Niedobory

Właściwości „witaminy młodości” – niedobór witaminy E i jego skutki dla twojej skóry i reszty organizmu

Właściwości „witaminy młodości” – niedobór witaminy E i jego skutki dla twojej skóry i reszty organizmu

Witamina E potocznie nazywana jest witaminą młodości. Dlaczego? Otóż ten cenny składnik opóźnia procesy starzenia się skóry. Jednocześnie korzystnie wpływa na jej nawilżenie i odżywienie. Działa regenerująco i natłuszczająco. Dostarczana zarówno od wewnątrz, jak i zewnętrznie widocznie poprawia wygląd skóry. Niedobór witaminy E skutkuje nie tylko gorszą kondycją skóry, lecz także zaburzeniami płodności i krzepliwości krwi. Dowiedz się więcej na ten temat – do czego jest ci potrzebna ta witamina i jak możesz ją uzupełniać?

Rola witaminy E w organizmie

Czym jest witamina E? To właściwie nie jedna substancja, a cała grupa związków chemicznych – tokoferoli. Witamina E jest absolutnie niezbędnym składnikiem pokarmowym. Rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego bardzo ważne jest spożywać ją razem ze zdrowymi olejami. Nadmiary tej witaminy, które nie są aktualnie używane, magazynowane są w twoim ciele. Jest ona składowana przede wszystkim w tkance tłuszczowej i nadnerczach.

Działanie witaminy E na skórę

Obok witamin A i C, witamina E należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy. Skutecznie zwalcza wolne rodniki i chroni komórki przed wszelkimi uszkodzeniami. Niedobór witaminy E oznacza, że organizm jest bardziej podatny na tzw. stres oksydacyjny i szybsze starzenie się skóry. Ze względu na niesamowite właściwości odżywcze tego składnika, witamina E jest często używanym składnikiem kosmetycznym. Wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i odżywcze. Stosowana zewnętrznie, działa też jako naturalny filtr UV. Wybierając więc balsamy do opalania, koniecznie wybieraj te z witaminą E w składzie!

Pozostałe funkcje witaminy E

Witamina E uczestniczy też w procesie krzepnięcia krwi. Wspomaga prawidłową przepuszczalność błon komórkowych i zapobiega nadmiernemu zlepianiu się płytek. W ten sposób przeciwdziała powstawaniu zakrzepów krwi. Brak witaminy E może też negatywnie odbijać się na pracy mięśni, poziomie cholesterolu i działaniu narządu wzroku.

Zobacz także:  Niedobór laktazy – problem u źródła nietolerancji nabiału. Jak sobie z nim poradzić?

Nie każdy wie, że ta substancja przyczynia się też do płodności obu płci. Wspiera prawidłową owulację u kobiet. Jest też bardzo korzystna dla ciężarnych, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój płodu. Mężczyźni też nie powinni o niej zapominać. Witamina E wspomaga prawidłową produkcję nasienia, krążenie krwi i produkcję hormonów. Wchodzi w skład wielu środków na potencję.

Witamina E – objawy niedoboru

Niedobór witaminy E należy raczej do rzadkich zjawisk. Może ci się jednak to przytrafić. Wówczas warto reagować jak najszybciej, od razu po zauważeniu pierwszych oznak. Typowe objawy niedoboru witaminy E wyglądają następująco:

  • szybkie męczenie się;
  • rozdrażnienie, które może pojawiać się bez powodu lub częściej niż zwykle;
  • dolegliwości wskazujące na anemię;
  • zaburzenia koncentracji;
  • pogorszony wzrok;
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • większa podatność na infekcje;
  • ból mięśni.

Brak witaminy E najczęściej przypisywany jest różnym stanom chorobowym i problemom zdrowotnym. Jednym z potencjalnych powodów są zaburzenia wchłaniania tłuszczu. Przyczyną może być też celiakia lub mukowiscydoza.

Skutki niedoboru witaminy E

Jeżeli stan niedoboru witaminy E utrzymuje się przez długi czas, może dojść do poważnych zaburzeń. Bywają one znacznie poważniejsze niż tylko suchy, zrogowaciały naskórek. Należą do nich, chociażby zaniki mięśni lub wykształcanie się zaburzeń neurologicznych. Długotrwały brak witaminy E może też doprowadzić do problemów z uzębieniem i zaburzeniem zdrowia układu kostnego.

Niedobór witaminy E u kobiet w ciąży

Jest to też składnik niezbędny do kształtowania się płodu. Skutki niedoboru witaminy E u kobiet ciężarnych mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, poronienia i śmierci dziecka. Jest to substancja, która bierze udział w kształtowaniu się wzroku dziecka. Zapobiega powstawaniu uszkodzeń układu nerwowego i wad wrodzonych. Zaburzenia w jego ilości w ciele matki mogą więc prowadzić do zaburzeń rozwojowych i niskiej masy urodzeniowej.

Jak uzupełniać brak witaminy E?

Zalecana dzienna dawka tego składnika odżywczego wynosi około 8–10 mg dla osób dorosłych. Dzieciom wystarczy zaledwie 6 mg witaminy E na dobę. Kobiety ciężarne powinny natomiast zwiększyć jej dawkę nawet do 20 mg. Najwięcej tej substancji potrzebują seniorzy – około 20–50 mg.

Zobacz także:  Jak uzupełnić niedobory w diecie? Twój przewodnik po zdrowym żywieniu

Naturalna suplementacja witaminy E

Zanim sięgniesz po farmaceutyczne środki, warto zainteresować się naturalną suplementacją. Jeśli zadbasz o zdrową, zrównoważoną dietę, najprawdopodobniej dostarczysz sobie wystarczających ilości tej substancji. Czym uzupełniać niedobór witaminy E? Znajdziesz ją m.in. w:

  • oleju słonecznikowym;
  • oliwie z oliwek;
  • migdałach;
  • orzechach laskowych;
  • nasionach zbóż;
  • kiełkach roślin;
  • niektórych rybach – szczególnie w łososiu, mintaju, makreli, śledziach, tuńczyku;
  • otrębach i płatkach owsianych;
  • mleku krowim i jego przetworach – najlepiej wybierać te niesłodzone, z naturalnymi kulturami bakterii;
  • drobiu – mięsie z kurczaka i indyka;
  • warzywach takich jak szpinak, papryka, pomidory, brokuły, marchew, brukselka;
  • niektórych owocach – np. w czarnej porzeczce, brzoskwini lub moreli.

Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne witaminy E – ciężko tu przedawkować. Oczywiście nie radzi się nakładać jej w czystej formie. Warto jednak sięgać po kosmetyki z dodatkiem witaminy E. Skutecznie odżywią, nawilżą i widocznie odmłodzą skórę.

Niedobór witaminy E poważnie uszkadza skórę. Może też odbić się na całym twoim zdrowiu. Zaburza krzepliwość krwi, prowadzi do zaniku mięśni i rozwoju różnych schorzeń neurologicznych. Skutki niedoboru witaminy E są szczególnie groźne dla przyszłych mam. Mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia. Warto uzupełniać braki witaminy E zdrową, zrównoważoną dietą. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty, które zawierają ją w dużych ilościach i ciesz się zdrowiem i pięknem!


Zobacz też:
Zobacz także:  Czy niedobór sodu jest niebezpieczny? Dowiedz się, jak objawia się brak tego pierwiastka
Archiwum: luty 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *