Baza leków

Nifuroksazyd – co to jest? Preparat na biegunkę dostępny bez recepty. Dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Zmagasz się z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym? Cierpisz na przewlekłą lub ostrą biegunkę? W takim razie Nifuroksazyd może okazać się skutecznym lekiem właśnie dla Ciebie. Preparat dostępny jest bez recepty lub w określonych przypadkach sprzedawany jest z jej okazaniem.

Nifuroksazyd – co to jest?

Nifuroksazyd jest lekiem przeznaczonym do stosowania w stanach zatrucia pokarmowego lub przewlekłych i ostrych biegunek. Preparat należy do środków przeciwbakteryjnych i może być wykorzystywany przez osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły 7. rok życia.

Substancja czynna zawarta w leku to nifuroksazyd, a pozostałe składniki, to m.in.: 

  • skrobia kukurydziana;
  • sacharoza;
  • żelatyna; 
  • dwutlenek tytanu;
  • tlenek żelaza;
  • stearynian magnezu. 

Termin ważności leku upływa zawsze ostatniego dnia podanego na blistrach lub opakowaniu miesiąca. Należy przechowywać go w miejscu niewidocznym dla dzieci i unikać spożywania po upływie terminu ważności. Preparat jest dostępny pod postacią kapsułek twardych, tabletek powlekanych i zawiesiny doustnej.

Przeciwbiegunkowe i przeciwbakteryjne działanie leku polega na zahamowaniu aktywności dehydrogenaz. Do tego preparat obniża syntezę białek, a przy tym nie zaburza równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym. Do tego nie wchłania się z przewodu pokarmowego i nie powoduje powstawania szczepów bakterii opornych na działanie leku. 

Nifuroksazyd – zastosowanie

Lek Nifuroksazyd stosuje się w celu leczenia ostrych i przewlekłych biegunek oraz innych schorzeń związanych z układem pokarmowym.

Preparat wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita. Substancja czynna działa bezpośrednio na określone gatunki bakterii, przez co skutecznie niweluje objawy biegunki. 

Warto wiedzieć, że Nifuroksazyd nie niszczy niechorobotwórczych bakterii, które prawidłowo funkcjonują w układzie pokarmowym

Nifuroksazyd – dawkowanie i droga podania

Maksymalna dawka Nifuroksazydu u osób dorosłych to 1 kapsułka przyjmowana 4 razy na dobę, najlepiej w odstępach co około 6 godzin. Lek zawsze stosuje się doustnie, a tabletki należy połykać w całości. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości płynów w trakcie stosowania środku, na przykład popijając go szklanką wody. Co więcej, w trakcie leczenia Nifuroksazydem nie wolno zapominać o stałym nawadnianiu organizmu. Niezbędne jest przyjmowanie dużą ilość płynów, w tym wody, słodkich i aromatyzowanych napojów.

Zobacz także:  Polprazol – poznaj skład, zastosowanie i przeciwwskazania

Jeśli objawy nie ustąpią po 3 dniach od rozpoczęcia terapii, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zalecane dawki przyjmowania leku Nifuroksazydu:

  • osoby dorosłe – maksymalnie 800 mg leku w 2–4 dawkach;
  • dzieci powyżej 6 roku życia – 600–800 mg leku w kilku dawkach podzielonych;
  • dzieci poniżej 6 roku życia – lek może być przyjmowany tylko w postaci zawiesiny. 

Nifuroksazyd – przeciwwskazania do stosowania

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub nadwrażliwość na dowolny ze składników aktywnych lub pomocniczych leku, nie może on spożywać Nifuroksazydu. Najczęściej występujące reakcje alergiczne to opuchnięcie twarzy, warg i duszności. Dzieci poniżej 7. roku życia mogą przyjmować lek tylko w postaci zawiesiny, ponieważ mogą one mieć problem z połknięciem tabletki.

W przypadku przyjmowania innych leków należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji preparatem Nifuroksazyd, ponieważ zmniejsza on wchłanianie innych środków. 

Co więcej, kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące dziecko powinny przed zażyciem leku skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, ponieważ substancje zawarte w środku mogą mieć negatywny wpływ na mleko matki lub prawidłowy rozwój dziecka.

Nifuroksazyd – możliwe działania niepożądane

W niektórych przypadkach reakcja uczuleniowa może spowodować specyficzne działania niepożądane. Do najczęściej występujących należą bóle brzucha, nudności, biegunka lub wymioty. Ponadto w rzadkich przypadkach mogą występować wysypki, swędzenie i inne reakcje skórne. Wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Nifuroksazyd to skuteczny lek przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny, który zapewnia efektywne leczenie biegunki i innych problemów związanych z układem pokarmowym.


Zobacz też:
Zobacz także:  Debretin – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *