Baza leków

Prokit – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Prokit jest stosowany przez pacjentów borykających się z różnymi problemami ze strony układu pokarmowego. Lek, dostępny wyłącznie na receptę, działa pobudzająco na perystaltykę jelit. Jak działa? Czy może powodować niepożądane dolegliwości? Sprawdź!

Prokit – co to jest?

Prokit to lek dostępny jedynie na receptę. Należy do leków prokinetycznych, stąd jego nazwa. Substancją czynną jest itopryd, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Dzięki niemu szybciej następuje opróżnienie żołądka, a pokarm sprawniej przechodzi przez jelito cienkie. Efektem jego stosowania jest również wzmocnienie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Oprócz 50 mg polichlorku itoprydu 1 tabletka zawiera stearynian magnezu, laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą czy kroskamelozę sodową.

Prokit – zastosowanie

Prokit stosuje się w przypadku licznych objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niestrawności. Zaliczają się do nich między innymi: 

  • ból brzucha;
  • wzdęcia;
  • uczucie przelewanie w żołądku;
  • zgaga;
  • brak apetytu;
  • nudności i wymioty. 

Jeśli borykasz się z wymienionymi objawami, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem w celu zbadania problemu, postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. 

Prokit – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie preparatu Prokit powinno być ustalone przez lekarza prowadzącego, który bierze pod uwagę wiele czynników związanych ze stanem pacjenta. Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka 3 razy na dobę, choć specjalista może dostosować dawkowanie do nasilenia objawów. Lek ten przyjmuje się doustnie. Należy połknąć tabletkę w całości i popić wodą. W przypadku pominięcia dawki nie podwaja się kolejnej. 

Prokit – przeciwwskazania do stosowania

Prokit przez niektórych pacjentów powinien być przyjmowany z zachowaniem ostrożności. Mowa przede wszystkim o osobach z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie powinni go z kolei zażywać ci, którzy wykazują nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Natomiast kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które borykają się z krwawieniem z przewodu pokarmowego. 

Prokit – możliwe działania niepożądane

Stosowanie preparatu Prokit może powodować niepożądane dolegliwości takie jak:

  • zawroty i bóle głowy;
  • problemy ze snem;
  • nadmierne zmęczenie;
  • drażliwość. 

Jeszcze rzadziej zgłaszane są efekty uboczne w postaci zmian skórnych. Niektóre symptomy mogą świadczyć o reakcji alergicznej. Należą do nich chociażby obrzęki nóg, rąk, warg czy gardła. W takiej sytuacji konieczne jest odstawienie leku. Niezbędny krok to oczywiście jak najszybsza konsultacja z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *