Pękające naczynka w oku
Czerwone żyłki w oku to nic innego jak krwawienie wewnątrz oka. Przeważnie wygląda to dość niepokojąco, choć jest zjawiskiem całkowicie powszechnym. Żyłki u niektórych osób są bardziej elastyczne niż u innych, dlatego różni ludzie są mniej lub bardziej podatni na pęknięcia naczyń..
Pęknięta żyłka w oku nie jest groźna sama w sobie. Może być jednak objawem poważniejszych dolegliwości. Czasami jest to pojedyncze pęknięte naczynko, ale jeśli doszło do uszkodzenia kilku naczyń krwionośnych albo jednego dużego, całe oko może przybrać czerwony kolor. Nagła, zwiększona ilość krwi w oku może również spowodować jego nieznaczne wybrzuszenie. Wygląda to dość niepokojąco. Zwykłe pęknięte naczynko w oku nie boli. Jakie są tego przyczyny i jak zareagować w przypadku pęknięcia naczynka w oku?
Pękające naczynka w oku – przyczyny
Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Jednak większość z nich nie wiąże się z niczym groźnym. Pęknięte naczynko jest zwykle spowodowane jakimś urazem oka. Może pojawić się po prostu wskutek uderzenia. W takim przypadku nie musisz reagować w żaden sposób. Jeśli popękanym naczynkom towarzyszy ból, obrzęk lub znaczny dyskomfort w okolicy oka, udaj się do specjalisty. Nie wolno też bagatelizować sytuacji, gdy zauważasz przy tym zaburzenia widzenia. Pamiętaj, że szybka reakcja może niekiedy uratować twój wzrok.
Bywa także, że pęknięcie naczynka w oku powstaje nawet przez nadmierne kichanie lub kaszel, szczególnie u niemowląt. Nie jest to wcale niespotykane ani nie powinno stanowić powodu do obaw. Czerwone żyłki w oku dziecka niekoniecznie wiążą się z zaburzeniem działania tego narządu. Oczywiście, warto być przezornym i działać profilaktycznie. Zdecydowanie lepiej jest wybrać się w niepotrzebną wizytę do lekarza, niż ignorować niepokojące objawy. Ważne, aby zachować spokój i pamiętać, że w większości przypadków przyczyny zaczerwienionych oczu nie są wcale poważne, ani groźne.
Inne przyczyny popękanych naczynek w oku
Poznaj inne, możliwe przyczyny krwawienia wewnątrz oka. Należą do nich:
- gwałtowne wymioty;
- nadmierny wysiłek fizyczny, a szczególnie podnoszenie ciężarów;
- częste i silne pocieranie oczu;
- zaparcia i wysiłek mięśniowy z nimi związany;
- bakteryjne i wirusowe infekcje oka.
Pęknięta żyłka spowodowana takimi czynnikami, nie jest powodem do obaw. Mimo to, warto raz na jakiś czas profilaktycznie badać oczy. Gdy ta dolegliwość występuje częściej niż dwa razy do roku, pęknięte naczynko w oku może mieć poważniejsze podłoże.
Co mogą oznaczać popękane naczynka w oku?
Czerwone żyłki w oku niekiedy są oznaką agresywnego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze krwi lub miażdżycę, może być to powód do obaw. Prawdopodobnie oznacza zaostrzenie schorzenia. Pękające naczynka w oku mogą być też powiązane z cukrzycą. W swoim zaawansowanym stadium, choroba ta prowadzi do retinopatii, czyli poważnymi zmianami w siatkówce.
Osoby noszące szkła kontaktowe częściej skarżą się na zaczerwienione lub piekące oczy. Może to mieć związek ze źle dobranymi szkłami, które podrażniają oczy. Niedobór witaminy K także sprawia, że naczynka są bardziej podatne na pęknięcia. W niektórych przypadkach popękane naczynka w oku towarzyszą zmianom hormonalnym. Cierpią na to często kobiety w ciąży i noworodki. Nie jest to wówczas nic poważnego. Istnieje również ryzyko występowania tego zjawiska przy częstym zażywaniu dużych dawek środków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych.
Kiedy pęknięte naczynko w oku jest powodem do obaw?
Koniecznie zareaguj, jeśli pęknięciu naczynka towarzyszy pogorszenie wzroku lub jego całkowita utrata. Gdy zauważysz jakikolwiek obrzęk w okolicach powieki lub wysięk z gałki ocznej, natychmiast udaj się do lekarza. Warto też zasięgnąć porady specjalisty, kiedy czerwoność w oku nie ustępuje po około dwóch tygodniach.
Pęknięcie naczynka w oku – co robić?
Nie wolno przede wszystkim dać się ponieść emocjom ani panikować. W większości przypadków pęknięte naczynko w oku nie oznacza nic poważnego. Krew zostanie wchłonięta przez organizm i po kilku dniach nie powinno być już po niej śladu. Objaw ustępuje zwykle po około 7 dniach. Większa ilość krwi może być widoczna od 2 do 3 tygodni. Przy pękniętym naczynku w oku możesz stosować:
- krople do oczu, aby zredukować dyskomfort;
- suplementację witaminą C, wapnem i rutyną – substancje te usprawniają wchłanianie krwi i wzmacniają naczynia krwionośne.
Jeśli natomiast cierpisz na którąś z wyżej wymienionych chorób, popękane naczynka w oku wymagają konsultacji ze specjalistą. Nie sięgaj jednak po popularne domowe sposoby, takie jak rumianek, herbata lub apteczne preparaty. Mogą one jedynie pogłębić problem zamiast go zniwelować. Dodatkowo, niektóre zioła mogą wywołać niepożądane reakcje alergiczne. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Doradzi on bezpieczny sposób na zażegnanie problemu i ustali odpowiednie leczenie pękających naczynek w oku.
Zobacz też:
- Zimne poty – przyczyny i objawy nagłego pocenia. Czy nocne poty to powód do obaw?
- Jak pozbyć się flegmy w gardle? Poznaj 7 domowych sposobów
- Co oznacza ból podbrzusza i pleców? Potencjalne źródła problemu
- Alergiczne zapalenie spojówek – co robić, gdy oczy swędzą, pieką i puchną?
- Tachykardia zatokowa – czy częstoskurcz serca jest groźny dla zdrowia?
- Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?
- Jakie są najczęstsze przyczyny bólu oczu i oczodołów?
- Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!