Porady medyczne

E-recepta za darmo w internecie? Sprawdzamy, czy to możliwe!

E-recepta za darmo w internecie? Sprawdzamy, czy to możliwe!

Zamawianie recepty online jest wbrew pozorom bardzo proste, cała procedura wymaga jedynie obycia z komputerem lub smartfonem. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak się za to zabrać oraz czy możliwa jest e-recepta online za darmo. Zapraszamy do lektury!

Zamawianie recepty online — jak to działa?

Zamawianie recepty online może być kłopotliwe dla pacjentów w starszym wieku. Tymczasem e-recepta to rozwiązanie, które ma za zadanie ułatwiać życie, a nie je komplikować. Dokument na leki można uzyskać bez konieczności fizycznej obecności w gabinecie lekarza, zatem jest to bardzo dobra opcja dla osób o ograniczonej mobilności, osłabionych, po przebytych urazach lub chorujących przewlekle.

Zamawianie recepty online wymaga jedynie odwiedzenia strony internetowej podmiotu medycznego, który realizuje takie usługi medyczne zdalnie. Przykładem jest strona NaszaRecepta.pl, platforma, która współpracuje z lekarzami wszystkich specjalności i umożliwia szybkie zamawianie e-recept oraz e-zwolnień. Korzystając z portalu, można szybko uzyskać pomoc ze strony lekarza, przez 7 dni w tygodniu. W tym celu wystarczy wypełnić prosty formularz — podać nazwę leku, objawy, z powodu których jest on przyjmowany). Następnie pozostaje oczekiwać na kontakt ze strony lekarza.

Ile ważna jest e-recepta? Gdzie to sprawdzić?

Dane dotyczące e-recepty trafiają automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta, kody do zakupu leków są również wysyłane SMS-em oraz e-mailem. Jak sprawdzić, ile ważna jest e-recepta? W tym celu wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego lub poprzez e-dowód. Inne rozwiązanie to skorzystanie ze specjalnej aplikacji, dostępnej bezpłatnie w sklepie Google Play lub Apple Store.

Zazwyczaj data ważności recepty wynosi 30 dni, jednak od tej zasady są wyjątki. Antybiotyki przeznaczone do stosowania wewnętrznie trzeba wykupić szybciej, bo do 7 dni, natomiast leki narkotyczne lub leki immunosupresyjne mają dłuższy termin (nawet do 365 dni na realizację e-recepty). Poza tym, ile ważna jest e-recepta, pacjent zyskuje dostęp także do innych istotnych danych, takich jak:

  • data wystawienia recepty,
  • dane lekarza, który wystawił receptę,
  • przepisany lek (nazwa, postać farmaceutyczna, zalecane przez lekarza dawkowanie),
  • informacja o przysługującej refundacji.

Zamawianie recepty online jest proste. A realizacja?

Gdy już e-recepta online została zamówiona, jej realizacja wymaga udania się do apteki. Farmaceuta potrzebuje jedynie 4-cyfrowego kodu e-recepty oraz numeru PESEL pacjenta, resztę informacji uzyskuje automatycznie. Zamiast podawania danych liczbowych możliwe jest również pokazanie ekranu urządzenia mobilnego, na którym wyświetlony jest kod QR danej recepty. Farmaceuta może zeskanować taki kod i w odpowiedzi system mu podpowie, jakie leki przygotować.

Poza wizytą w aptece, leki z e-recepty można wykupić także zdalnie, bez czekania w kolejkach w aptece. W tym celu wystarczy skorzystać z oferty apteki, która prowadzi sprzedaż całodobowo przez Internet. Zamówienia składane online są realizowane automatycznie, zwykle w ciągu 1-2 dni roboczych. Opłacone leki (za pomocą przelewu, bezpośrednio z karty płatniczej lub BLIK-iem) można odebrać we wskazanym punktu odbioru na terenie apteki. Natomiast jeśli chodzi o preparaty bez recepty, są one wysyłane kurierem, specjalistycznym pojazdem służącym do transportu produktów medycznych lub do paczkomatu.

Czy możliwa jest e-recepta online za darmo?

Czy istnieje coś takiego jak e-recepta online za darmo? Tak, ponieważ recepta elektroniczna jest, sama w sobie bezpłatna. Za jej wystawienie się nie płaci, podobnie jak za wystawienie L4 online. Pacjent powinien natomiast uiścić płatność za prywatną wizytę u lekarza, która w tym przypadku jest organizowana zdalnie, przez telefon lub za pośrednictwem internetowego czatu. Zazwyczaj taka opłata nie przekracza 100-150 złotych.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *