteryzuje się lek Relanium, wynika z działania hamującego układ nerwowy oraz odruchy nerwowe. 

Relanium – zastosowanie

Lek Relanium jest zalecany w terapii różnorodnych schorzeń lękowych. Przede wszystkim jest skutecznym środkiem nasennym oraz uspokajającym. Wykazuje działanie przeciwdrgawkowe oraz obniżające napięcie mięśni. 

Z tego względu z powodzeniem stosuje się go w psychiatrii oraz neurologii. Skutecznie łagodzi objawy bezsenności, silnych stanów lękowych, stanów drgawkowych, tężca, a także spazmów mięśni. 

Może być zażywany również w celu kontroli spastyczności pochodzenia ośrodkowego, np. przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym. 

Lek Relanium można zastosować doraźnie u pacjentów w trakcie leczenia alkoholowego, po nagłym odstawieniu. 

Relanium z zasady podawane jest wyłącznie dorosłym, lecz w procesie przygotowania dziecka powyżej 6 roku do życia do zabiegu w znieczuleniu ogólnym lekarz może podjąć decyzję o podaniu. Również w przypadku potrzeby kontroli napięcia oraz spastyczności, można wdrożyć terapię Relanium. Niezalecane jest jednak stosowanie leku w celach nasennych i uspokajających. 

Relanium – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Relanium powinno być każdorazowo ustalane indywidualnie podczas konsultacji ze specjalistą. Należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki fizyczne pacjenta, ale przede wszystkim także nasilenie oraz przyczynę wystąpienia dolegliwości. 

Relanium – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do podawania leku Relanium jest nadwrażliwość na substancję czynną lub składniki pomocnicze. Dodatkowo nie należy podawać Relanium pacjentom cierpiącym na:

  • depresję oddechową,
  • bezdech senny,
  • miastenie,
  • ciężką niewydolność wątroby,
  • ciężką niewydolność oddechową.

Przeciwskazaniem do podania leku Relanium może być także fobia, przewlekła psychoza oraz natręctwa. 

Roztwór leku Relanium nie może być podawany noworodkom oraz wcześniakom, natomiast zawiesina jest niewskazana do ukończenia 1 roku życia. 

U pacjentów posiadających zdiagnozowane zaburzenia pracy wątroby należy zachować szczególną ostrożność. 

Relanium – możliwe działania niepożądane

W zależności od formy podania leku działania niepożądane mogą być inne. Przede wszystkim w trakcie terapii z wykorzystaniem leku Relanium obowiązuje absolutny zakaz spożywania alkoholu. 

Relanium bardzo negatywnie wpływa także na rozwój płodu. Kobiety w ciąży, zwłaszcza w I oraz III trymestrze nie mogą zażywać tego preparatu. 

Podczas karmienia piersią substancja czynna zawarta w leku Relanium przenika do mleka matki. Jego zażywanie jest niezalecane. 


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *