W jaki sposób przeprowadza się odbiór techniczny budynku? Jak długo trwa i czy jest to ważna procedura? Dlaczego warto przy tym skorzystać z usług profesjonalnej firmy?
Na czym polega odbiór mieszkania?
Odbiór techniczny budynku jest bardzo istotną czynnością, którą można zdefiniować jako podsumowanie odbiorów częściowych. Przeprowadzenie tej procedury formalnej jest niezbędne do rozpoczęcia użytkowania budynku. Pozwala uwidocznić ewentualne uszkodzenia, usterki lub nieprawidłowości w zakresie przeprowadzonych działań budowlanych (np. rozbieżność pomiędzy stanem faktycznym lokalu, a jego projektem). Dzięki temu można w porę wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości techniczne – jeszcze przed odebraniem mieszkania. Jednym słowem, odbiór techniczny budynku informuje o tym, jaka jest jakość wykonanych prac w jego obrębie i chroni inwestora przed późniejszym zmaganiem się usterkami.
Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku należy spełnić konkretne wytyczne, które reguluje prawo budowlane. W jaki więc sposób uzyskać odbiór techniczny?
Odbiór techniczny budynku – co należy sprawdzić podczas tego procesu?
Fachowcy zajmujący się przeprowadzaniem weryfikacji konkretnych elementów podczas odbioru mieszkania muszą kierować się wymaganiami określonymi w normach. Według tych wytycznych zazwyczaj badają kolejno:
- gabaryty – sprawdzanie czy powierzchnie i kształty odpowiadają temu, co jest w projekcie; zwykle używa się do tego taśm mierniczych;
- tynki – sprawdzanie jakości położonych tynków; szczególnie zwraca się uwagę na to, czy nie ma pęknięć, ubytków, zawilgoceń i innych nieprawidłowości na powierzchni;
- podłogi i posadzki – sprawdzanie czy na powierzchni nie ma m.in. pęknięć, zatarć lub zabrudzeń; weryfikuje się również zgodność z projektem;
- drzwi – sprawdzanie wymiarów, montażu, regulacji oraz szczelności drzwi;
- okna i parapety – sprawdzanie działania mechanizmu otwierania i zamykania okien oraz wyróżnienie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych powierzchni; kontrola osadzeń i spadku parapetów;
- instalacje – sprawdzanie rozmieszczenia i napięcia instalacji oraz stanu osprzętu; dotyczy to instalacji wentylacyjnej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej.
Budynek Ratownictwa Medycznego – fachowy i sprawny odbiór techniczny
Budynek Ratownictwa Medycznego – według § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – jest obiektem użyteczności publicznej.
Budynki tego typu mają zwykle muszą spełnić konkretne wytyczne, które różnią się nieco od tych, które nakłada się na innego rodzaju nieruchomości. Bierze się tutaj pod uwagę głównie wymagania ogólnoprzestrzenne, ogólnobudowlane i instalacyjne. Odbiór techniczny przebiegający pod okiem specjalistów z Pewnylokal.pl jest więc w takim przypadku zupełnie uzasadniony i – przede wszystkim – pozbawiony ryzyka.
Odbiór mieszkania nie trwa długo. Fachowcom zajmuje to zwykle około 2-3 godziny. Ostateczny czas wykonywania takiej usługi uzależniony jest od tego, jaką powierzchnię należy sprawdzić, jak wiele usterek występuje w lokalu oraz czy weryfikuje się stan budynku dodatkowym sprzętem.
Dlaczego przy odbiorze budynku warto skorzystać z usług specjalistów?
Trudno zaprzeczyć, że pomoc fachowców jest nieoceniona – zwłaszcza gdy prawo budowlane jest dla nas tzw. czarną magią. Oczywiście zatrudnienie specjalistów, którzy dokładnie zweryfikują stan konkretnych elementów budynku, wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Należy jednak pamiętać o tym, że warto je uiścić na początku, by później nie zmagać się z naprawą ewentualnych usterek, których nie wykryło się w porę (co generuje znacznie większe wydatki). Porady tego typu – w zależności od tego, czego dotyczą i jaki jest zakres wykonywanych czynności przez specjalistę – można uzyskać w wielu sprawdzonych firmach. Pewnylokal.pl świadczy rozbudowane usługi w tym zakresie informując klienta na bieżąco o postępach pracy.
Plusy przeprowadzenia odbioru technicznego budynku przez fachowców można podsumować w kilku punktach:
- oszczędność pieniędzy (koszt naprawy usterek wykrytych przed odbiorem mieszkania ponosi deweloper);
- czuwanie nad przepisowym przeprowadzaniem czynności odbiorczych (w razie potrzeby można skorzystać z porady prawnej);
- obecność inżyniera (dzięki której ma się gwarancję profesjonalnego i rzetelnego podejścia do sprawy; specjalista dysponuje również odpowiednim sprzętem, który niweluje ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu i przeoczenia usterek).
Podsumowując, doświadczenie i wykształcenie inżynierów wpływa na to, że nie są w stanie nie zauważyć istotnych usterek. Mają oni sporą przewagę nad laikiem w tym temacie, bowiem dobrze znają obowiązujące normy i przepisy oraz nie dają się nabrać na różnego rodzaju manipulacje ze strony dewelopera. Poza tym, mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, którym mogą przeprowadzić dokładne badania termowizyjne lub badania laserem krzyżowym.
Zobacz też:
- Jak efektywnie pozbyć się kurzu i alergenów z domu?
- Odruch kolanowy – czym jest i czy trzeba go badać?
- W jaki sposób stres wpływa na zdrowie? Jak go ograniczyć?
- Ból kości udowej przy biodrze – co robić, gdy boli?
- Raphacholin C – sprawdzony lek na niestrawność i wątrobę
- Czy ratownik medyczny może wystawić e-zwolnienie?
- Osłuchiwanie klatki piersiowej – praktyczny poradnik dla każdego
- Jak wygląda psychoterapia? Kiedy jest potrzebna?