Porady medyczne

Czy zawsze możesz uzyskać zwolnienie lekarskie online? Odpowiadamy!

Czy zawsze możesz uzyskać zwolnienie lekarskie online? Odpowiadamy!

Zwolnienie lekarskie online to L4, które można otrzymać przez Internet, bez konieczności udawania się na wizytę stacjonarną do lekarza. Jak działa zwolnienie lekarskie elektroniczne? Co jest potrzebne, aby móc z niego skorzystać i czy trzeba zgłaszać ten fakt u pracodawcy? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Jak działa zwolnienie lekarskie internetowe?

Zwolnienie lekarskie internetowe (inaczej zwolnienie lekarskie elektroniczne lub L4 online) działa podobnie jak klasyczne zwolnienie lekarskie, które otrzymujemy podczas wizyty w gabinecie lekarza. L4 wystawione przez Internet uzasadnia nieobecność pracownika w zakładzie pracy, potwierdza także niezdolność do pracy przez określony czas. Różnica polega na formie konsultacji z lekarzem — w przypadku elektronicznego L4 pacjent może odbyć z lekarzem rozmowę telefoniczną lub chat online. Nie ma zatem potrzeby, aby udawać się osobiście do przychodni.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne — co jest potrzebne do skorzystania z niego?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne jest dostępne dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku pozostałych rodzajów współpracy (umowa o zlecenie, umowa o dzieło, umowa B2B), pracownik musi wykupić dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe, żeby przysługiwało mu L4. Aby lekarz mógł wystawić zwolnienie lekarskie internetowe, potrzebne są następujące dane:

● NIP zakładu pracy,

● numer PESEL pracownika.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać L4 bez udawania się na wizytę u lekarza? Najprostszy i najszybszy sposób to zwolnienie lekarskie online przez Internet. Platformy, które wystawiają tego typu dokumenty, są prowadzone przez wiarygodne podmioty medyczne, ich zalety to dostępność przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz możliwie uproszczony proces wystawienia zwolnienia lekarskiego elektronicznego. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, podaniu danych niezbędnych do wystawienia L4 online oraz uiszczeniu opłaty za konsultację z lekarzem, zaświadczenie może zostać wydane nawet w ciągu kilku minut.

Zwolnienie lekarskie internetowe — kto może je wystawić? Ile to kosztuje?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne może zostać wystawione przez lekarza dowolnej specjalności — kardiologa, ortopedę, ginekologa czy też psychiatrę. Również asystent medyczny jest upoważniony do wystawienia takiego dokumentu w imieniu lekarza. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla osób, którym udanie się na wizytę do gabinetu sprawiłoby jakąś trudność, np. niepełnosprawnych, niezmotoryzowanych lub przewlekle chorych. Dzięki L4 online wiele przypadłości może zostać wyleczonych bez wychodzenia z domu.

Ile kosztuje zwolnienie lekarskie internetowe? Wystawienie takiego zaświadczenia nie wiąże się z żadnymi opłatami, podobnie jak w przypadku e-recepty. Natomiast opłatą objęta jest konsultacja prywatna z lekarzem, w formie teleporady lub czatu. Cena wynosi około 50-100 złotych, w zależności od cennika danego specjalisty oraz podmiotu medycznego, który organizuje wizytę zdalną.

Jak wygląda L4 online? Czy trzeba informować o zwolnieniu pracodawcę?

Zwolnienie lekarskie internetowe zawiera informacje kluczowe do rozliczenia nieobecności pracownika. Taką informacją nie jest kod ani nazwa choroby, na zwolnieniu lekarskim online nie znajdziemy zatem opisu przyczyny niezdolności do pracy. Wyjątek stanowi ciąża — wtedy kobieta może zdecydować, czy umieszczać informację na e-zwolnieniu. Jeśli przyczyna zostanie podana, otrzyma ona wyższy zasiłek chorobowy, ponieważ w przypadku ciąży świadczenie wynosi aż 100% pensji.

Jak wygląda L4, jeśli chodzi o daty? Czy można je wystawić wstecz? Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Standardowo lekarz może wypisać zaświadczenie do 3 dni poprzedzających badanie, np. wystawić w środę zwolnienie lekarskie elektroniczne obejmujące poniedziałek i wtorek. Natomiast w przypadku wizyty u lekarza psychiatry zwolnienie lekarskie internetowe może być wystawione z jeszcze wcześniejszą datą.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *