Baza leków

Pyrantelum – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się Pyrantelum? Czy jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży?

Pyrantelum to lek przeciwpasożytniczy dostępny bez recepty. Można stosować go od 2 roku życia. Występuje w formie zawiesiny i tabletek. Jest zalecany w leczeniu owsicy. Przeczytaj, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.  

Pyrantelum – co to jest?

Pyrantelum jest lekiem dostępnym bez recepty. Charakteryzuje się działaniem przeciwpasożytniczym. Nie podlega refundacji. Lek ten występuje na rynku pod dwiema nazwami handlowymi:

  • lek Pyrantelum Medana, o dawce 250 mg/5 ml, w postaci zawiesiny doustnej, w każdym opakowaniu znajduje się butelka o pojemności 15 ml;
  • lek Pyrantelum Polpharme w formie tabletek o dawce 250 mg, w opakowaniu znajdują się 3 tabletki.

Substancja czynną znajdującą się w leku Pyrantelum jest pyrantel, występujący pod postacią embonianu. Jest to środek stosowany w celu odrobaczenia jelit zaatakowanych przez owsiki. Charakteryzuje się działaniem paraliżującym mięśnie pasożytów znajdujących się w ciele człowieka. Ze względu na unieruchomienie, mogą zostać wydalone zgodnie z naturalną perystaltyką jelit. 

Lek nie wpływa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, nie powoduje także migracji pasożytów. Dzięki temu mogą zostać usunięte na wczesnym stadium rozwoju. 

Pyrantelum – zastosowanie

Lek Pyrantelum jest zalecany w przypadku zdiagnozowania owsicy. Zawiesina produkowana przez firmę Medana może być stosowana na zakażenie u dzieci od 2 roku życia, tabletki natomiast dopiero po 6. roku życia. Wynika to z formy podania. 

Pyrantelum – dawkowanie i droga podania

Lek Pyrantelum, w zależności od producenta może mieć formę zawiesiny lub tabletek. Obie te formy należy przyjmować drogą doustną. Dawkowanie leku Pyrantelum należy dostosować do masy ciała. 

Pyrantelum w formie zawiesiny powinna być dawkowana w przeliczeniu 11 mg na kilogram masy ciała. Należy przyjąć dwie dawki w odstępie 2 tygodni. Zawiesinę najlepiej zastosować w trakcie posiłku lub chwilę po. Przed zażyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelkę, aby zawiesina uzyskała jednolitą konsystencję. 

Lek Pyrantelum w formie tabletek również należy dostosować do masy ciała. Jest to preparat, który także przyjmuje się dwukrotnie, w odstępie 2 tygodni. 

Na jedną dawkę może przypadać od 1 do 4 tabletek:

  • 17-28 kg – 1 tabletka
  • 29-39 kg – 1,5 tabletki 
  • 40-50 kg – 2 tabletki 
  • 51-62 kg – 2,5 tabletki 
  • 63-75 kg – 3 tabletki 
  • powyżej 75 kg – 4 tabletki 

W przypadku tabletek również zalecane jest zażywanie w trakcie lub tuż po posiłku. 

Pyrantelum – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do zażywania leku Pyrantelum jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze. 

Niewskazane jest stosowanie leku Pyrantelum w trakcie terapii miastenii, a także podczas przyjmowania piperazyny. 

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Pyrantelum przez pacjentów cierpiących na zaburzenia czynności wątroby. 

Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Jedynym wyjątkiem jest indywidualna decyzja lekarza, który uzna, że korzyści z zażywania leku przewyższa potencjalne ryzyko. W trakcie laktacji, przy konieczności zażycia preparatu należy odstawić dziecko. 

Pyrantelum – możliwe działania niepożądane

Lek Pyrantelum rzadko wykazuje możliwe działania niepożądane. Najczęściej są one dość nieszkodliwe. Zdarzają się przypadki wystąpienia:

  • bezsenności lub nadmiernej senności,
  • bólu głowy,
  • zawrotów głowy,
  • nudności i wymiotów,
  • biegunki i bólu brzucha,
  • zaburzeń łaknienia,
  • wysypki alergicznej.

Bardzo rzadko występującymi skutkami ubocznymi zażywania leku Pyrantelum mogą być także zaburzenia słuchy, dezorientacja i gorączka. W razie wystąpienia objawów budzących niepokój, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *